MAKALELER

Türk Tiyatrosu'nun başına BELA olan bir adamın 32 yıl boyunca yaptıkları.

2024.02.08 00:00
| | |
4751

Bugün Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'nın tiyatro salonundaydık.

Bugün Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'nın tiyatro salonundaydık. Meğer çok uzun yıllar önce Nedim Saban bu mekanda ilk kez sahneye çıkmış. Işık okulları ile anlamlı bir iş ortaklığı yaparak Tiyatro Kare Nedim Saban ile devam etme kararı almış. Bundan sonraki süreçte Tiyatro Kare Nedim Saban ve ekibi çalışmalarını Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'nda devam edecek.

‘Tiyatrokare’ kuruluşunun 32. yılında, 1992’de perde açtığı semte, Nişantaşı’na dönüyor!

Yedi yıldır kapalı gişe oynanan ‘Ahududu’ , 11 ödüllü ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’, Ayşe Kulin’in sevilen romanından uyarlanan ‘Veda’ ve repertuara yeni alınan ‘Annem Hep Derdi ki’ oyunları sanatseverlerle buluşmak için Fevziye Mektepleri Vakfı ile özel bir işbirliği protokolüne imza atan topluluk, 25 Şubat’tan itibaren Cumartesi ve Pazar günleri düzenli olarak Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Nişantaşı Muvaffak Benderli Salonu’nda perde açacak.

Tiyatro sanatının zor süreçlerden geçtiği, sahne fiyatlarının korkunç olduğu bir süreçte Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları kapılarını sonuna kadar Tiyatro Kare' ye açması takdir edilecek bir durum. Her tiyatro sanatçısı sahneyi kendi evi gibi görür. Oyuncunun mabeti tiyatro sahnesidir.

Bütün dünyayı sahne olarak gören, eğitimin, kültür ve sanatla harmanlanması gerektiğini savunan Nedim Saban Tiyatrokare, kuruluşundan bugüne geçen 32 yıl boyunca :

75 oyun sergilemiş

70 ilde defalarca turneler gerçekleştirmiş

En az 7500 ez perde açmış

3500000 izleyiciyle kucaklaşmış

100'e yakın ödül almış....

Bu anlamlı toplantıya Nevra Serezli, Suna Keskin, Melek Baykal, Ayşe Erbulak, Aziz Sarvan, Bülent  Seyran, Tuğrul  Arsever   Cem Güler,  Önder Atakanlı, Müge Kement,  Özgür Yetkinoğlu, Emre Ozan, Murat Turhan, Zeynep Sevi Yılmaz, Alişan Özkan,  Murat Şahan, Gizemnur Topaloğlu, Gizem Çayhanoğlu, Beyza Vural  gibi bir çok tiyatro sanatçısı ve basın mensubları  ile Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Zeynep Sezerman'da katıldı.

Basın toplantısında Nedim Saban tiyatrosunun tüm çalışanlarına teker teker söz verdi.

 

Zeynep Sezerman basın toplantısında Mustafa Kemal Atatürk'ün Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'na gönderdiği telgrafı özel tasarlanmış kristal bir cam ile takdim etti.

TOPLANTININ BİR SÜRPRİZİ DE TİYATROKARE’NİN YENİ OYUNU

‘Annem Hep Derdi Ki’ tanıtılacak


‘Tiyatrokare’nin yeni komedisi ‘Annem Hep Derdi Ki’ de oyuncularıyla basın mensuparıyla bir araya gelecek. Katherine Di Savino’dan Servet Aybar’ın dilimize kazandırdığı, Nedim Saban’ın uyarlayarak sahneye koyduğu oyunda Renan Bilek, Ege Kökenli, Bülent Seyran, Ayşe Erbulak, Tuğrul Arsever, Ecmel İs rol alıyor. ‘Annem Hep Derdi Ki’ oyunun kısaca konusu şöyle: Yeni evli bir çiftin, Tarlabaşı’ndaki ilk günlerine annelerinin hep dediği şeyler karışınca ortaya ilginç bir durum çıkıyor!

Türk Tiyatrosu'nun başına bela olmaya devam eden sevgili Nedim Saban'ı ayakta alkışlıyor 32 yıl değil 100. yılları görmemiz dileğiyle..

 

 

Anahtar Kelimeler: nedim saban, fevziye mektepleri, tiyatro kare0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir