MAKALELER

Rumuz Goncagül - Ordu Büyüksehir Belediye Karadeniz Tiyatrosu

2024.02.24 00:00
| | |
2300

Oktay Arayıcı'nın Ayşen karakteri ile ilk tanışmam 1980'lerin hemen başında, AST yapımı "Rumuz Goncagül" ile olmuştu.


" Sonuna 'n' ekledim, Ayşen oldu..."

Oktay Arayıcı'nın Ayşen karakteri ile ilk tanışmam 1980'lerin hemen başında, AST yapımı " Rumuz Goncagül " ile olmuştu.

Feleğin çemberinden defalarca geçmiş, umursamazlığının altında derin hayat ve hayal kırıklıkları taşıyan bir kadındı Ayşen.Neredeyse hiç durmadan evlenip boşanıyor, belki de uğradığı ihanetin öcünü almaya çalışıyordu.Refik Mayısoğlu'nu sevmişti aslında. Hatta çok sevmişti.Bir sabah, balayının on birinci sabahında, motel odasında gözlerini açtığında, yanı başında uyuyan, tanımadığı adamı görünce dehşete kapılmıştı.

" Ayşen rolündeyim oyunda.Yaşım yirmi beş.Annem hacı.Dünyalarımız ayrı.Baktım ki bir arada olamayacağız, kendimi evliliğe attım.Hayat bu, herkes bir yol seçmek zorunda.Şimdi ayrılıyorum.İlan verdim, yenisini alacağımdan eskisinin hükmü yoktur." 

Ne diyelim, hayat süfli senaryosunu çekmeye devam ediyordu.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu yapımı " Rumuz Goncagül " de yaşar kıldığı  Ayşen karakteriyle çok önemli bir başarıya imza atmış olan Ayfer Yağız ile oyun sonrası konuştuk.

- Ayfer Yağız tiyatrocu olmaya nasıl ve ne zaman karar verdi ?

-  Çocukluğumda, insanları veya durumları gözlemlemeyi ve sonra onları taklit etmeyi çok severdim. İlerleyen zamanlarda da bu durumun hem çevremdekileri, hem de beni çok eğlendirdiğini fark ettim. Ancak oyunculuğu meslek olarak düşünmemiştim o zamanlar... sahnede olmak benim için tatlı bir istek, hatta belki uzak bir hayaldi, diyebilirim. Dahası ilk lisans eğitimimi de öğretmenlik üzerine tamamladım ve konservatuar sınavlarına hazırlanmak gibi bir düşüncem de zaten yoktu. Ancak, öğretmenlik yaparken sahnede olma isteğimin öğretmenlik yapma isteğimin önüne geçtiğini fark ettiğimde, yetenek sınavlarına hazırlanma kararı aldım. Ardından Ordu Üniversitesi Oyunculuk Bölümü'nü kazandım...böylece, profesyonel anlamda  oyunculuk kariyerim başlamış oldu.

- Aile tiyatro  konusunda herhangi  engellemede bulundu mu ?

-  Ailem, başlangıçta oyunculuk mesleğine karşı biraz çekimser bir tavır sergiledi. Genellikle, tiyatroyu hobi olarak yapmam konusunda ısrarcıydılar. Aslında, onların tercihi daha stabil bir meslek seçmem yönündeydi, örneğin memurluk gibi. Ancak, bu konudaki kararlılığımı ve tiyatroya olan sevgimi, oyuncu olma isteğimi gördükçe, zamanla onlar da fikirlerini değiştirmeye başladılar. Şu anda  en büyük destekçim, ailemdir diyebilirim.

- Tiyatro serüveni nasıl başladı...konservatuar vs...

-  Tiyatro serüvenim, ilk lisans eğitimimi tamamladığım Erzurum'da başladı. İlk oyunculuk deneyimim de bu şehirde oldu. Bir sanat evinde çeşitli rollerde dört yıl boyunca aktif olarak yer aldım. Sonrasında, Ordu Üniversitesi Oyunculuk Bölümü'nü kazanarak bu mesleğe adım atmış oldum.

- OBBKT ile ve tabii, " Rumuz Goncagül " ile yollar nasıl kesişti ?

- OBBKT ile yollarımız bu sene kesişti. Kurumun mezun sanatçı alımı yapacaklarını öğrenince, sınav için başvuruda bulundum. Alımın ardından hemen "Rumuz Goncagül" oyununun provaları başladı ve okuma provalarında Ayşen rolüne seçildim.

- Ayşen karakterine kattığın boyut, inandırıcılık, sahicilik ile, kuşkusuz çok önemli hatta gelecekte ölçüt sayılabilecek bir başarıya imza attın.Böyle bir başarıyı bekliyor muydun ?

- Öncelikle güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. "Rumuz Goncagül" mezuniyet sonrası ilk sahne deneyimim oldu. Bu durum galiba Ayşen’nin yerini bende hep farklı kılacak. Açıkçası role hazırlık sürecimde böyle renkli bir kadının var olacağı benim de aklıma gelmezdi. Oynadıkça yoğruldu ve keyifli bir hale geldi Ayşen. Açıkçası ben oynarken çok eğleniyorum, bu da seyirci de güzel bir etki bırakıyor.

- Bu role nasıl hazırlandın ?

- Oktay Arayıcı’nın ortaoyunu uzantısında kaleme aldığı bu oyun bizlere renkli tiplerden oluşan bir toplum çerçevesi sunar. Bu resmin içersinde yer alan Ayşen ise yaşadığı hayattan kurtuluşu çeşitli evlilikler yaparak bulmaya çalışan bir toplumsal figürü oluşturur. Ben de feleğin  çemberinden geçmiş bu kadın için Ayşen’i ifade eden, çeşitli gestuslardan yararlanmak istedim. Bu süreçte bol bol gözlem yapıp, kimi taklitlere dayalı çeşitli denemeler yaptım.  
Böylece Ayşen'in ait olduğu kesime özgü ses ve tavır arayışları bana yeni, farklı bir Ayşen sunmuş oldu.

- 4 Şubat 2024 akşamı, sahnede gelecek vaad eden bir subret oyuncu izledim.Yeni projeler var mı ?

 - Öncelikle bu değerli yorumlarınızın benim için çok önemli olduğunu, belirtmek isterim. Şu an OBBKT çatısı altında yoğun bir dönem geçiriyoruz, "Rumuz Goncagül" ve "Bu Kimin Hayatı ?" adlı oyunlarla sahnede olmaya devam ediyoruz. Şu an için herhangi bir yeni proje sözkonusu değil.

- Bir ödenekli bölge tiyatrosu oyuncusu olarak tiyatromuzun geleceğine dair görüşlerin nedir ? 

-  OBBK tiyatrosu olarak, ortaoyunu geleneğini sürdüren müzikli oyunların yanı sıra, gerek dramatik yapıda yabancı oyunların, gerekse fiziksel tiyatro denemelerinin yapıldığı performans tiyatrolarının repertuarımızda yer alması gerektiğini düşünüyorum. Şu anda bizler de bu tiyatro anlayışıyla oyunlarımıza devam ediyoruz. Ayrıca çağa ayak uyduran ve toplumun gerçeklerinden beslenen bir tiyatro anlayışı günümüze her daim ışık tutmaya devam edecektir, kanısındayım.

- Sahnede yaşar kılmak istediğin karakterler, rol almak istediğin eserler hangileri ?

- Jean Genet “Hizmetçiler “ adlı oyunundan 'Solange' ve Dario Fo'nun “Medea” adlı oyunundan 'Medea' diyebilirim.

- En büyük mucizen neydi ?

- En büyük mucizem, hayatımda yeni kararlar almak için cesaret bulmamdı.

Ayfer Yağız " Rumuz Goncagül " de yorumladığı Ayşen karakteriyle elde ettiği başarıyı bundan sonra da  sürdürecektir, eminim.

Anahtar Kelimeler: rumuz goncagül, obbkt, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir