MAKALELER

Kuyu Tahran - Mahsu Tiyatrosu

2007.05.24 00:00
| | |
2690

Bu yıl Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından sekizincisi düzenlenen Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali'ne Makedonya, ...

    Uluslar arası Karadeniz Tiyatro Festivali TAHRAN MAHSU TİYATROSU ''KUYU''...

    (Bu yazı ile enine boyuna ilk kez Türkiye'de İran Tiyatrosu kritiği yapılacaktır)   

    Festivalin dışında geçtiğimiz haftalarda ise Trabzon İran'dan gelen Tahran Mahsu Tiyatrosu'nu ağırladı.İran'ın ünlü yazarı Mahmud Doleabadi'nin 1977 yılında yazdığı ve oyunun yönetmeni Ketayun Hüseyinzade'nin oyunlaştırdığı ''Suluç'un Boş Yeri'' adlı romandan uyarlanan ''Kuyu'' adlı oyunla iki akşam boyunca Trabzonlu tiyatro severlere unutulmaz dakikalar yaşatan ekip,seyircilerin beğenisini kazanmayı başardı.
 
     Tahran Mahsu Tiyatrosu

    Tahran Mahsu Tiyatrosu 1993 yılında Ketayun Hüseyinzade ve Parizad Seyf tarafından kuruldu.Bu güne kadar bir çok oyun sahneye koyan topluluğun oynadıkları oyunlar,ya kendi yazdıkları ya da çevirisini yaptıkları oyunlardan oluşmaktadır.Bunun nedenini ise ''Başkasının çevirdiği metni siz oynayamazsınız.O zaman hisleriniz eksik olur...'' düşüncesiyle açıklıyorlar.
 
     Oyunun Konusu

    Mergan bir sabah kalktığında kocası Suluç'un evi terk ettiğini fark eder.Üç çocuğuyla bir başına çaresiz kalan Mergan'ın başından trajik olaylar geçer.Kocasının alacaklısı bir adam alacağına karşılık evindeki bakır kapların bir kısmı alınır.Çaresizliği yüzünden 13 yaşındaki kızını da yaşlı bir adamla evlendirmek zorunda kalır.Büyük oğlu bir deve tarafından kuyuya atılır ve kuyuda yılan sokması sonucu sakat kalır.Üstüne üstlük Mergan bir de tecavüze uğrar...Oyunun sonunda Mergan'ın kocası Suluç evine döner.Fakat Mergan Suluç'u terk eder.
 
      Parizad Seyf ve Keramet Rudsaz

    Bir kadının başından geçen acımasızlık,vefasızlık,aşağılanma,yalnızlık gibi katlanılması zor durumlar...Bu durumlar karşısında kadının onurunu,direncini Parizad Seyf çok başarılı bir oyunculukla canlandırdı.
 
    Keramet Rudsaz'a gelince: Bir saat on beş dakikalık oyun boyunca tam on dört farklı tipe hayat vermesi,her tipte değişen ses tonuyla tek kelimeyle eşine az rastlanabilecek olağanüstü bir oyunculuk sergiledi.
Hiç kuşku yok ki her iki oyuncu da övgüyü hak ediyor.

     Yaratıcı Bir Yönetmen : Ketayun Hüseyinzade
 
    Ketayun Hüseyinzade Tahran Mahsu Tiyatrosu'nun hem kurucu üyesi,hem dramaturgu,hem de yönetmeni.Yani deyim yerindeyse olmazsa olmazı.Oyun öncesinde en çok düşündüğüm şey,sadece tek oyuncuyla metindeki (Mergan'ı Perizad Seyf canlandırıyordu) tam on dört farklı tipin nasıl canlandırılacağıydı.Ama Ketayun Hüseyinzade yaratıcı rejisi ve Keramet Rudsaz'ın kusursuz oyunculuğuyla bu durumun üstesinden geldi.Sahnenin değişik yerlerine yerleştirilmiş her bir role ait farklı köstümler ve bu farklı tipleri ifade eden semboller Keramet Rudsaz'ın harika oyunculuğuyla birleşince bu durumun üstesinden gelmek hiç de zor olmadı.Ketayun Hüsetinzade'yi bu yaratıcı rejisinden dolayı kutluyorum.
 
    Uzun lafın kısası,eğer oyunu seyretmişseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz.Umarım Tahran Mahsu Tiyatrosu önümüzdeki yıllarda tekrar Trabzon'a gelir.Onları tekrar aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Anahtar Kelimeler: kuyu, tahran mahsu tiyatrosu, iran0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir