YAZARLAR

Aslıhan Evrensel

|
4611

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 2008 senesi mezunu.

 
Aslıhan Evrensel, 1986 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 2008 senesi mezunu. 2009'da İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünden çift anadal derecesi ile mezun oldu. 2010’da Yeditepe Üniversitesi’nde pedagoji ve formasyon eğitimini tamamladı ve yüksek lisans eğitimi için Londra’ya gitti. 2011’de Essex University East 15 Acting School tiyatro yönetmenliği bölümünden mezun oldu. Öğrencilik döneminde, Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro eğitimi aldı. Daha önce ise, İstek Vakfı Semiha Şakir Lisesi’nde okuduğu senelerde tiyatro kulübünde Ali Gökmen Altuğ ile çalıştı ve okul oyunlarında oynadı. Eğitimi süresince ayrıca birçok oyunculuk ve tiyatro atölyesine katıldı. Türkiye’de Alexei Levinsky, Bruce Myers, Luciano Iagno, Jonathan Meth, Şahika Tekand, Ahmet Cemal, Ayla Algan, Beklan Algan ve Sevi Algan gibi birçok hocadan özel eğitim aldı. 2008'de Stüdyo'yu kurdu.

Stüdyo’da 2009-10’da çevirisini ve yönetmenliğini yaptığı 100 oyununu sahneledi. 100, IV.Lions Tiyatro Ödüllerinde Özgün Yeni Oyun ödülünü aldı. Oyun çevirisi ve oyun yazımı üzerinde çalışmaya başladı. 2010-11’de oyun çalışmalarını Londra’da sürdürdü. Shakespeare, uyarlama, doğaçlama ve sanat yönetmenliği üzerine dersler aldı. Tezini John Osborne’un Öfke oyunu hakkında yazdı. Central School of Speech and Drama okulunda oyunculuk üzerine çalışmalara katıldı. Stüdyo’da çalışmasının beraberinde, eğitmen, yazar, oyuncu ve rehber olarak çalışıyor. Uluslararası tiyatro, film ve müzik festivallerinde  rehberlik görevinde, Robert Kolej, İstek Vakfı ve özel eğitim kurumlarında eğitmen ve danışman görevlerinde çalıştı ve halen serbest olarak bu dallarda çalışmayı da sürdürüyor.
      
Yönetmen:

Yönetmen – Stüdyo, 100, İstanbul. 
Yönetmen – East 15 Acting School, What a Lovely War ‘’Land Army’’, Londra. 
Yönetmen Asistanı – Tallgrass Gothic, Yönetmen: Blythe Stewart, Londra
Yönetmen Asistanı – Corbett Theatre, East 15 Acting School, Yönetmen: Andrea Brooks. – Living History, Yönetmen: Filomena Campus 
Yönetmen Asistanı – Kısa Film: In the Balance, Yön: Keeley Jo Jupp, Londra 
Yönetmen – East 15 Acting School: Goblin Market, C. Rosetti, Uyarlama. The Djinn in the Nightingale’s Eye, A.S. Byatt, Uyarlama. Frankenstein, M. Shelley. Trolius and Cressida, Shakespeare.  J. Osborne, Look Back in Anger.

Oyuncu:

G.A.T.E. adlı tiyatro ekibi ile 2006-07’de Striptiz (Slawomir Mrozek) oyununda yer aldı. Ekol Drama kapsamında Troyalı Kadınlar ve Şehirden İnsan Manzaraları oyununda yer aldı. 
2011’de Londra’da oynadığı kısa filmler: 
A Lyrical Mind - Dir: Keisha Ann Smith, The Prognosis - Dir: Anthony Quinn. 


Akademik Araştırma / Workshop / Çeviri:

Workshop: Eğitmen. Metin İncelemesi – How to Write a Text? Robert Kolej Tiyatro Kulübü 
Kısa Film: Yönetmen. Öteki’nin Varlığı ve Yokluğu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Bahar Şenliği 
Çeviri: Makale: Journey with Dionysos, Theodoros Terzopoulos Çağların Yönetmeni
Diğer Çevirileri: Kafka’nın Maymunu/Kafka’s Monkey, Colin Teevan. 100, Christopher Heimann, Neil Monaghan ve Diene Petterle. Ölen Adamın Cep Telefonu/ Dead Man’s Cell Phone, Sarah Ruhl. 
Yazı: The Fusion of Reality and Fantasy, Makale, Araştirma. (100 – 100 Years of Solitude) 
Metin Düzenleme, uyarlama: Sofokles,Antigone. Tiyatro Kutu. 
Tiyatro Yazıları – Londra Günlüğüm – Tiyatronline internet sitesiSosyal Medya Hesapları:
Yazarın Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir