Haber

Madde 22 Türkiye Prömiyeri Bilkent Tiyatrosu'nda

Madde 22 Türkiye Prömiyeri Bilkent Tiyatrosu'nda

2017.04.06 00:00
| |
0
|
5492


Joseph Heller’in Amerikan edebiyatının klasikleri arasında yer alan eseri Madde 22, Türkiye prömiyerini 6 Nisan Perşembe günü Bilkent Tiyatrosu’nda yapıyor.


Joseph Heller’in Amerikan edebiyatının klasikleri arasında yer alan eseri Madde 22, Türkiye prömiyerini 6 Nisan Perşembe günü Bilkent Tiyatrosu’nda yapıyor. Yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun sahneye koyduğu oyun, 11 Mayıs’a kadar her perşembe Bilkent Tiyatro Salonu’nda sergilenecek. 

(16 Mart 2017, Ankara) – ABD’li yazar Joseph Heller’in klasikleşmiş romanından aynı adla sahneye uyarladığı Madde 22,Türkiye’de ilk defa Bilkent Tiyatrosu’nda sahneleniyor. Yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun rejisini üstlendiği oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projesi olarak Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda 6 Nisan’da Türkiye prömiyerini yapıyor.

Oyun, II. Dünya savaşında İtalya’da konuşlanmış bir Amerikan üssünde geçer. Bombardıman subayı Yossarian, ciddi bir açmazla karşı karşıyadır. Uçuş görevinden kaçmak için her türlü yolu denerken sık sık komik duruma düşen Yossarian, arkadaşları ve komutanlarının eğlence kaynağına dönüşür.

Yakılan yıkılan şehirler, işlenen insanlık suçları, yok edilen medeniyet Yossarian’ın umurunda değildir. Basit, çok basit bir dileği vardır; evine dönmek ve sonsuza dek yaşamak…

ABD’li yazar Joseph Heller’in II. Dünya Savaşı’nda bir bombardıman pilotu olarak deneyimlerinden yola çıkarak 1953’te yazdığı romanı Madde 22, eğlenceli üslubu ve düşündürücü konusuyla kısa zamanda kara komedi klasikleri arasına girdi ve pek çok dile çevrildi. Yazarın kendisi tarafından sahneye uyarlanan oyun farklı kurgusu, gerçeküstü özellikleri ve komik öğeleriyle izleyicide büyük yankı uyandırdı. 

Savaş-sonrası protest edebiyatının simgelerinden birisi haline gelen Madde 22, Savaşın ortasında savaşın parçası olmayarak aklını korumaya çalışan Yossarian’ın eğlenceli öyküsüyle, izleyicilere uzun süre belleklerden silinmeyecek bir deneyim vadediyor.   

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Alper Çankaya, Barkın Kenan, Berkay Şekerci, Efe Çetinel, Elif Kaman, Emrullah Çakay, Faysal Can Dakni, Gülçin Kültür Şahin ve Pelin Şahin’in rol aldığı oyunun yönetmen yardımcılığını Onur Erbilen, ışık tasarımını Yılmaz Ertekin, kostüm tasarımını Selvi Şaşmaz, reji asistanlığını ise Gülçin Kültür Şahin üstlendi. Madde 22,  6, 7, 13, 20, 27 Nisan, 4 ve 11 Mayıs saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda izlenebilir. Oyunun biletleri bilet.bilkent.edu.tr adresinden 15 TL’ye temin edilebiliyor.  

Ayrıntılı bilgi için: www.bilkenttiyatro.com

Ebru Kaya Şahsuvar
Bilkent Universitesi Tiyatro Bölümü Sekreterliği
Tel: 0 (312) 290 16 20 E-mail:[email protected]

Anahtar Kelimeler: Joseph Heller, madde 22, bilkent tiyatrosu, ışıl kasapoğlu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir