MAKALELER

OBBKT'den Bahar Noktası

2024.01.27 00:00
| | |
1457

Sanat yapıtı bir duyumlar kitlesidir, yani algılar ve duyguların bir bileşimi.

OBBKT 'den BAHAR NOKTASI


" Sanat yapıtı bir duyumlar kitlesidir, yani algılar ve duyguların bir bileşimi. Algılar ve duygular, kendi kendileriyle değer kazanan ve her tür yaşanmışlığı aşan varlıklardır. Onların insanın yokluğunda oldukları söylenebilir. Çünkü insan, taşta, tuval üzerinde ya da sözcükler boyunca ele alındığı şekliyle, kendisi de algılar ve duyguların bir bileşimdir. Sanat yapıtı bir duyum varlığından başka bir şey değildir. Kendi kendisinde varolur." Deleuze ve Guattari

 

Geçen hafta OBBKT'de William Shakespear'in yazdığı, çevirisini Can Yücel 'in yaptığı ve A. Emrah Özdilek'in yönettiği "Bahar Noktası" adlı piyesi izledim. Özellikle belirtmeliyim ki, son bir iki yıldır repertuarında giderek farklı tür piyeslere yer veren OBBKT Genel Sanat Yönetmeni A.Emrah Özdilek, uzun çalışmalar sonrası oldukça başarılı bir işe daha imza atmış.

 

Sanat kişilerin isteklerine göre yapılmaz. Yazar, ressam, müzisyen ve yönetmen eserini  hazırlar ve topluma sunar. Toplum beğenir yada beğenmez, yani kişilerin keyfine göre yada beklentilerine göre sanat yapılmaz. Dolayısıyla böylesi cesur bir bakış açısı ve yorumu için A. Emrah Özdilek 'i tebrik etmek gerek.Evet, risk almış.Evet, Shakespeare eserleri zordur...yönetmen olarak Shakespeare ile bugün arasında doğru bir bağ kurmuş, ortaya da tekrar tekrar izlenme duygusu yaratan bir oyun çıkmış.

Işık tasarımını, kendisini "  OBBKT'nin vazgeçilmez ustası, emektarı olarak, hayatını neredeyse tümüyle çalıştığı kuruma adamış  Zafer Bozdağ gerçekleştirmiş. Böylesi zor sahnelerden oluşan bir oyunda tüm özenini, teknik bilgi ve yeteneğini konuşturmuş, diyebilirim.

Müzik tasarımında  Ayşe Türkmen Akkaş,  dekor tasarımında ise Murat  Çavuş ve Cemal Arslan övgüyü fazlasıyla hak ediyorlar.

Geldik oyunculuklara, herşeyden önce,  tiyatronun emektar yönetmeni ve oyuncusu Cemil Gündüz ustalığını konuşturmuş.Kadroda yer alan diğer tüm oyuncular da şahane bir ekip çalışmasıyla, her bakımdan Shakespeare'e yakışır değer ve nitelikte, samimi, uyumlu performanslar sergilemişler.

Ve Ömer Temiz ile Emrullah Yazıcı'yı ayrıca  içtenlikle kutlamak istiyorum. Akrobasi hareketleri ile sahnenin bir ucundan diğer ucuna adeta rüzgar estirdiler. 

Shakespeare'in bu komedisini bu komedinin özünde yer alan hayal ve gerçekle alaşımlanmış olay ve duyguları en doğru ve estetik bir biçimde izleyiciye sunan herkesi içtenlikle alkışlıyorum.

 

GENEL SANAT YÖNETMENİ / YÖNETMEN
A.Emrah ÖZDİLEK

YAZAR: W.Shakespeare
IŞIK TASARIM: Zafer Bozdağ, İmdat Akyıldız
DEKOR: Murat Çavuş, Cemal Arslan 
MÜZİK KOORDİNATÖR: Ayşe Türkmen Akkaş
REJİ ASİSTANI: Zeynep Karagöz
IŞIK KUMANDA: İmdat Akyıldız
SAHNE AMİRİ: Ali Can Taze
TONMAİSTER: Ender AYDIN
SAHNE TEKNİSYENİ: Ulaş ÖCALAN

OYUNCULAR;

Ayşe Türkmen Akkaş
Emrullah Yazıcı
Ömer Temiz 
Gizem Şükran Altıngövde
Doğukan Ekinci
İlker Taze
Gamze Gül Kabadaş
Cemil Gündüz 
Mücteba Murtazaoğlu
Bülent Reisoğlu
İbrahim Çapkın
Furkan Dereli
Zeynep Karagöz
İsmail Özgür Özdemir
Deniz Selin Atalay 
Zişan Buse Tınkaoğlu

Anahtar Kelimeler: bahar noktası, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir