MAKALELER

N'olacak Bu Yusuf Umut'un Hali ?

2023.08.21 00:00
| | |
1548

Tiyatro Hemhal yapımı "N'olacak Bu Yusuf Umut'un Hali? bekar, otuz üç yaşında, ilişki durumu karmaşık...

Tiyatro Hemhâl yapımı " N'olacak Bu Yusuf Umut'un Hali ?"  bekar, otuz üç yaşında, ilişki durumu karmaşık, kendini dünya vatandaşı olarak gören, işsiz, sigara içen, birayı gömen, soğuk çekip, sıcak üfleyen, durumu, dürümü yerinde, göbek adı samimiyet olan genç bir adamın tutunma çabaları ve özgürlük arayışını anlatıyor.

Yusuf Umut dayatılan, önerilen tüm kurallara, hayatlara karşı çıkıyor sürekli.Sahi, bir de hoşlandığı bir kız var adı Nina nam-ı diğer Nİmet NArin.

'' Ben Yusuf Umut. Genelde böyle söyleyince hangisini kullanıyosun diye soruyolar. Ben ikisini de sevmiyom diyom. O yüzden ikisini de kullanıyom. Dedem demiş illa Yusuf koyun. Peygamber ismi, mübarek olur. Annem de Umut istemiş. İşte Yusuf Umut. Ben olmuşum.’'

Alis Çalışkan ve Hakan Emre Ünal'ın yazdığı, Ayşe Draz ve Nezaket Erden'in yönettiği oyunda kostüm tasarımını Şeyma Arslaner, ışık tasarımını Muhammed Ali Dönmez, dekor tasarımını Ayça Bildik, hareket tasarımını Ekin Tunçeli üstlenmiş.

Ahanda Yusuf Umut için dünyada sıkıntı var mıydı ? Yoktu.Hem de hiçbir sıkıntı yoktu.Her kuralın bir nedeni, çiğnenen her kuralında bir bedeli vardı ama.

Kaybolmuştu Yusuf Umut .Kimliksizdi.Aradığı özgürlük değil, kendisiydi belki de.Yanından geçerken her defasında göz göze gelip, tanımazdan geldiği, sınır tanımayan kendisi.

Dedesi, annesi, anneannesi, pitbul cinsi Boncuk ve sağlam birkaç arkadaşı, başının belası çek yatları mevcuttu.Bir de hep ihtiyaç duyduğu "seratomim".

Aidiyet yoksunuydu Yusuf Umut.Çıkışsız, tekinsiz yollardaydı oldum olası.

Katı gerçekçilikle, hazcılığın, ağlatıyla güldürü arasında gidip gelen, ince duyarlıklarla ibrişimli bir insan öyküsüydü Yusuf Umut'unki.Ve oyunun başrol oyuncusu, asal kişisi yalnızlık, kimsesizlik, isyan duygularıydı.

Tek kişilik oyunlar oldum olası büyük risk taşır. Seyirci sahneden kolaylıkla kopabilir çünkü.Hakan Emre Ünal başarılı oyunculuğuyla bu riski tümüyle ortadan kaldırmış.

Şimdi bir sorum olacak önce kendime, sonra herkese :

" N'olacak Bu Yusuf Umut'un Hali ?"

Anahtar Kelimeler: tiyatro hemhal, N olacak Bu Yusuf Umut un Hali0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir