MAKALELER

N'Olcak Bu Yusuf Umut'un Hali

2024.01.23 00:00
| | |
3703

Geçtiğimiz yıla veda ederken, Tiyatro Hemhal yapımı "N’Olcak Bu Yusuf Umut'un Hali" isimli oyunu Kadıköy Boa Sahne'de izleme fırsatı buldum.

Geçtiğimiz yıla veda ederken, Tiyatro Hemhal yapımı "N’Olcak Bu Yusuf Umut’un Hali" isimli oyunu Kadıköy Boa Sahne’de izleme fırsatı buldum. Yönetmenliğini Ayşe Draz ve Nezaket Erden’in yaptığı oyunun metni Alis Çalışkan'a ve aynı zamanda tek kişilik performansını izlediğimiz Hakan Emre Ünal'a ait. 

Bu oyunda, ergenlik çağına yeni adım atan Yusuf Umut'un hikayesini izliyoruz. Annesi, anneannesi ve dedesiyle yaşayan genç bir çocuğun büyüme sancıları, aile ve hayatla olan ilişkileri, Hakan Emre'nin üstün performansıyla tek kişilik sahne üzerinde can buluyor. Yaşadığı bu küçük apartman dairesinde bir çekyata sıkıştırılmış, tamamen yok sayılmış, hiç rahat ettirilmemiş bir çocuk karşımızdaki. Annesi ve anneannesinin dedesi tarafından kimliksizleştirilmesi onu bu çekyattan kaçıp kurtulmaya, o çaresizliğin içine bir daha girmemeye yemin ettiren cesur bir ergen olan Yusuf Umut’un hikayesi.

Oyun, derinliklerine inmeye cesaret eden çoğu insana uzak bir karakteri seyirciyle buluşturma çabasında. Ancak, bu çaba, beklenen samimiyetin aksine, soğuk ve uzak bir atmosfer yaratabiliyor. Aile ilişkilerinin tanıdık dokusuna rağmen, kurgu ve metindeki tekrarlar, izleyici ile bir bağ kurmaya zaman zaman engel oluyor. Oyun boyunca bu karakterin peşinden merakla gideceğimi düşünürken ne yazık ki, ekip tarafından daha önce sunulan oyunların derinliği ve metin kalitesinden bir şey bulamamaktan dolayı oyun sona erdiğinde bir hayal kırıklığı yaşamadım değil. 

Yusuf Umut, toplumun içinde derin yarıkları cesurca keşfe çıkarken, zaman zaman bu bağın kaybolduğu ve seyircinin duygu dünyasından kopmanın ve itmenin yoğun bombardımanıyla yüzleştiği bir deneyim sunuyor. Şehrin manzarasına baktığı getto bir semt, mahalle dürümcüsü, unutulmaya yüz tutmuş evsizler, çekyatlı üst üste yaşanan bir evle bir araya geliyor. Onu bize yakınlaştıracağı sanılan bunların hepsi yalnızca kalabalık bir kakafoni oluşturup onun duygusal dünyasından kopmamıza neden olabiliyor. Karakterin etrafındaki tiplemeler, onu öylesine belirsizleştiriyor ki, toplum içinde var olmanın yetersiz kaldığı, onu özgürlüğe kavuşturmanın heyecanından uzaklaştıran bir yapaylıkla da karşı karşıya kalıyoruz. Bununla birlikte onun etrafındaki karakterleri izlerken gözlerimizin dolduğu, gülmeye doyamadığımız anları da bize çokça yaşatan, seyirciyi içine kolayca yeniden alabilen, kendi dünyasına çekebilen bir oyun karşımızdaki.

Geçmiş sezondaki oyunlarıyla tiyatro izleyicileri arasında ayrı bir öneme sahip en sevilen ekiplerden biri olan Tiyatro Hemhal’in en incelikli işi olmasa da Hakan Emre Ünal'ın olağanüstü performansı bu oyunu sezon boyunca izlenmeyi hak ettiğini gösteriyor. Oyunu en yakın tarihlerde Ocak ve Şubat aylarında Ara Sahne, Bahçe Galata ve Kadıköy Boa Sahne’de izleyebilirsiniz.

 

 Şafak ULUSOY 22.01.2024 (Tiyatronline.com)

Anahtar Kelimeler: N Olcak Bu Yusuf Umut un Hali, tiyatro hemhal0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir