TİYATROLAR

Bilkent Tiyatrosu

Oynadığı Sahneler

BİLGİLER

Durumu: Faaliyette değil
İl/ilçe: ANKARA/ÇANKAYA
Adres: Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü 06800 Bilkent
Telefon: 0312 2901620
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
8055


İlişkili Kişiler

Mehmet Ergen
(Çevirmen, Dramaturg +3)
İlham Yazar
(Oyuncu, Yönetmen +1)
Tümü

Hakkında

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü yaratıcı, yorumcu ve eğitimci kimlikleriyle fark yaratan  oyuncular yetiştirmektedir. Ülkemizin sanat yaşantısına çağdaş bir yön kazandıran bu bölüm, Devlet Sanatçısı Cüneyt Gökçer (1920 - 2009) önderliğinde kurulmuştur. Tiyatro Bölümü, her yıl ağustos ayında oyunculuk sanat dalı için yetenek sınavıyla öğrenci alır. Bölümün kuram ve uygulama içerikli programı, tanınmış sanatçı ve eğitmenlerden oluşan bir öğretim kadrosunca yürütülmektedir. 

Öğrenciler, oyunculuk eğitiminin yanı sıra seslerini ve bedenlerini daha iyi kullanabilmeleri için birinci sınıftan itibaren ses ve konuşma, dans, hareket, şan ve solfej dersleri görürler. Tiyatro tarihi, sahne, ışık ve kostüm tasarımı, metin yorumlama ve çözümleme dersleriyle sahneye daha geniş bir gözle bakar; görsel algı, estetik, sanat tarihi, felsefe, drama ve film kuramına ilişkin derslerle birikimlerini ilerletirler. Yurtdışından ve Türkiye’den tiyatro sanatçılarının atölye çalışmalarında ise farklı oyunculuk teknikleri ve kültürlerini tanımanın heyecanını yaşarlar.Bölümün sanatçı adayları, öğretim elemanları rehberliğinde sahneledikleri oyunlarla yıl boyunca sanatseverlerle buluşmaktadır. 

Öğrenciler, bu yapıtları Bilkent Tiyatro Salonu’nun yanı sıra çeşitli yerel ve uluslararası festivallerde de sergilemektedir. Kazandıkları sahne deneyimi, yeteneklerini daha da ileriye taşımaktadır. Arthur Miller, August Strindberg, Aziz Nesin, Civan Canova, Bertolt Brecht, Carlo Goldoni, Carlo Gozzi, Eugene Ionesco, Federico Garcia Lorca, Max Frisch, Molière, Nâzım Hikmet, Samuel Beckett, Sam Bobrick, Tennessee Williams ve William Shakespeare, eserlerine Bilkentli genç oyuncuların hayat verdiği ünlü yazarlardandır. Mezunlar, sanat ve sahne altyapılarını Devlet Tiyatroları’nda, Devlet Opera ve Balesi’nde, sinema ve televizyon kuruluşlarında, şehir ve belediye tiyatrolarında, özel tiyatrolarda ve üniversitelerin lisansüstü programlarında değerlendirmektedir.

Anahtar Kelimeler: bilkent tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.