Haber

Yeni Metin Festivali 11

Yeni Metin Festivali 11 "Sınırlar Ötesi Tiyatro" Konsepti ile 26 Kasım'da Başlıyor!

2022.11.09 00:00
| |
0
|
1102


GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali, bu yıl 26 Kasım- 4 Aralık 2022 tarihlerinde DasDas Açık Sahne...

GalataPerform’un düzenlediği Yeni Metin Festivali, bu yıl 26 Kasım- 4 Aralık 2022 tarihlerinde DasDas Açık Sahne ve Alternatif Sahne’de gerçekleşecek. Festivalin bu yılki teması “Korku” olarak belirlendi. Festival Danimarka’nın önde gelen oyun yazarlarından Christian Lollike’nin “Kozmik Korku” oyununun okumasıyla başlayacak. 

GalataPerform tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin oyun yazarlığı odaklı tek tiyatro festivali olan Yeni Metin Festivali, bu yıl 11’inci kez tiyatroseverlerle buluşacak. 26 Kasım - 4 Aralık 2022 tarihleri arasında DasDas Açık Sahne’de düzenlenecek festivalin bu yılki teması “Korku” olarak belirlendi. Bu sene festival uluslararası yapısının altını çizerek “Sınırlar Ötesi Tiyatro” kapsamında Türk yazar ve yönetmenlerle yurt dışından gelen yazar ve yönetmenleri buluşturduğu bir alan yaratıyor. Ayrıca Yeni Metin Atölyelerinde korku teması kapsamında yazılan 6 yeni oyun okuma tiyatrosunun yanı sıra dört kısa oyundan oluşan bir Yönetmenlik Projesi programda yer alacak. Festival programında bu sene ayrıca iki prodüksiyon yer alıyor. 2019 festival programında Senenin Oyunu olarak seçilen Kalanlar ve bu sene bir yenilik olarak Açık Çağrı ile başvurular arasından seçilen yeni tiyatro Reka Kolektif’in Aşalım Bunları adlı oyunları. Programda yazar ve yönetmenlerle oyun sonrası söyleşileri ve yurt dışından gelen yazarlarla atölyeler de yer alıyor. 

Festivalin bu seneki programında yer alan yeni yazar ve yönetmenleri destekleyen ve okuma ve projelerde yer alan profesyonel yönetmen ve yazarlar arasında Eyüp Emre Uçaray, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Yeşim Özsoy, Özen Yula, Ahmet Sami Özbudak, Mert Öner, Özgün Çoban, Başak Kıvılcım, Aslıhan Evrensel gibi isimler yer alıyor. 

SINIRLAR ÖTESİ TİYATRO

Festivalin genel alt başlığı Sınırlar Ötesi Tiyatro, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Telif Hakları Müdürlüğü’nün desteklediği yerli yazarların oyun okumalarının ve Senenin Oyunu Ödülü töreninin gerçekleşmesini sağlıyor. Aynı zamanda festivalin yurt dışı katılımcılarıyla Türkiye’den yazar ve yönetmenlerin buluşma alanı olarak kurgulanmasına imkan tanıyor.

Yeni Metin Festivali 11 kapsamında ilk ayağı yapılacak olan Nordic Focus (İskandinav Odağı) Danimarka'dan Christian Lollike, Norveç'ten Fredrik Brattberg ve İsveç'ten Alexander Salzberger katılımlarıyla gerçekleşecek. Bu etkinlik Danimarka Büyükelçiliği, Danimarka Kültürel Enstitüsü, Danimarka Dışişleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı, Danimarka Konsolosluğu ve İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Araştırma Enstitüsü ve İsveç Sanat Konseyi tarafından destekleniyor.

SENENİN OYUNU ÖDÜLÜ SENA IŞILDAR’A

Yeni Metin Festivali 11’de okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek altı yeni oyun ve yazarları şöyle: Günsu Özkarar Fil Rüyası, Mehmet Salih Sezgin Unutuluşlar, Sena Işıldar Bir Gün Eksik Bir Gün Fazla, Sibel Albayrak Übü Ölümü de Yut, Yasemin Çetin Aslında Yoksun ve Gizem Kurtulmuş Arzu Edilen Düşüşler. 2018’den beri Yeni Metin Festivali kapsamında o sene seçkide bulunan oyunlardan birine Senenin Oyunu Ödülü veriliyor. Bu seneki ödülün sahibi Bir Gün Eksik Bir Gün Fazla oyunuyla Sena Işıldar oldu. Işıldar, oyun okumasından sonra ödülünü alacak.

Anahtar Kelimeler: yeni metin festivali

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir