MAKALELER

Yeni Metin Festivali

2021.11.09 00:00
| | |
3786

10. kez düzenlenen olan Yeni Metin Festivali açılışını, senenin oyunu olarak seçilen ‘Çiçek Kalkışması’ oyunuyla yaptı.

                                                   
Galata Perform tarafından bu yıl 10. kez düzenlenen olan Yeni Metin Festivali açılışını, senenin oyunu olarak seçilen ‘Çiçek Kalkışması’ oyunuyla yaptı. Sevcan Batı’nın yazdığı, Sanem Öge’nin yönettiği oyun okumasında sahnede Sedat Kalkavan ve Ozan Bingöl’ü izliyoruz. Oyun, bir kadının başına gelen toplumsal, sıradanlaşmış erkek şiddetini şiirsel ve masalsı bir dil kullanarak tam tersi bir iz düşümle erkek karakterler aracılığıyla seyirciye aktarıyor.

Erkek karakterlerin ağzından dinlenilen hikâye karşısında karakterlerin bize ahbaplık hissiyle olan biteni anlatması karşısında dehşete düşüyoruz. Çok fazla kanıksanmış kadına yönelik şiddet yaklaşımlarının ne kadar kabullenildiği ve normalleştiği bu kez bize erkekler tarafından anlatılıyor. Yaşanılanların tanıdık olması dışında, içselleştirilen erkek dilini nahif bir anlatımla buluşturmasında yazarın yaptığı bilinçli bir tezatlığı direk hissediyoruz. Geleceğin iyi bir oyun yazarı olmasından kuşkum olmadığı Sevcan Batı’nın şiirsel metni, bazen avangart sahne aktarımıyla seyirciyi izlerken oyunun mesajından çok dışına çıkarabiliyor. Bu sezonda farklı sahnelerde gerek okuması gerek sahnelenmesiyle izleyeceğimiz bir oyun olur.
  
Geleceğin yeni oyun yazarlarını yetiştirmede başarısını açık bir şekilde kanıtlayan Yeşim Özsoy öncülüğünde birbirinden değerli tiyatro yazar ve eğitmenlerinden oluşan ekip, bu sene İstanbul Tiyatro Festivali ile ortak organizasyonuyla birbirinden değerli bir festival programıyla seyirci karşısında.

Uluslararası oyun yazarlarından Magne van den Berg, Cecilie Loveid, Demian Vitanza, Joan Yago ve Athena Farrokhzad gibi konuk oyun yazarlarına da ev sahipliği yapacak olan festival programında.

Tiyatroyla nefes alıyoruz sloganıyla 28 Kasım’a kadar devam edecek festival farklı mekanların ev sahipliğinin yanı sıra onine gerçekleştirilecek söyleşi ve atölyeleri de içeren çok kapsamlı bir programa sahip. Festival programına https://galataperform.com/festival/yeni-metin-festivali-10/ ulaşılabilmekte. 

Şafak ULUSOY 

Anahtar Kelimeler: yeni metin festivali0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir