MAKALELER

Trabzon' da Tiyatro.

2006.10.22 00:00
| | |
3892

Tarih araştırmacılarına göre 4000 yıllık bir tiyatro tarihi olan Trabzon'un tiyatroyla tanışması MS 6.yy'a kadar gider...

  
 

Trabzon binlerce yıllık geçmişi olan ve bu geçmişin bıraktığı kültür mirasını koruyabilen ender şehirlerdendir.
 
Tarih araştırmacılarına göre 4000 yıllık bir tiyatro tarihi olan Trabzon'un tiyatroyla tanışması MS 6.yy'a kadar gider.Kommen dönemi imparatorlarından Adrien'in Trabzon'a geldiğinde ''Kral saraylarının arasına bir tiyatro yapılsın'' diye emrettiği söylenir. 1404 yılında Trabzon'a gelen yılın İspanya elçisi Ruy Gonzales ''Kalenin çevresi çukurlarla sarılmıştı,spor salonları,yarış yerleri,tiyatrolar,toplantı yerleri vardı'' diye yazmaktadır.
 
Tiyatro tarihi olarak bu kadar eski ve sağlam bir geçmişe sahip olan Trabzon'da bugün de tiyatro etkisini korumakta ve seyircisine geniş ufuklar açabilmektedir.
 
1987 yılında kurulan Trabzon Devlet Tiyatrosu sezonu Necati CUMALI'nın ''BOŞ BEŞİK'' oyunuyla açtı.20.yılını kutlamaya sayılı aylar kalan Trabzon Devlet Tiyatrosu kurulduğu tarihten bu güne yurt içinde birçok turneler düzenlemiş uluslar arası festivallerde oyunlar sahnelemiştir.2000 yılından itibaren Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Trabzon Devlet Tiyatrosu ''ULUSLAR ARASI KARADENİZ'E KIYISI OLAN ÜLKELER TİYATRO FESTİVALİ'' hayata geçirerek kültürlerin yozlaştığı paylaşmanın, sevginin,dostluğun unutulduğu, savaşların egemen olduğu bu yüzyılda bombaların düştüğü gökyüzüne beyaz güvercinler uçurarak,kültürler arası köprü kurmayı başarmıştır.2006-2007 sezonunu Turgut ÖZAKMAN'ın ''OCAK'' adlı oyunuyla açan Trabzon Devlet Tiyatrosu seyircisini tiyatro sanatıyla buluşturmaya devam ediyor.
 
Trabzon'da Devlet Tiyatrosunun yanında amatör olarak birçok grup bulunmaktadır.Trabzon Sanat Tiyatrosu (TST),Trabzon Şehir Tiyatrosu (TŞT),Trabzon Halk Tiyatrosu (THT) ve Esra Kabare (EKT) her sezon yeni oyunlarıyla seyircisiyle buluşmaktadır.
 
1993 yılında amatör olarak Necati ZENGİN ve Gürcü yönetmen Varlam Lali NİKOLADZE tarafından kurulan Trabzon Sanat Tiyatrosu (TST) bu güne kadar yerli ve yabancı birçok başarılı oyuna imza atmıştır.Geçen sezon sahneledikleri Yılmaz ONAY'ın ''KARAGÖZ'ÜN MUAMMASI'' oyunu yurtiçi turnelerinin yanında Gürcistan'da sergilenmiştir.Bu sezonda da Ermeni yazar Hagop BARANYAN'ın ''BAĞDASAR KARDEŞ'' oyunu ile Ermenistan'a turne yapmağa hazırlanmaktadırlar.
 
2006 yılında Murat BEKTAŞOĞLU, Özlem ŞAHİN ve Adnan AKYÜZ tarafından kurulan Trabzon Şehişir Tiyatrosu (TŞT) ilk oyunları Reberto COSSA'nın ''BABAANNEM 100 YAŞINDAYDI'' ile perdelerini açmış ve Trabzon Devlet Tiyatrosu (TDT) sanatçısı Mesut YÜCE'nin yönettiği yeni bir projeyle bu sezon seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanmaktadır.
 
2002 yılında Trabzon Halkevi bünyesinde kurulan Trabzon Halk Tiyatrosu (THT) 2004 yılında ''AYI MASALI'' oyunuyla ''Şiddete Karşı Sanat''söylemini kullanarak geniş kitlelere ulaşmayı başarmıştır.2005 yılında Turgut ÖZAKMAN'ın ''DUVARLARIN ÖTESİNDE'' oyunuyla turneler yapmıştır.Halk tiyatrosunun çocuk tiyatro ekibini oluşturarak 8-14 yaş grubunda 12 çocuğa tiyatro sanatının temel ilkelerini öğreterek Turgut ARSLAN ve Emine ÖZTÜRKOĞLU'nun yazdığı ''SAKIN KURT'A KOYUNU KAPTIRDI DEME'' adlı çocuk oyununu sahnelemişlerdir.Halkevinin tiyatro sanatını geniş kitlelere sevdirme çabaları devam etmaktedir.
 
Emekli müzik öğretmeni Zeki AKYÜZ tarafından bir kaza sonucu kaybedilen genç oyuncu Esra YILMAZ'ın anısına kurulan ''Esra kabare'' tiyatro topluluğu birçok oyun sahnelemiştir.Yeni sezonda ise Yılmaz ERDOĞAN'ın ''OTOGARGARA'' adlı oyununu sahnelemeye hazırlanmaktadır.
 
Son yıllarda linç ve cinayet gibi olumsuz olaylarla gündeme gelen Trabzon Şehrinde iyi şeylerde oluyor. Halkın aydınlanmasını istemeyen zihniyetlerin inadına Trabzon'da tiyatro yapılıyor.Karanlık zihniyetlerin musluklarını kapatıp,vanalarını kırmak için perdeler bu sezonda açılıyor.

Anahtar Kelimeler: trabzon, trabzon devlet tiyatrosu, trabzondt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir