YAZARLAR

Öney Olcaytu

|
23779

Ayrıca günlük “Aydınlık” Gazetesi’nde karikatür çizmekte, okullarda tiyatro çalışmaları yürütmekte, oyunculuk haricinde kukla, dekor ve aksesuar çalışmaları da yapmaktadır...

 


Tiyatro çalışmalarına 1998 yılında Erkan Yücel Halk Tiyatrosu’nda başladı. Bu toplulukla; ‘Halkçılık Beyannamesi’, ‘Kuvay-i Milliye Destanı’, ‘Menemen Olayı’, ‘Mim Mim’, ‘Tarzan the Taşeron’ adlı oyunlarda görev aldı.  Sonrasında Tevfik Gelenbe Tiyatrosu, Bir Güzel Çirkin Tiyatro, Tiyatro Düş Oyuncusu, Acıbadem Sanat Tiyatrosu gibi birçok farklı toplulukta çalıştı.  2008 yılında birkaç arkadaşıyla beraber ‘Halk Oyuncuları’ tiyatro topluluğunu, ardından ‘Tiyatro Başlıyor’ adlı çocuk tiyatrosunu kurdu. 

Aynı yıl; Halk Oyuncuları ile ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’, ‘Yaşar ne Yaşar ne Yaşamaz’; Tiyatro Başlıyor ile ‘Karagöz’ün Aldım Verdim Oyunu’ ve‘Hansel ile Gratel’ adlı oyunları çıkarttı. 2009 yılında ‘Halk Oyuncuları’yla ‘Kuvay-i Milliye Destanı’ adlı eseri sahneye taşıdı. 

2011 yılında Kocaeli Üniversitesi GSF Ana Sanat Dalı Sahne Sanatları Bölümü tarafından hazırlanan ‘Leyla ile Hüseyin’ adlı oyunda konuk oyuncu olarak görev aldı. 2011 Ağustos ayında ‘Tiyatro 34’e katıldı. 

Öney Olcaytu tiyatronun yanı sıra seslendirme, kukla ve karagöz çalışmaları yapmakta; günlük bir gazetede karikatür çizmekte;  çeşitli gazete, dergi ve internet siteleri için deneme, skeç ve oyun izlenimleri yazmaktadır.  Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir