Festival

Bilkent Uluslararası Tiyatro Günleri - 2019

Bilkent Uluslararası Tiyatro Günleri - 2019

2019.06.21 00:00
| |
0
|
9127


23-28 Haziran tarihleri arasında 8. Bilkent Uluslararası Tiyatro Bölümleri Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

TİYATRO BÖLÜMLERİ 8. BİLKENT ULUSLARARASI TİYATRO GÜNLERİ’NDE BULUŞUYOR

Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü 23-28 Haziran tarihleri arasında 8. Bilkent Uluslararası Tiyatro Bölümleri Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl Bilkent, Haliç, Hacettepe, İstanbul Bilgi ve  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitelerinin son sınıf oyunlarının Bilkent Tiyatro Salonları’nda sergilendiği festivale aynı zamanda Güney Kore, Çin, ABD, Makedonya, KKTC ve İran Üniversitelerin'den  Tiyatro bölümleri oyunlarıyla katılıyor. Beş gün sürecek festivalde oyunculuk atölyeleri de düzenleniyor.

Oyunculuk eğitiminde uluslararası etkileşim

Bu yıl 11 üniversitenin katıldığı festival, uluslararası niteliğiyle de öne çıkıyor.  Bilkent Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale “Tiyatro festivalimiz,Türkiye’nin ve dünyanın tüm tiyatro bölümlerine açık. Tüm dünyadan oyunculuk öğrencileri hafta boyunca oyunlarını sergilerken, usta sanatçıların katıldığı oyunculuk atölyelerinde dünyadan farklı tekniklerde tanışma fırsatı buluyor. Belki de daha da önemlisi, bir hafta boyunca geleceğin tiyatrocuları arasında benzersiz bir etkileşim sağlanıyor.” diye konuştu.  Bilkent Tiyatro Bölümü’nün bu yıl 40 üniversitenin üyesi olduğu UNESCO-ITI Network for Higher Education in Performing Arts’a kabul edildiğini belirten Hale, tiyatro eğitiminde evrensel işbirliklerini sürdüreceklerini belirtti.

Ayşe Emel Mesci’nin yönettiği Kuvâyi Milliye festivalde

Festival, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün bu yılki mezuniyet oyunu Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı bir destan olan  “Kuvâyi Milliye Destanı” ile
açılıyor. Ali Berktay tarafından sahneye uyarlanan eserin yönetmenliğini ve koreografisini Meyerhold ve biyomekanik tekniği alanındaki çalışmalarıyla da tanınan usta yönetmen Ayşe Emel Mesci üstlendi. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nün 2. Mezuniyet oyunu olarak sahnelenen oyunda Beril Pozam, Burçak Kaya, Burak Günaydın, Ecem Aydın, Ege Kesmeci, Selim Galip, Orkun Can İzan, Turgay Korkmaz, Yağmur Uzunoğlu ve Yeliz Balım’ rol alıyor.

Oyunun set tasarımı Selim Cinisli, kostüm tasarımı Gökçe Şener ve ışık tasarımı Yılmaz Ertekin tarafından gerçekleştirildi.

Festival hakkında bilgilere theatre.bilkent.edu.tr adresinden ulaşabiliyor.

Anahtar Kelimeler: bilkent tiyatro günleri, bilkent uluslararası tiyatro günleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir