YAZARLAR

Yasin Çetin

|
24527

Oyuncu - Akademisyen - Yazar - Yönetmen

Yasin Çetin İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk profesyonel tiyatro hayatına Türk Geleneksel Tiyatrosu’nun günümüzdeki son temsilcileri ile 2003 yılında başlamıştır. Pişekar olarak 6 yıl Türkiye’de elektriği olmayan köylerde kahve masaların üzerinde turneler kapsamında yaklaşık olarak 3000 temsil oyunda sahne almıştır.

            Daha sonra bu tecrübeleri ile birlikte İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk bölümünden burs kazanarak girdiği bölümden “BA” derecesi ile tez vererek mezun olmuştur. Yine aynı okulda İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sahne Sanatları(Tiyatro Yönetmenliği) bölümünü burslu olarak bölüm birinciliği ile “İBB Şehir Tiyatrolarının 2000 sonrası yaptığı yerli oyunlarda Türk Geleneksel Tiyatrosu Unsuru Kullanımı” tezi ile bitirmiştir.  Ardından eğitimini Işık Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Bilimi Doktora programında multidisipliner olarak %50 sini okul bursu diğer yarısını ise vakıf bursu ile “20. Yy sonrası Avrupa ve ABD Tiyatrosunda Avangard Yönetmenler” adlı tezi ile devam ettirmiştir.

Yazdığı on civarında oyun çeşitli ekiplerce sahnelenmiştir. Ve oyunları halen sahnelenmektedir.  2016 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuvar kurulu üyeliğine, bulunduğu TODER’in önermesi ile uygun görülmüş ve seçilmiştir. Halen repertuvar kurulu üyeliği yapmaktadır. Türkiye Yazarlar Birliği’nde Dramatik Yazarlık dersleri vermektedir. Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümünde dersler vermektedir.

Birçok dergi ve gazetede kültür-sanat makaleleri kaleme almıştır. En son Medeniyet Üniversitesi Hakemli sanat dergisi olan Medeniyet Sanat’ta “Türkiye Tiyatrosunun Tekâmül Sorunsalı ve önerisi (The Problematic of Development in Turkish and a Reconnendation fot it) adlı bir makalesi yayınlanmıştır. Eski Türk Tiyatrosu eserlerinden Osmanlıca çevirileri bulunmaktadır. Birçok ortaoyununu Osmanlıcadan çevirerek Türkiye tiyatrosuna kazandırmıştır. Ayrıca Görsel Sanatlar, Plastik Sanatlar ve Sanat Tarihi üzerine dünyada yazılmış ve sansasyona sebep olmuş Rosalind Krauss, Clement Greenberg, Hal Foster, Simon O’Sullivan, Jan Jagodzinski gibi isimlerin makalelerini İngilizce’den Türkçe’ye çevirerek literatüre kazandırmıştır. Düzenli olarak Berlin, Londra ve Paris’teki tiyatro sezonunu takip ederek oralarda yapılan oyunların eleştiri makalelerini kaleme almaktadır.

Tekâmül Tiyatrosu ve genel merkezi Filistin Ramallah’ta bulunan “The Palestine International Developing Theatre’in” kurusucu ve genel sanat yönetmenidir. “Savaşlar ancak sanatla biter.” Sloganı ile ilk olarak Filistin’de kurduğu bu tiyatro ile savaşlara ve savaşın getirdiği felaketlere dikkat çekmeyi hedeflemiştir. 2016 yılında Kartal’da annesiz babasız ve psikolojik bazı problemleri bulunan 36 çocuğun yaşadığı yetiştirme yurdunda gönüllü olarak “Umut Çocukları Konservatuvarı’nı” kurmuş ve sanatın dönüştürücü gücünü göstermeye çalışmıştır. Sene sonunda eğitimle kazanılan çocuklarla çıkarttığı oyun ile Milli Eğitim ve Aile Bakanlığı’ndan özel tebrik ve plaket almıştır.

Evli ve 3 çocuk babasıdır. Uzun yıllar Türkiye’de ulusal radyolarda çeşitli rumuzlarla programlar yapmıştır. İyi derece İngilizce ve Osmanlıca, orta derece Arapça bilmektedir. Doktora sürecinde Prof. Dr. Halil Akdeniz ile başladığı resim çalışmalarını amatör olarak devam ettirmektedir. Ayrıca heykel de yapmaktadır. Hobi olarak bağlama, klavye ve percussion çalmaktadır.Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir