MAKALELER

Savaş Atı (War Horse) Romanı Sahnede

2011.11.02 00:00
| | |
4657

Spielberg'in Yönettiği Filmi Çok Yakında Gösterimde.

  

 

İngiliz yazar Michael Morpurgo’nun Savaş Atı (War Horse) romanından, sahneye Nick Stafford tarafından uyarlanan oyun,  Londra’da New London Theatre’da sahneleniyor. Savaş Atı (War Horse), 2007’de National Theatre sahnesinde seyirciyle buluşmuştu. National Theatre sezonu kapalı gişe sürünce, oyun hemen West End’e transfer oldu ve Mart 2011’de ayrıca New York’da sahnelenmeye başladı. 

Savaş Atı’nın hikayesi şöyle: Birinci Dünya Savaşı sırasında, Albert’in çok sevdiği atı, Joey, bir süvariye satılarak Fransa’ya gönderiliyor. Kısa süre sonra, genç Albert orduya katılarak cephede savaşmaya gidiyor. Asıl amacı ise, atı Joey’i bulmak. 

 

Michael Morpurgo’nun çocuklar için yazdığı yüzlerce kitap var ve bu alanda bilinen en başarılı isimlerden biri. Morpurgo’nun romanı ile Stafford’ın sahne uyarlamasını karşılaştırınca bazı temel farklar ortaya çıkıyor. Morpurgo’nun romanında, olanları At (Joey) tarafından objektif bir gözle görme imkanına sahip oluyoruz, ancak oyunda At (Joey) kendi hikayesini yansıtacak bir biçimde ele alınmamış. Romandaki bakış açısı,  Joey ve Albert arasındaki güçlü bağın verdiği hisleri etkileyici ve objektif yönden aktarırken, oyunda bu eksik kalmış. Albert atı Joey’e olan sevgisini ve onu kaybettikten sonrakini hislerini ne kadar dile getirirse getirsin ve hatta kukla At ne kadar muhteşem olursa olsun beni aralarındaki güçlü bağın gerçekliğine götürmedi. Bu nedenle hikaye yüzeysel kaldı ve en ürpertici anlar bile yapay geldi. Tam kuklalara muhteşem demişken, prodüksiyonun bu yönüne değinmek istiyorum çünkü görmek için can attığım ve beni büyüleyen ana unsur: Kukla Atlar. 

Fotoğraflarda görebileceğiniz gerçek boyutlardaki kukla atların kusursuz tasarımı Basil Jones ve Adrian Kohler’e ait. Handspring Puppet Company kadrosundan oyuncular ise bu kuklaların canlanmasını sağlıyor. Oyuncuların biri içerisinden, ikisi ise dışarıdan olmak üzere kukla atlara adeta gerçek bir at gibi her hareketi yaptırabiliyor. Böylesi bir gerçekliğe uygun yapıldığı için kukla atlar tek kelimeyle muhteşem. Tabi ki kuklalar ile beraber, oyuncuların performansı da ayakta alkışlanacak kadar etkileyici. Kuklaların nasıl yapıldığını Basil Jones ve Adrian Kohler ilginç bir sunum yaparak anlatıyor. (Tedtalks) Oyuncuların bu kukla tasarımı sayesinde yapabildiği doğal sesler de inanılmaz. Kuklalar ile yapılan koreografi Toby Sedgwick’e ait. Müzik, ışık ve sis gibi teknik öğeler bu koreografiyi desteklemek için akıllıca kullanılmış. West End için bu teknik alt yapı alışılagelmiş bir yön sayılabilir. Oyun bu noktada en azından kukla kullanımı ve yazarın romanı sayesinde diğer her oyunun arasından sıyrılarak öne çıkmayı başarıyor.  

Oyun için yapılmış tanıtım filmi o kadar etkileyici ki oyunda karşıma en az bir düzine kukla at çıkacak sanmıştım. Yanılmıyorsam toplam yedi kukla at kullanılıyor. Atların dışında başka kuklalar da var. Mesela bir kaz kuklası kullanılıyor. Eğer tasarımcıların sunumunu seyrederseniz kuklaların detaylarını ve oyuncuların onlara nasıl can verdiklerini kısa da olsa görebilirsiniz. 

 

Savaş Atı (War Horse) Nisan 2012’ye kadar Londra’da sahnelenmeyi sürdüyor. National Theatre yönetmenleri, Marianne Elliott ve Tom Morris, savaş dönemini  perde projeksiyon kullanımı ile yansıtmayı seçmiş. Savaşın yıkıcı ve acı dolu tarafı perdede gösterilen belgesel ile sahnedeki hikayeye paralel gidiyor. Bu noktada epikten de söz etmek gerek. Fakat roman ve oyunun verdiği farklı etkiyle ilgili yorumuma dönerek, kuklaların büyüsü dışında bu savaş döneminde binlerce askerin ve atın ölmüş olması gerçeğinin yüzeysel kaldığının altını tekrar çizmem gerek. Son olarak, askerlerle birlikte Almanca ve Fransızca konuşmaların geçtiği sahnelerin olduğunu belirtmek istiyorum.

Oyun çok fazla ödüle sahip ve en önemli eleştirilerin hepsi oyun için mükemmel ve eşsiz bir gösteri diyor. Kişisel blog yazıları ise, ‘Elimizde mendiller, ağlaya ağlaya çıktık tiyatrodan.’ yorumlarının abartısına işaret etmiş. 

Tiyatro dışında aynı roman ayrıca sinema için büyük bir ilham kaynağı. Ünlü yönetmen Steven Spielberg’in yönettiği War Horse 25 Aralık’ta Amerika’da gösterime giriyor. Filmin tanıtımı çoktan yapılmaya başladı. Emily Watson ve Sherlock Holmes dizisinden hatırlayabileceğiniz Benedict Cumberbatch oyuncular arasında. Şimdi filmi seyretmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Eğer yolunuz Londra’dan geçiyorsa, Savaş Atı (War Horse) için oyunun 2012 Nisan’a kadar biletleri satılıyor.  Süresi perde arası ile birlikte iki saat kırk dakika. 

Yöneten: Marianne Elliott and Tom Morris
Resim: Rae Smith
Kukla Tasarımı: Basil Jones & Adrian Kohler
Işık Tasarımı: Paule Constable
Hareket düzeni:Toby Sedgwick
Kukla Yönetimi: Basil Jones & Adrian Kohler
Video: Leo Warner, Mark Grimmer 
Müzik: Adrian Sutton
Beste: John Tams
Ses Tasarımı: Christopher Shutt

Oyuncular: Stephen James Anthony, Zach Appelman, Alyssa Bresnahan, Richard Crawford, Sanjit De Silva, Matt Doyle, Austin Durant, Joby Earle, Joel Reuben Ganz, Ariel Heller, Peter Hermann, Alex Hoeffler, Brian Lee Huynh, Jeslyn Kelly, Ian Lassiter, Tom Lee, Jonathan Christopher MacMillan, Jonathan David Martin, Boris McGiver, Seth Numrich, Prentice Onayemi, Bhavesh Patel, David Pegram, Katy Pfaffl, Stephen Plunkett, Leenya Rideout, Liam Robinson, Jude Sandy, Hannah Sloat, T. Ryder Smith, Zach Villa, Elliot Villar, Cat Walleck, Enrico D. Wey, Madeleine Rose Yen 

 

 

 

 


Kaynak: 
http://www.nationaltheatre.org.uk/
http://www.warhorseonbroadway.com/
http://www.michaelmorpurgo.com/
http://www.ted.com/talks

Anahtar Kelimeler: War Horse, savaş atı, Spielberg0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir