YAZARLAR

Yasin Çetin

|
705

Oyuncu - Yönetmen - Akademisyen - Yazar

  Yasin Çetin İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk profesyonel tiyatro hayatına Türk Geleneksel Tiyatrosu’nun günümüzdeki son temsilcileri ile 2003 yılında başlamıştır. Pişekar olarak 6 yıl boyunca Türkiye geneli turneler yaparak yaklaşık 3000 temsilin üzerinde oyunda sahne almıştır. Bu deneyimler sonrası üniversite okumaya karar vererek geleneksel tiyatrodan sonra batı formundaki tiyatro örnekleri üzerinde çalışmalara başlamıştır. 

   Usta-çırak eğitimi sonrası yaptığı 6 yıl profesyonel tiyatro deneyimi sonrası tek tercihle İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü'nü kazanarak mezun olmuş, ardından yine aynı okulda tiyatro yönetmenliği alanında eğitim veren Sahne Sanatları tezli yüksek lisans programını “İBB Şehir Tiyatrolarının 2000 sonrası yaptığı yerli oyunlarda Türk Geleneksel Tiyatrosu Unsuru Kullanımı” tezi ile bitirmiştir. Türkiye'de tek bölüm olan Işık Üniversitesi Sanat Bilimi Doktora Programını burslu kazanarak "20.yy Sonrası Avrupa-ABD ve Türkiye'de Yönetmen Odaklı Avangart Tiyatronun Post-dramatik Örnekler Üzerinden Değerlendirilmesi" tezi ile İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanı Prof. Tufan Karabulut'un tez danışmanlığında bitirmiştir. 

   Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde yaklaşık 2 yıl doktor öğretim üyesi olarak lisans ve lisansüstü dersler vermiştir. Şuanda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro ana sanat dalında öğretim üyesi olarak akademik çalışmalarına devam etmektedir. Medipol Üniversitesi Radyo Sinema ve Televizyon bölümünde yönetmenlik ve film yapım dersleri vermektedir. 

   17 oyunda yönetmenlik yapmıştır. Yazdığı ve sahnelenen 11 oyunu bulunmaktadır. İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuvar Kurulu Üyeliği yapmıştır. (2016-2019) Tiyatronun yanı sıra sinema çalışmaları da yapmaktadır. Festival filmleri üzerine çalışmaktadır. Kavacık'ta kurduğu Beykoz Tiyatro ve Sinema atölyesinde deneysel çalışmalar yürütmektedir.

   Tiyatroda Yeni Yönelişler(Mitos Boyut), Günümüzde Tiyatral Anlatım(Mitos Boyut), Türk Geleneksel Tiyatrosu ve Günümüzdeki İzleri(Yeni Yayınevi), Toplu Oyunları I, Toplu Oyunları II ve Toplu Oyunları III(Yeni Yayınevi) olmak üzere basılmış 6 kitabı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kitap bölümleri, hakemli makale ve tiyatro eleştirileri bulunmaktadır. Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir