MAKALELER

Red Light Kışı - NoAct

2020.02.05 00:00
| | |
9013

NoAct sahne tarafından sahnelenen Red Light Kışı’nı bu sezon Boa Sahne’de izleme şansı buldum.

NoAct sahne tarafından sahnelenen Red Light Kışı’nı bu sezon Boa Sahne’de izleme şansı buldum. Edip Tepeli ve Ayşecan Tatari’nin iyi bir çevirisiyle uyarlanan Adam Rapp'in ödüllü bu oyunun yönetmenliğini ise yine Edip Tepeli üstleniyor.

Oyun, umutsuz ve karşılıksız bir aşk üçgeninin etrafında dönüyor. Amsterdam'da bir hostel odasında kalan, oyun yazarı Matt ve Matt’in eski kolej arkadaşı olan Davis, birbirine tamamen zıt iki karakter. Matt; başarısız, kötümser, asosyal, sevgiye muhtaç bir erkekken; Davis ise çok satanlar listelerine kolayca girdiği için bunla aşırı övünç duyan, bağımlı, umursamaz bir adam. Davis’in bir gün odaya Christina adlı bir fahişeyle gelmesiyle hem iki erkek karakterin arasındaki çatışmayı hem de kadın erkek ilişkilerinin tüm klişeleri ortaya dökülüyor.

Matt’in Christina’ya duyduğu “romantizm”in, Christina’nın anlattığı gibi olmayan hayat hikâyesinde öldüğünü, kızın kendi hayat hikâyesinin değersizliğini Davis’e olan aşkında buluşunu izliyoruz. Christina’nın aşkının simgesi olan yanından ayırmadığı kar küresi de Matt, Christina ve Davis’in tüm hayal kırıklıklarının da bir simgesi haline geliyor. Bir kadın tarafından maskülen bir alfa erkeğine duyulan aşkın, hedeflediği romantizmle buluşamaması, Matt’in yalnızlığı ve unutulmuşluğu, Davis’in toplumun istenilen bir karakteri gibi yaşayıp aslında büyük bir boşluktan ibaret olması metnin hedeflediği umutsuzluklar silsilelerini oluşturuyor. Bu karakterleri, ardında iyi bir gözlemin yattığı muzip dolu bir performansla sunan oyuncular, seyirciyi fazlasıyla güldürmeyi başarıyor. 

Günümüzdeki yakın erkek arkadaşlıklarının gerçek, kötücül ve irin dolu rekabetini, diğer taraftan kadın erkek ilişkilerinde tarafların beklentilerinin ve davranışlarının tüm klişelerini karşımıza çıkaran oyun, güçlü bir ekibin eline teslim edilmiş. Karanlık bir dekorun dikkat çektiği oyun, sahne tasarımından ışığına iyi bir ekibin eline teslim edilmiş.

İki erkek karakteri tüm yönleriyle bize abartısız sunan Ali Yoğurtçuoğlu ve Gün Koper, alkışı hak eden bir oyunculuk sergiliyorlar. Christina’yı oynayan Ayşecan Tatari’nin cesur ve gerçekçi bir performansla altından kalktığı oyunculuğu ise zaten geçtiğimiz sezon Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri 2019 "Küçük Salon Kadın Oyuncu" ödülüyle mükâfatlandırıldı.

Günümüzün arkadaşlık ve aşk hikâyelerini komik bir bakışla ele alan kirli bir dram Red Light Kışı. Eski ve neredeyse büyümüş bir dostluğun dinamiklerinden yola çıkarak, çarpık bir aşk üçgeni içinde bizi yalnızlık ve saplantılarımızla yüzleştiren bu oyunu sezonda kaçırmayın derim. 

Anahtar Kelimeler: red light kışı, noact sahne0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir