MAKALELER

Fotoğraf 51 - Craft Tiyatro

2019.03.07 00:00
| | |
5827

Craft Tiyatro, bu sezon Amerikalı oyun yazarı Anne Ziegler’in yazdığı ödüllü Fotoğraf 51’i, Hira Tekindor’un harika çevirisiyle seyirciyle buluşturuyor.

FOTOĞRAF 51

Craft Tiyatro, bu sezon Amerikalı oyun yazarı Anne Ziegler’in yazdığı ödüllü Fotoğraf 51’i, Hira Tekindor’un harika çevirisiyle seyirciyle buluşturuyor. Hatırlayanlar, biyoloji bilimini şekillendiren Watson & Crick modelini çok iyi bilir. Bu çalışmaların arkasındaki asıl kişi ise, çift sarmal DNA keşfinde en önemli katkıları sağlamış, dönemin karanlığı ve sırlarında hak ettiği değeri göremeyen İngiliz kimyacı Rosalind Franklin. 

Oyun, Franklin’in 1951 yılında King's College’a bağlı biyofizik laboratuvarında araştırmacı olarak çalışmaya başlamasıyla açılıyor. John Randall’ın ekibinde laboratuvarda çalışmaya başlayan Franklin, partneri Maurice Wilkins’le burada tanışıyor. İkisinin de DNA molekülünün x-ışını kristalografisi üzerine çalışması onları bilim dünyasında yan yana getiriyor. Bu ortaklık süresince Wilkins’in, Franklin’e olan duygusal zaafı, kıskançlıkla iç içe bir rekabete dönüşüyor. Franklin ise dönemin kadınlar üstündeki baskı ve ayrımcılığının içerisinde ayakta kalmak için tüm duygularını kapatmış bir kadın olarak karşımızda duruyor. Onlar, o an belki de aralarındaki bilimsel ortaklığın tarihi değiştirecek bir ikiliye dönüştüğünün farkında bile değiller.

Rekabet, kıskançlık ve hırsların, bilgileriyle dünyayı değiştiren insanları bile nasıl ele geçirdiğini izlerken, insanın her şeye rağmen değişmeyen doğası oyunla bize tekrar hatırlatılıyor. Erkek dünyasında bir kadın bilimcinin dönemin şartları ele alındığında yaşadığı zorlukları, duygusal çöküşlerini, heyecanlarını, hiç bırakmadığı çocukluğunu da içeren nefis tarihi bir hikâyeye şahit oluyoruz. 

Craft Tiyatro, Fotoğraf 51 ile her anlamda seyirciyi bir tık daha yukarı taşırken dekordan ışığına, oyuncusundan yönetmenine tüm ekibin ciddi bir emek harcadığı ve ortaya gitgide derinleşen her şeyin birbirine son derece uyumlu olduğu bir eser çıkarmış. İki saat boyunca tüm dikkatimi vererek saniyelerin içinde kaybolduğum, başta Funda Eryiğit’in muhteşem oyunculuğuyla zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım bir oyun oldu benim için. Funda Eryiğit, kendini katılaştırarak koruyan, kalbinin derinliklerini bize açmak istemeyen Franklin’in o iniş ve çıkışlarını, sahnedeki tüm zarifliğini kaba bir vücut duruşuyla buluşturan abartısız, bir o kadar doğal oyunculukla sunuyor. Franklin’i görüyor hissediyor yaşıyoruz. İngiltere’de birlikte çalıştığı partneri olan Wilkins rolünde ise Cem Avnayim da bir o kadar iyi. Orçun Soytürk’ü Franklin’in asistanı olan Ray Gosling rolünde izliyoruz ki bence oyunun en renkli, en doğal ve bizle en samimi ilişkiyi kuran oyunculuklarından birini sunduğunu söyleyebilirim. 

Selahattin Paşalı, James Watson’ı adeta kendisiymiş gibi oynuyor. Francis Crick’i Barış Arman canlandırırken, Franklin’e hayran ve onu seven Donald Caspar rolünde Korhan Soydan’ı izliyoruz. Oyuncuların hepsi, karakterlerin her birinin kendi armonilerini ortaya çıkarırken, diğer karakterlerin üstüne basmadan kendi hikâyeleriyle sahneyi olabilecek en iyi şekilde ele geçiriyorlar. Çağ Çalışkur, ortaya iyi bir oyun çıkarmış. Oyunu izlerken, bilim yapan biri olarak, bende bıraktığı lezzet doğal olarak iki katına çıktı. 

Fotoğraf 51, 2015 yılında Londra’da sahnelendiğinde Nicole Kidman’a Rosalind Franklin rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülü aldırmış bir oyun. Bizdeki uyarlamasıyla da Funda Özyiğit başta olmak üzere ödül ve adaylıklarda başı çekeceğinden kuşkumun olmadığı bu oyunu sezonda izlemeden geçmeyin derim. 

Anahtar Kelimeler: craft tiyatro, craft sahne, fotoğraf 510 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir