Haber

"American Blues" Bilkent'te

2021.12.09 00:00
| |
0
|
3391


Her sezon Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Tiyatrosu, yeni oyunu Tennessee Williams’ın yazdığı...

BİLKENT TİYATROSU’NDA PERŞEMBE GECELERİ “AMERICAN BLUES” 9 ARALIK’TA İZLEYİCİYLE BULUŞUYOR

Her sezon Ankaralı tiyatroseverleri tiyatronun özgün eserleriyle buluşturan Bilkent Tiyatrosu, yeni oyunu Tennessee Williams’ın yazdığı “American Blues” oyunu ile 9 Aralık’ta sezonu açılıyor. Yönetmenliğini Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Bölüm Başkanı Jason Hale’in üstlendiği oyun, Bilkent Tiyatro Bölümü birinci mezuniyet projesi olarak sergileniyor. Oyun, Bilkent Ana Sahne’de 9, 10, 20, 23 ve 30 Aralık tarihlerinde saat 20.00’de sahnelenecek.

 Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın yazdığı “American Blues”, Williams’ın üç farklı dönemini yansıtıyor. Bertha’dan Merhaba, Moony'nin Çocuğu Ağlamaz ve Yeşil Gözler olarak üç bölümden oluşan oyundaki karakterler, Williams'ın en önemli oyunlarındaki temel karakterlere ilham olmuştur. Oyun, sorunlarla boğuşan yalnızlığın pençesindeki karakterleri el alıyor. 

Tennessee Williams, katıksız psikolojik bir içgörüyü yansıttığı şiirsel tiyatrosu ile çağdaş Amerikan Tiyatrosu için hikaye anlatıcılığında bir çığır açtığını belirten Jason Hale, “Bölümümüzün Tennessee Williams’la özel bir ilişkisi söz konusudur. Yönetmen, oyunculuk hocası ve Tennessee Williams’ın son asistanı olan John Uecker, 2016 ve 2019 yıllarında bölümümüzde Amerikan Metod oyunculuğu “masterclass” eğitimi verdi. Ayrıca, 2017’de Provincetown Tennessee Williams Uluslararası Tiyatro Festivali’nin yönetmen ve küratörü David Kaplan, Shakespeare’in Antonius ve Kleopatra oyunu için öğrencilerimizle ve uluslararası profesyonel oyuncularla bir atölye düzenledi. Bu çalışmanın ardından bölümümüzden iki hoca ve iki öğrencimiz ABD’ye giderek festivalde rollerini canlandırdı.” dedi.

 Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Doğukan Güllüpınar, Doğuş Bilgin, Eyşan Dönmez, Seda Soysal, Yağmur Elif Seber’in rol aldığı oyunun ışık ve ses tasarımı Yılmaz Ertekin, set tasarımı Özlem Gezgin kostüm tasarımı Gökçe Şener tarafından gerçekleştiriliyor. 9 Aralık’ta sahnelenecek olan oyun, 10,16,23,30 Aralık tarihlerinde saat 20.00’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Ana Sahne’de izlenebilir. Oyun biletleri bilet.bilkent.edu.tr’den temin edilebiliyor. 

Anahtar Kelimeler: american blues, bilkent tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir