YAZARLAR

Yaşam Kaya

|
8843

2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği ne üye oldu. O dönem Ankara "Değirmen Dergisi"nde şiirlerini yayınlattı.

Yaşam Kaya 

2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği ne üye oldu. O dönem Ankara "Değirmen Dergisi"nde şiirlerini yayınlattı. 2003 yılının Mayıs ayında Varlık Dergisi ’nde şiirleri ile ilgili eleştiri yazıları yayınlandı. 2004 yılında www.tiyatronline.com adlı internet tiyatro yayınına editörlük yapmaya başladı...

Tiyatro Eleştirmeni olarak ilk kez 1999 yılında Türkiye’nin ilk internet tiyatro yayını olan www.tiyatronline.com’ da yazmaya başladı. 2002 senesinde Ankara Edebiyatçılar Derneği ne üye oldu. O dönem Ankara "Değirmen Dergisi"nde şiirlerini yayınlattı. 2003 yılının Mayıs ayında Varlık Dergisi ’nde şiirleri ile ilgili eleştiri yazıları yayınlandı. 2004 senesinde Londra ’da belirli bir süre yaşadı. Aynı yıl www.tiyatronline.com adlı internet tiyatro yayınına editörlük yapmaya başladı. Halen sitenin editörüdür.

2005 ile 2008 yılları arasında Radikal , Birgün , Sabah , Tiyatro Gazetesi; Tiyatral İstanbul, Tiyatro Tiyatro Dergisi yazdığı oyun eleştirilerini yayınladı. Londra ’da, Londra Olay Gazetesi’nde ve The Guardian da ingiliz ve türk oyunlarla ilgili yazdığı tiyatro eleştirilerini yayınlattı. Sabah Gazetesi’nde 2007 Aralık ve 2008 Mayıs aylarında tiyatro seçici kurul üyeliği; 2008 ile 2010 yılları arasında Taraf Gazetesi ’nde tiyatro eleştiri yazıları yazdı. 2008 senesinde bünyesine girdiği Tiyatro... Tiyatro... Dergisi Ödülleri’nde jüriliğe devam etmektedir. Birgün Gazetesi Pazar Eki’nde ve Tiyatronline adlı Türkiye’nin ilk internet tiyatro yayınında tiyatro köşe yazıları; ayrıca Radikal Gazetesi Pazar Kritik köşesinde haftalık peryodlarla oyun eleştirileri yazmaktadır. Türkiye’deki ve Avrupa’daki yabancılara Türkiye Tiyatrosu’ nu anlatan tiyatro araştırma dosyalarını Today’s Zaman Gazetesi Turkish Review Dergisi’nde yayınlatmaktadır. 

2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı 75. Yıl Cüneyt Gökçer Ödülleri "Övgüye Değer Eleştiri Ödülü" nü almıştır.

Sanat Tarihi üzerine Arkeoloji ve Sanat dergilerinde yazılar yazmaktadır. 

Yaşam KAYA, 20 sene içinde 1000' den fazla tiyatro oyununun tanıtımını ve eleştirisini yazmıştır.Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir