YAZARLAR

Ahmet Yapar

|
7385

2010 Sezonunda Devinim Tiyatro Bar Tiyatrosu ve Apartiyatro projesini hayata geçirdi...

İlk, orta ve lise öğrenimini doğduğu şehirde tamamladı. 1998 yılında kurduğu Tarsus Gençlik Tiyatrosu’ nda Aziz NESİN’ in yazdığı “Hadi Öldürsene Canikom” adlı oyunla ilk sahne deneyimini yaşadı. Ardından yine aynı grupta kendisinin yazdığı politik güldürü olan “Deliler Çıldırmış Olmalı” adlı oyunla yazarlık serüveni başladı. 2000 yılında Çağrışım Tiyatrosu’ na geçti. Çağrışım Tiyatrosu’nda pekçok oyunda çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’ nı kazandı. 2004 yılında Ankara’ da Dario FO’nun “Açık Aile” adlı oyununu yönetti. 2005 yılında üniversitede düzenlenen Suat Taşer Kısa Oyun Yazma Yarışmasında “İçini Gösteren Kapaklar” (“Bildiğiniz Gibi” adıyla sahnelendi) adlı oyunla sahnelenmeye değer oyun ödülünü kazandı. Aynı sene oyun, Barış ERDENK tarafından Güzel Sanatlar Fakültesi Deneme Topluluğunca 27 Mart Tiyatro Haftası’nda sahnelendi. Üniversite öğrenimi süresince yazdığı inceleme yazılar – makaleler – şiirler çeşitli dergilerde yayımlandı.


2007 – 2008 tiyatro sezonunda Ankara Ekin Tiyatrosunda, Semih ÇELENK’ in yazdığı, Mine ACAR’ ın yönettiği “Zaman Fırfırıyla Yolculuk” adlı çocuk oyununda reji asistanlığı yaptı ve oynadı. 2009 yılında Ankara’ da, Ankara Ekin Tiyatrosu bünyesinde Ekin Atölye Oyuncuları adında yeni bir oluşumun kuruculuğunu yaptı. Bu süre zarfında 3 Genç Yazar 3 Kısa Oyun projesini Mine ACAR’ ın genel koordinatörlüğünce gerçekleştirdi ve 27 Mart Tiyatro Haftası’nda projenin içinde var olan “Sırat Köprüsü” adlı oyunu Erkan SARAÇ tarafından sahnelendi, aynı zamanda Gülbike Sonay ÜTE’ nin yazdığı “Zahraa” adlı oyununu yönetti. Yunus Emre Gümüş’ ün yazdığı “Entrikalı Dolap Komedyası” adlı oyunda oynadı. 2008 – 2009 tiyatro sezonunda Adana Devlet Tiyatrosu’ nda “Düşmanla Sevişenler” adlı oyunda Abdullah CERAN’ ın reji asistanlığını yaptı ve aynı oyunda oynadı. Aynı yıl içinde Ali DÜŞENKALKAR’ ın yönettiği “Özel Hayatlar” adlı oyunda oynadı. 2010-2011 yılında Ankara’ da Ankara Devinim Tiyatrosu’ nu kurdu ve aynı kurumda Bernard Marie Koltés’in “Roberto Zucco” oyununu yönetti. Roberto Zucco adlı oyun, sahnelendiği yıl XI. Direklerarası Seyirci Ödülleri’ nde yılın en başarılı kadın oyuncusu ödülünü aldı.

2010 Sezonunda Devinim Tiyatro Bar Tiyatrosu ve Apartiyatro projesini hayata geçirdi, Çehov – Kısa Oyunlar Projesi’nde proje başkanlığı yaptı ve Kerem DiNLER’ in yönettiği “Ayı” adlı oyunda oynadı. Ardından aynı projede “Kuğunun Şarkısı – Sayfiyede Yaz – Bir Evlenme Teklifi” B. Brecht’ in “Muhbir” ve E. Ionesco’ nun “İki Kişilik Hırgür” adlı oyunlarını yönetti. Ankara İmaj Radyo’ da, yazmış olduğu radyo oyunlarını hayata geçirdi. Çeşitli sokak tiyatrosu organizelerinde yer aldı. “Behzat Ç.” adlı dizinin 30. Bölümünde bölüm oyunculuğu yaptı. 2012’ nin Mayıs ayında askerlik görevini tamamladı. Dönüşte askerde yazmaya başladığı “Eş Zamanlı Aşklar” adlı oyununu tamamladı ve Ankara Devinim Tiyatro’ da Ozan KARAAHMET’ in rejisiyle 2012 – 2013 tiyatro sezonunda seyirciyle buluşturdu. Altan ALKAN’ ın Kanal B’ de sunduğu (29 Eylül 2012 tarihli) “Genç Düşünce” adlı programa Ankara Devinim Tiyatro Genel Sanat Yönetmeni olarak konuk oldu. Keçiören Belediyesi’ nin organizasyonuyla gerçekleşen “Pinokyo” adlı çocuk oyununda oyuncu olarak görev aldı. Milliyet Gazetesi' nin Örsan ÖYMEN adına düzenlediği 2012 inceleme yarışmasında "Sanatta Devlet Yargısı" adlı dosyasıyla finale kaldı. 2013 - 2014 tiyatro sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan, Turan OFLAZOĞLU' nun yazdığı ve Murat ATAK' ın yönettiği KÖSEM SULTAN adlı oyunda rol aldı. Aynı sezon içerisinde Ankara Devinim Tiyatro' da Marsha NORMAN' ın yazdığı İYİ GECELER ANNE adlı oyunu yönetti. Aynı sezon içerisinde Ankara Ekin Tiyatrosu' nda Haluk IŞIK' ın yazdığı Tuncer YIĞCI' nın yönettiği, Eren AYSAN' ın dramaturgisini yaptığı "BEDELİ ÖDENMİŞTİR" adlı oyunda reji ve dramaturgi asistanlığı yaptı. Ankara' da yayımlanan Bambu Tiyatro ve Edebiyat Dergisi bünyesinde kurulan BAMBU TİYATRO' da 2014 yaz sezonu için Aziz NESİN' in BEŞ KISA OYUN' unu yönetti. 2014 - 2015 tiyatro sezonunda kendisinin tiyatroya uyarladığı Stefan ZWEIG' ın SATRANÇ adlı eserini Ankara Devinim Tiyatro' da yönetti. Mitos Boyut Yayınevi' nin düzenlediği 6. Oyun Yazma Yarışmasında "SUÇLUYORUM YA DA YÜZBAŞI DREYFUS OLAYI" adlı oyunuyla "BAŞARI ÖDÜLÜ" kazandı. Oyun aynı yıl Mitos Boyut Yayınları' nca yayımlandı. 2015 yaz sezonu için derleyip yönettiği, Sivas Katliamı' nı konu alan ZAMBAKTA KAN LEKESİ adlı Belgesel / Dramatizasyon oyununu Bambu Tiyatro' da sahneledi. 2015 / 2016 tiyatro sezonunda Ankara Devinim Tiyatro’ da, Yunus Emre GÜMÜŞ’ ün yazdığı “BARDAKÇI BABA” adlı oyunda yönetmen ve oyuncu olarak görev aldı.Sosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir