MAKALELER

Ermişler Ya Da Günahkarlar - Tiyatro Baht

2023.03.11 00:00
| | |
13630

Anthony Horowitz’in "Ermişler Ya Da Günahkarlar" İsimli Oyunu Onur Erbilen Rejisi İle Tiyatro Baht Tarafından Sahneleniyor…

Anthony Horowitz’in  ‘Ermişler Ya Da Günahkarlar’ İsimli Oyunu Onur Erbilen Rejisi İle Tiyatro Baht Tarafından Sahneleniyor…

Şairin, ‘Neden hep gözlerimi sende açıyorum İstanbul?’ dediği şehirdir; yedi rüya gören, yedi tepe İstanbul… Sanatın başkentinde, Anthony Horowitz’in  1998  yılında yazdığı ve Zeynep Avcı’nın Türkçeleştirdiği ‘Ermişler Ya Da Günahkârlar’ isimli oyunu; Onur Erbilen’in rejisi ile ‘Tiyatro Baht ’tan  izlemek için davetliydim. 

Kendi içindeki çelişkilerden var olmuş, kurmacası son derece sağlam, insan ruhunun derinliklerine inerken; karanlıkta kalmış noktalarına ışık saçan bir metin.  Oyunu seyrederken, Faruk Erdem’in ‘Suçluyu kazıyın altından insan çıkar.’ sözü, bende bir o kadar daha anlam kazandı.

Zaman kavramının son derece önemli olduğu bir çağdan geçiyoruz. Hep söylerim, yazdığı oyuna aşık olan yazar ve yönetmen hiçbir zaman keyifli bir oyun ortaya çıkartamaz. ‘Şuraya şunu da eklemeliyim; buraya bunu da koyarsak harika olur…’ derken, üç saati bulan oyunlar ortaya çıkar. Hatalarını göremez ve yaratmaya çalıştığı dünyanın içinde adeta kaybolur. Oyunun yönetmenliğini yapan Onur Erbilen, yazarlık bilgisini kullanarak, doğru dokunuşlar ile tıpkı bulanık bir suyu duru hale getirircesine oyunun süresini kısaltarak, seyircinin keyfine keyif katıyor. Daha önce birkaç oyununu daha izleme fırsatı bulduğum, kalemiyle reji kafasını buluşturan böyle yönetmenlerin sayısı arttıkça kuşkusuz kazanan tiyatro olacaktır.

 Oyuncu kadrosuna baktığımızda; Dr. Farquhar rolünü deneyimli oyuncu Burak DEMİR, Hemşire Plimpton rolünü Melis Cemre Çınar, Styler rolünü ise Aziz Çoban canlandırıyor. Oyunun dekor tasarımı, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Selim Cinisli’ye ait.
 
Oyun metninde örtük olan-gösterilmeyen hemşire Plimpton’un öldürülmesi, sahnede seyirciye gösterilerek oyuna ayrı bir ruh ve dinamizm katılmış. Oyunun ışık tasarımını gerçekleştiren Mustafa Türkoğlu’nun sahnede sağladığı dengeyi de belirtmek gerekir.

Oyun metninin son bölümlere doğru didaktikleşmesine rağmen, yönetmenin atmosfer yaratmadaki başarısı oyunu bir çıta daha yükseltiyor.

Salgın ve afetler derken içinden geçtiğimiz bu zor şartlarda,  Burak DEMİR, Melis Cemre Çınar ve Aziz Çoban gibi böyle yetenekli ve samimi bir ekibi sahnede izlemek gayet keyifli.  İyi seyirler dilerim.

Anahtar Kelimeler: ermişler ya da günahkarlar, tiyatro baht0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir