YAZARLAR

Savaş Aykılıç

|
21573

Aykılıç aynı yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’na sahne amiri kadrosuyla işe başlar ve halen bu görevini sürdürmektedir.

1966 yılının İstanbul’da dünyaya geldi..

1985 yılında Bilsak Tiyatro Kursu’n başladı.Burada Cevat Çapan,Güngör Dilmen,Ahmet Leventoğlu,Beklan Algan,Ayla Algan,Erol Keskin,Haluk Şevket, Taner Barlas, Macit Koper, Müge Gürman,Nihat İleri,Levent Öktem,Ahmet Güngören,Metin Deniz,Osman Senemoğlu gibi ustalardan oyunculuk,tiyatro tarihi,dekor,mitoloji ve semiyoloji(göstergebilim) dersleri aldı.

Bu kursun mezuniyet oyununda Müge Gürman’ın “Cadıların Macbeth’i” uyarlamasında oyuncu ve reji asistanı olarak çalıştı.

Kurs bir yıl daha uzatılınca ikinci yıl burslu okudu ve Beklan Algan’ın asistanlığını yaptı.Mezuniyet oyunu olak Beklan Algan’ın hazırladığı “Galilei ve Jandark-Evet mi Hayır mı”oyununda reji asistanlığı yaptı ve Galilei rolünü üstlendi.Ne ki o  yıl Uluslar arası Tiyatro Festivali programına girmesine ve Aya İrini de oynayacağı ilan edilmesine karşın Beklan Algan’ın ciddi bir rahatsızlık geçirmesi üzerine oyun çıkmadı ve oynanamadı.

Nedim Saban çocuk Tiyatrosu’da Mehmet Ergen’in yönettiği “İki Portakal” adlı çocuk oyununda oyuncu olarak rol aldı.

Aynı yıl "Cadılar Macbeth"i Müge Gürman’ın yönetiminde  İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda provaya başladı.Savaş Aykılıç’ın v arkadaşlarının oynadıkları rolleri bu kez Devlet Tiyatrosu sanatçıları oynuyordu.Savaş Aykılıç da Bilsak’tan Önder Güvenç ve Kadir Çıtakla birlikte bu projede “Genç Cadılar” adı ile yer aldılar.Kader Cadıları adı verilen üçlü kompozisyondan birini oynayan oyuncu askere gidince bu rolü üstlendi.Böylece figüran kadrosundan tiyatro kariyerine başladığı ve bu oyunla prfesyonel olduğu rivayet edilir.

Bilsak  Tiyatro Kursunun Şehir Tiyatrosu kökenli öğretim üyeleri o yıl 1402’den beraat ederek görevlerine dönme hakkı kazanınca Beklan Algan’ın başkanlığında Şehir Tiyatrolarına bağlı Tiyatro Araştırmaları Laboratuarı (T.A.L.) kurdular.Savaş Aykılıç da burada Hilmi Zafer Şahin,Sibel Aslan Yeşilay ve Şerif Erol ile birlikte asistan kadrosundan işe başladı.Laboratuvarın ürün çıkartmaması üzerine kendi kanatlarıyla uçmak ve tiyatro ürünleri vermek amacıyla buradan ayrıldı.

Savaş Aykılıç TAL’den sonra Tiyatro AB’yi kurdu ve Hamdi Alkan,Tuğrul Kaynak ve Deniz Arcak, Kaan Basmacıoğlu ile birlikte Ümit Denizer’in Oscar Wilde’nin bir romanından uyarladığı “Mutluluklar Ülkesi” adlı çocuk oyununu oynadılar. Aykılıç burada “Demirci” rolünü üstlendi, oyunu yönetti ve oyuncuları bir araya getirdi. Bu oyun ile Bilsak’a,Ortaköy sahilindeki parka,Rumelihisarındaki Ali Baba Çay Bahçesine,Kartal’a,Yalova’ya,İzmit Seka’ya ve Bodrum Kalesi’ne turne yaptılar,çeşitli tiyatro şenliklere konuk oldular.

1999 yılına gelindiğinde amatör tiyatro tarihinde belki de bir ilki gerçekleştirerek üç amatör tiyatroyu bir araya getiren Aykılıç Fransız Devriminin 200 yıldönümü kutlamaları kapsamında Fransız Kültür Merkezi’nde Georg Büchner’in “Danton’un Ölümü’nü” sahneye koydu ve Robespierre rolünü üstlendi.

İsimsiz Oyuncular,Yıldız Üniversitesi Oyuncuları ve Jakoben Tiyatroları bu proje için bir araya geldi.İsimsiz Oyuncularının kurucusu Nadi Ülger, “r”leri söyleyememenin ödülü olarak gittiği her yerde Fransız sanılmanın dayanılmaz cazibesiyle  oyuna bir sürü sponsor buldu.Kostümler Fransız Kültür Merkezi’nden,dekor için gerekli kumaşlar Vakkorama’dan ve giyotin ise Şehir Tiyatroları’ndan tedariklendi.

Çocuk oyunu ekibinden (aynı zamanda Yıldız Ü.O. başkanı)Hamdi Aklan “Danton” rolünü üstlendi. Oyun o sezon haftasonları Fransız Kültür Merkezi’nin bahçesinde,açık havada oynandı ve Yıldız Üniversitesine turne yaptı.

Bu sırada iki defa tiyatro konservatuvarına giren Aykılıç,sınavları kazanamadı.Vazgeçmek yerine daha da hırslandı.Bilsaktan bir arakadaşları Dilek Güven’in önerisi üzerine A.Ü.Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’ne başvurdu.

Tiyatro Bölümünde oyunculuk,oyun yazarlığı ve tiyatro tarihi ve kuramları olmak üzere üç ayrı dal vardı.Ve Savaş Aykılıçda da doymak bilmeyen bir bilgi açlığı ve hırs.Sonunda üç dalın sınavına da girdi ve üç dalın yazılı sınavını da kazandı.Oyunculuk sınavının mülakat bölümünde elenince yazarlıkta okumaya karar verdi.Bir daha da küserek ileri yıllarda oyunculuk sınavına girmedi.Zaten bunları düşünemeyecek kadar büyük bir sorumluluk altına girmişti.

4  yıl boyunca Aykılıç Devlet Tiyatroları’nda yardımcı oyunculuk kariyerine başladı : “Bunu Yapan İki Kişi”, “Barbaros”, “Ayla Öğretmen”, “Sahibinin Sesi”, “Bir Şehnaz Oyun”. Ayrıca Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu’nda “Musluk” oyununda eşi ile rol aldılar ve bu oyunla İzmir-Alaçatı Çocuk Tiyatrosu Festivali’ne katıldılar.

DT’de figürasyonlk yaparken tanıştığı bir okoldaş kondüvitin yüreklendirmesiyle radyo oyunları yazmaya başladı Aykılıç.İlk radyo oyunu “Kavuşmak” Ankara Radyosundan reddedildi.Aynı oyun İstanbul Radyosu’nda kabul edildi ve yayınlandı.Bunu diğer radyo oyunları “Nef’i”, “Çanakkale Geçilmez”, ve altı bölümlük çocuk bahçesi “Korkusuzlar” takip etti.

Üniversiteler arası Tiyatro Yarışması’da Ziraat Fakültesi’nde sahneye koyduğu Ferhan Şensoy’un “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı” oyunu ile “En İyi Reji”,En İyi Prodüksiyon”En İyi Erkek Oyuncu,En İyi Bayan Oyuncu ödüllerini aldı.

Aynı yıl Türk Hava Kurumu Oyun Yazım Yarışmasında “Şehit Karınca” oyunu ile mansiyon ödülünü jüri üyesi Ergin Orbey’in ve sonraki yıl da “Ve  Cevheri,Ve Hazerfan ve Legari” oyunuyla da birincilik ödülünü jüri üyesi Bozkurt Kuruç’un elinden alır.

Sevda Şener,Nurhan Karadağ,Ayşegül Yüksel,Metin And,Selda Öndül,Tahsin Konur,Turgut Özakman,Ülker Köksal’dan ders gören Aykılıç,tezini de vererek 23 yaşında girdiği Dil Tarihi Tiyatro Bölümü’nden dört yıl sonra 2003 yılında yirmi yedi yaşında mezun oldu.Tez danışmanı Sevda Şener’di ve tez konusu “ Alternatif Tiyatro ve Ülkemizden bir örnek :Şehir Tiyatrosu -Tiyatro Araştırma Laboratuarı !”dır.

Aykılıç aynı yıl İstanbul Devlet Tiyatrosu’na sahne amiri kadrosuyla işe başlar ve halen bu görevini sürdürmektedir.Başta “Aşağıdakiler” ve “Kapıların Dışında” olmak üzere “Caligula”  ve “Kral Lear” oyunlarında resmi sahne amirliği görvinin yanı sıra gönüllü olarak reji asistanlığı ve bazen de oyunculuk  yapar.Kral Lear’de “Haberci”yi oynar.”Dans Eden Eşek” çocuk oyununda oyuncu aniden rolü bırakınca çıkar ve oyunu kurtarır.23 Nisan haftası olduğu için o gün iki defa  yapar bunu.

İstanbul’a geldiği yıl aynı zamanda senaristliğe de başladı.ATV’nin ilk günlük dizisi  “Son Söz Sevginin”in senarist kadrosunda yer aldı. ATV’de yayımlanan “Şeytanın Göz Yaşları” adlı günlük dizinin yazım ekibinde yer aldı.Kanal D’de yayımlanan “Dokundur” adlı komedi programına skeçler yazdı.

1995 yılında Kültür Bakanlığının açmış olduğu  “Hoşgörü konulu film öyküsü yarışması”nda “Dört Kitabın Manası” adlı eseri ile 2. ödüle layık görüldü.(Not:1. ödüle layık eser bulunamamıştı.)

Cumhuriyet gazetesi’nde,Tiyatro-Tiyatro Dergisi’de,Milliyet Sanat ve Hürriyet Gösteri,Agon dergilerinde tiyatro tanıtım,eleştiri ve röportaj yazıları yayımlanmaya başladı.

1988 yılında Şehir,Devlet ve Özel tiyatrolardan bir grup arkadaşıyla(Hüsnü Demiralay,Tuğrul Kaynak, Türkan Kılıç,Hicran Yavuz,Kamil Korunan,Selma Bayraktargil,Eftal Gülbudak,Burhan Yılmaz) birlikte Tiyatro Kübele’yi kurdu.Aristophanes’in “Lysistrata” oyununu provaya başlayan ekip, zaman içinde Aykılıç’ın yönetiminde oyunu  doğaçlamaların da yardımıyla Lysistrata’yı bir başlangıç noktası alarak yeniden yorumladı.Ortaya çıkan ürün bir saatlik bir gösteri ile Tiyatro Kübele’nin “Kübele” adlı oyunu olarak bir ilköğretim okulunda prömiyer yaptı.Okulda oynanan oyunun iki gösteriminden birini oyuncular arasında paylaşırken ikinci gösterinin parası okulun yaptırılacak deney odası için bağışlandı.

Oyun daha sonra Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına derneğin Kocamustafapaşadaki Halk Eğitim Merkezi salonunda gösterilerini sürdürdü.Ayvalığa maceralı bir turne yaptı.Uluslararası Denizli Amatör Tiyatrolar Festivali’ne katıldı ve o yıl festivalin en ilgi çekici oyunlarından biri oldu.

Denizli’de meydanda oyunu izleyenler arasında Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT)oyuncuları da vardı.ABT’nin kurucularından ve duayenlerinden Müfit Kayacan Aykılıç’a aynı oyunu Antalya’da koyması için davet etti.

Mükemmel bir yazar-yönetmen-oyuncu işbirliği ile ve doğaçlamalar ve hergün tekti yeniden yazarak “Aşk Grevi” oyunu Kübele’nin temelleri üzerine Antalya’da yazıldı.Bu oyun Antalya’da tiyatronun ve tiyatro rekorlarının öncüsü oldu.Üst üste tam altı sezon sahnede kaldı.ABT bu oyun ile antik tiyatrolar turnesine çıkarak ilk defa Patara,Perge,Side,Demre-Myra,Kaş,Nemrut,Bergama,Pamukkale-Hiyerapolis’te sahne aldı.Antalyadaki çevre köylere yapılan ücretsiz turnelerle oyun sadece ilk yıl yüz elli binden fazla izleyiciye oynandı.Yurtdışında Almanyada Nurunberg ve Oberdamstad’a,Bosna’ya ve Mısır Uluslar arası Deneysel Tiyatrolar Festivali’ne turne yaptı.

2000 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Kültür A.Ş’ye bağlı Gösteri Sanatları Merkezi’nde “Rol ve Mimik” ile “Reji Bilgisi” dersleri vermeye başladı.

2001 yılında Almnya’da Frankfurt’ta yapılan BEKUTS  11.Gençlik ve Kültür Festivali’nin Tiyatro Bölümü’ne jüri üyesi olarak katıldı.

Aynı yıl Tiyatro Yazarları Derneği’ne önce üye,sonra yönetim kuruluna seçilerek genel sekreterlik görevine getirildi.Genel Sekreterlik döneminde “Özel ve Ödenekli Tiyatrolarda Repertuvar Politikası” ile “Nazım Hikmet’in 100. Doğum Yılı Kutlamaları”programlarını birincisini AKM Sinema salonunda ve ikincisini de İstanbul Devlet Tiyatrosu Taksim Sahnesi’nde gerçekleştirdi.Birinci programı kitaplaştırdı.

2002 yılında Tiyatro Kübele’de kendi yazdığı “Troya Geçilmez” oyununu Muammer Karaca tiyatrosunda sahneye koydu.

2003 yılında Tiyatro Kübele’de kendi yazdığı  “Bir Kılıç Bir Kalem Bir de kalp-Nef’i” oyununu Tarık Zafer Tunaya  Kültür Merkezi’nde sahneye koydu.

Ankara’dan İstanbul’a döndüğü yıldan itibaren televizyonlarda dizi oyunculuğuna başladı. “Hastahane”de “Dr.Mikser”, ”Kaygısızlar”da “Alicengiz”, “Baba Evi”nde “Hakan”(6 bölüm),Çiçek Taksi’de “Kabadayı Behlül”(6 bölüm),”Sihirli Annem”de “Çapkınlık Perisi”(2 bölüm),”Aliye”de “Komiser”(3 bölüm), “ rollerini üstlendi. “Ihlamurlar Altında”da, “Yasemince”de, “Ölümüne Sevda”, “Tehlikeli İlişkiler” vb. pek çok dizide misafir oyuncu olarak rol aldı.

2004 yılında okuldaşı ve meslektaşı , ikinci eşi Şengül Koparer ile hayatını birleştirdi.

Tiyatro Yazarları Derneği adına Recep Bilginer,Turan Oflazoğlu ile birlikte Bolu-İzzet Baysal Üniversitesi’nde yapılan Tiyatro Söyleşisi’ne konuşmacı olarak katıldı.

2005 yılında Tiyatro Yazarları Derneği Genel Başkanı Recep Bilginer’in vefatı üzerine yönetim kurulu tarafından Genel Başkanlık görevine getirildi.Halen bu görevini sürdürmektedir.

Aynı yıl Unesco-Uluslar arası Tiyatro Enstitüsü (ITI) Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu’na seçildi.Halen genel sekreter yardımcılığı görevi sürmektedir.

Aynı yıl Türkiye çapında dörtbin beşyüz ve İstanbul’da dörtyüz elli üyesi bulunan Kesk’e bağlı Kültür ve Sanat Sendikası İstanbul Şube Başkanı görevine seçildi.Halen bu grevi sürdürmektedir.

Aykılıç, Sesam (Sinema Eserleri Sahipleri Birliği), Tobav, Kültür ve Sanat Sendikası ve Yazarlar Sendikası üyesidir.

Tiyatronline adlı internet sitesinin gönüllü editörüdür.

TİYATRO EĞİTİMİ :

    Bilsak Tiyatro Kursları.
    Şehir Tiyatrosu–Tiyatro Araştırma laboratuarı.
    Ankara Üniversitesi-Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu.(1993).

ESERLERİ :

    Savaş Aykılıç-Toplu Oyunları 1.-Mitos Boyut. (Ah şu Büyükler, Aşk Grevi)
    Savaş Aykılıç-Toplu Oyunları 2.-Mitos Boyut (Bir Kılıç Bir Kalem Bir de Kalp-Nef i, Troya Geçilmez, Kral Karun, Ksantos Trajedisi)


YÖNETTİĞİ OYUNLAR :

    Beyaz Cehennem-Kartal Gençler Tiyatrosu.
    Mutluluklar Ülkesi (Çocuk Oyunu). Yazan: Ümit Denizer.
    Danton un Ölümü. Yazan: Georg Büchner.
    Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı. Yazan: Ferhan Şensoy.
    Kübele. Yazan: Savaş Aykılıç.
    Aşk Grevi. Yazan: Savaş Aykılıç.
    Töre. Yazan: Turgut Özakman
    Troya Geçilmez. Yazan: Savaş Aykılıç.
    Bir Kılıç Bir Kalem Bir De Kalp (Nef i). Yazan: Savaş Aykılıç.
    Bir Gül Koşusu. Yazan: Üstün İnanç.
     

HAZIRLADIĞI TİYATRO ETKİNLİKLERİ :

    "Özel Sektör ve Tiyatro İlişkisi" Paneli. İstanbul Tobav. Katılanlar: Tamer Levent, Remzi Sözen, Ülkü Ayvaz, Enka temsilcisi.
    "Tiyatroda yazar-yönetmen ve dramaturji" Paneli. -İstanbul Tobav. Katılanlar: Güngör Dilmen, Ali Taygun, Murat Karasu, Hasan Anamur, Ülkü Ayvaz, Savaş Aykılıç.
    "Tiyatro Söyleşisi" İstanbul Kitap Fuarı. Katılanlar: Cevat Çapan, Zehra İpşiroğlu,Savaş Aykılıç.
    "Ödenekli ve Özel Tiyatrolarda Repertuvar Politikası" Paneli. Tiyatro Yazarları Derneği. Katılanlar: Firuzan Tercan, Şükrü Türen, Hilmi Zafer Şahin, Recep Bilginer, Müşfik Kenter, Gencay Gürün, Hadi Çaman, Orhan Kurtuldu, Hüseyin Sorgun.
    "Doğumunun 100. Yılında Nazım Hikmet Etkinlikleri Kapsamında Nazım Anıları, Nazım ın Oyun Yazarlığı, Nazım ın Şiiri, Nazım ın Kuvayi Milliye Destanı oyunundan bir bölüm (Metin Beyen), Nazım oyunundan bir bölüm (Tamer Levent). Tiyatro Yazarları Derneği. Katılanlar: Müjdat Gezen, Refik Erduran, Recep Bilginer, Gülsüm Cengiz, Tuncer Cücenoğlu, Savaş Aykılıç, Ataol Behramoğlu.
    Cem Yalın ı Anma Gecesi nde Cem Yalın ın Oyun Yazarlığı ve Dramaturji. İstanbul Sahnesi.
    "Tiyatro Yazarlığı" Söyleşi. Bolu-İzzet Baysal Üniversitesi. Konuşmacılar:Turan Oflazoğlu, Recep Bilginer, Savaş Aykılıç.
    "Almanya Amötör Tiyatro Ödülleri". Bekuts, Frankfurt. Jüri Üyeleri: Haşmet Zeybek, Ali Aslan, Savaş Aykılıç.Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir