Haber

Bilkent Tiyatrosu

Bilkent Tiyatrosu "Blue Hotel" 23 Mart'ta Başlıyor

2018.03.14 00:00
| |
0
|
7604


Bilkent Tiyatrosu'nun yeni oyunu "Blue Hotel" 23 Mart'ta prömiyer yapıyor.


 Whit MacLaughlin'in Yönettiği "Blue Hotel" 23 Mart'ta Başlıyor 


Bilkent Tiyatrosu'nun yeni oyunu "Blue Hotel" 23 Mart'ta prömiyer yapıyor. ABD'li Tiyatro Yönetmeni Whit MacLaughlin'in Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü 3. sınıf öğrencileriyle birlikte ürettiği deneysel tiyatro oyunu "The Blue Hotel" 23 Mart'taki itibaren her çarşamba Bilkent Oda Tiyatrosu'nda saat 20.00'de sergilenecek.

BİLKENT TİYATROSU’NDAN DENEYSEL BİR OYUN: “THE BLUE HOTEL” 23 MART’TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR

(14.03.2018, Ankara) Her sezon Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Tiyatrosu’nun bu sezonki ilk oyunu ABD’li deneysel tiyatro yönetmeni Whit MacLaughlin’in yönettiği “The Blue Hotel” 23 Mart’ta prömiyer yapıyor. 

Bilkent Tiyatrosu’nun yeni oyunu «The Blue Hotel» 23 Mart’ta başlıyor. Deneysel tiyatronun özgün bir örneği olarak dünyada ilk defa oynanacak olan oyun, 23 Mart’taki prömiyerinin ardından Bilkent MSSF Oda Tiyatrosu’nda Mayıs ayına kadar Çarşamba günleri saat 20.00’de sergilenecek. 


ABD’li deneysel tiyatro ustası Whit MacLaughlin’in yönettiği oyun, Bilkent Üniversitesi Tiyatro bölümü 3. sınıf öğrencileri ile birlikte üretildi. Konuk yönetmen MacLaughlin, oyunla ilgili «İlk defa seyirciye sunulacak olan bu deneysel oyunun üretim sürecinde Orhan Pamuk’tan Erik Fischl’a farklı sanatçılardan esin kaynakları vardı. Oyunun metnini oyuncular kişisel öyküleriyle üretirken, bu öyküleri çok az söz, daha çok fiziksel ifadeyle aktarıyorlar. Benim yönetmen olarak hedefim, bu öyküleri tiyatro sahnesinde bir araya getirmek. Ortak temalar ise hüzün, özlem ve gizem.» diye konuştu. ABD’de deneysel tiyatro alanına katkılarıyla pek çok ödüle layık görülen MacLaughlin, Philadelphia’daki New Paradise Laboratories  adlı topluluğun sanat yönetmenliğini sürdürüyor.    

Bilkent Tiyatro Bölümü’nde eğitim alan öğrencilerin tiyatronun farklı türlerinde deneyim kazanmalarını önemsediklerini belirten Tiyatro Bölüm Başkanı Jason Hale ise “Bilkent Tiyatrosu, tiyatronun özgün örneklerini Ankaralı sanatseverlere sunmaya devam ediyor” dedi.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Ecem Aydın, Yeliz Balım, Selim Galip, Burak Günaydın, Orkun C. İzan, M. Burçak Kaya, Ege Kesmeci, Turgay Korkmaz, Beril Pozam, Yağmur Uzunoğlu’nun rol aldığı oyunun yönetmen yardımcılığını Emily Krause, dekor tasarımını Selim Cinisli, kostüm tasarımını Selvi Şaşmaz, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, üstlendi. «Blue Hotel», 24, 28 Mart, 4, 11, 18, 25 Nisan, 2, 9 Mayıs’ta saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Oda 

Tiyatrosu’nda izlenebilir. Oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr’den 15 TL’ye temin edilebiliyor. 

Anahtar Kelimeler: bilkent tiyatrosu, bilkent tiyatro salonu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir