MAKALELER

Bir Hikaye Anlat Projesi

2012.01.28 00:00
| | |
10105

Tell Me A Tale Project – Bir Hikaye Anlat Projesi ve Amber Onat Gregory Türkiye’de Eğitim Kurumlarında Çalışmalarını Sürdürüyor.

Amber Onat Gregory ile yazın Londra tanıştığımda bana Türkiye’de planladığı heyecan verici çalışmalarından söz etmişti. Eylül’de Türkiye’ye geldiğinde ilk önce Ortaca Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’ne giderek, yaşları beş ve otuz beş yaş arasında olan engelli kişilerle tiyatro alanında çalışmalarına başladı. Bu çalışmada ne yazık ki oraya giderek yardımcı olamadım fakat Gizem Yılmaz gönüllü olarak kendisi ile bu güzel çalışmaya eşlik etmiş. Çalışmaları bir tiyatro oyunu üzerinden drama egzersizleri ve özellikle duyulara yönelik alıştırmaları yaparak gerçekleşmiş. 

Tell Me A Tale Project (Bir Hikaye Anlat Projesi) , Amber Onat Gregory’nin sanat yönetmenliğini üstlendiği İngiltere’de kurulmuş bir oluşumun parçası. Amber Onat Gregory, Kent Üniversitesi’nde performans uygulaması dalında eğitim almış. Görüşmelerimize dayanarak, sadece eğitim kurumlarında değil, hapishanelerde yaptığı bazı proje çalışmalarının da olduğunu belirtmeliyim. Kendisi oluşumu ile beraber bu projeleri için finansal destek girişimleri için de çok çalışıyor. Özellikle, projeler de çalışabilecek gönüllülerin olması da çok önemli. 

Geçtiğimiz ay, proje Alanya Gamze Coşku Ozel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleşmişti. Ceren Çetin ve Ümit Erdoğdu’nun gönüllü desteği ile grup başka bir tiyatro oyunu ile engellilerle birlikte eğlenceli bir süreç bitirmiş. Bu tiyatro oyunlarının adı, ‘’Under the Sea’’ Denizaltı. Bu sebeple çalışmada, kumaşlar, müzik aletleri, deniz kabukları ve bu gibi denizle ilgili objeler kullanılmış.

Amber Onat Gregory, çalışmalarını Kahramanmaraş ve Mardin’de ilköğretim çağındaki öğrencilerle sürdürmüş. Yaşamlarına farklı kültürlerin etkisine odaklanmış ve hayalgüçlerini genişletebilecek alıştırmaları ele almış. Diyarbakır Kız Yetiştirme Yurdu öğrencileri ile bir tiyatro oyunu yazma fırsatı bile bulmuş. Öğrenciler hem doğaçlama çalışmalar yapmışlar hem de üç dört yaşında olan kardeşlerini de bu çalışmalara dahil etmişler. Proje Sivas’ta sürerken, Amber Onat Gregory gelecek okullarla ilgili planlarını yapıyor. Gelecek okul çalışması Altınpınar Belediyesi ile beraber Gümüşhane’de organize edilecek. Eğer çalışmalara katkınız olabileceğini düşüyorsanız, detaylı notları bu adreste okuyabilirsiniz: www.tellmeatale.org/blog/ Fotoğrafların hepsi bu çalışmaların ne kadar önemli ve mutluluk verici olduğunu çok güzel gösteriyor. 

Aslıhan Evrensel 

www.tellmeatale.org
www.facebook.com/tellmeatale
www.twitter.com/tellmeatale
www.flickr.com/photos/tellmeatale

Anahtar Kelimeler: tell me A tale Project0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir