MAKALELER

İkinci Bölüm İstanbul DT'de

2016.10.13 00:00
| | |
3963

İkinci Bölüm , bu sezon ilk izleme fırsatı bulduğum oyun. Bayıldım. Geçen sezon methini çok duydum ama fırsat olmadı.

İkinci Bölüm , bu sezon ilk izleme fırsatı bulduğum oyun.Bayıldım.Geçen sezon methini çok duydum ama fırsat olmadı.Gün bu günmüş (11.10.2016)

Sinemada önce oyuncuya tiyatroda yazara bakarım. Neil Simon iyi oyun garantisi veren bir markadır.Yanılmamışım.Bir oyun sizi hem güldürebiliyor hem de deyim yerinde ise ağlatabiliyorsa benim nazarımda "iyi" oyundur. Hele bir de umut,yaşam sevinci ve pozitif enerji veriyorsa..Bayılırım.

İki saat nasıl çabuk geçti anlayamadım.Bir ara bir daha izlemeliyim.Tadına vara vara.Atladığım ayrıntılar varsa yakalamak için. Ayşen İnci'nin hala kulağımdaki o ipeksi sesini su gibi yeniden içmek için.Şahin Çelik'in Cebeci Konservartuvar ekolünün en güzel seslerinden birini dinlemek için.

Radyo Tiyatrosu mu (ayol) bu , dediğinizi duyar gibiyim. İyi ses, kaliteli,eğitimli ses bende gerçekten de ilaç etkisi yapıyor.Müzik gibi.Beynimi ve duygularımı akord ediyor.Beni tutkulardan kentin gürültüsünden kakafonisinden kötü türkçesinden arındırıyor.

O kadar temiz,o kadar streril , o kadar estetik bir dil var ki sahnede hayran kalıyorsunuz. Sinemada orjinal ses tercih ediyorum.Neden ? Dublaj orjinali çok nadir aşabiliyor. Oysa tiyatro herşeyden önce duyulabilen,anlaşılabilen,estetik haz veren bir dil olmalı benim için.

Yönetmeninden bütün oyuncularına yazara mutlak bir saygı bu dinletme işi aynı zamanda. Yazar size birşey anlatıyor.Burada , ikinci baharlarını ; hayatlarının "ikinci bölümlerini" yaşayan iki insan var. Adamı Şahin Çelik , kadını Ayşen İnci canlandırıyor.

Adam ölen eski eşini unutamamış.Kadın ise geçmişte mutsuz bir evlilik yapmış.Yazar size önce bu kişileri ayrı ayrı sunuyor,tanıtıyor.Yazarın takıntılarına kadının korku ve çekincelerine şahit oluyorsunuz.Adamın erkek kardeşi (Lebib Gökhan) ve kadın'ın yakın arkadaşı (Veda Yurtsever İpek) ise iki çöpçatan rölünde.Nedense Gogol'ün "Evlenme" oyunu geldi aklıma.

Neil Simon Ray Cooney gibi kabahatları ile ele almıyor karakterlerini.Bu karakterler bildiğin karakter ; psikolojik boyutları var,salt tip değil aynı zamanda dönüşen,dönüşüme uğrayan kişilikler.

Dönüşüme uğruyorlar ; adam eşini unutamamak ve her kadını eski eşi ile kıyaslamak takıntısından kurtuluyor;kadın ise artık umudu kestiği erkeklerden ve yeni bir ilişki travmasından tam tersine değişiyorlar.

Ama ne değişim ! Sizi de kendileri ile özdeşleştirerek iki saatlik harika bir yolculukla.

Oyunun sonunu yazıp da süprizi bozmak istemem ama insan "kahramanlarının" mutlu olması onlardan daha çok istiyor. Onların acıları sizin acılarınız,onların sevinçleri sizin sevinçleriniz oluyor.

Yönetmeninden bütün değerli ve yetenekli oyuncularına ,tasarımcılarına,emekçilerine böyle güzel bir oyunu ; bu oyun üzerinden bana insan olmanın erdemlerini,güzelliklerini yaşatan beni pozitif çoşkularla dolduran kadroya teşekkür ediyorum.

Kaçırmayınız.


İKİNCİ BÖLÜM | İSTANBUL DT


2 perde | 2 saat 5 dakika
Yazan : NEİL SİMON |
Çeviren : CEMİL BÜYÜKUTKU 
Yöneten : HİDAYET ERDİNÇ 
Dramaturg Selen Korad Birkiye
Dekor Tasarımı Ethem İzzet Özbora
Giysi Tasarımı Nalan Alaylı 
Işık Tasarımı Önder Arık
(12 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.)

KONU

Karısını kaybetmenin acısını üzerinden atmaya çalışan bir erkek ve yeni boşanmış bir kadın. Hayatlarının ikinci bölümünde hak ettikleri aşkı bulabilecekler mi? Peki ya yıllardır evli, ama evliliğinden tatmin olmayan diğerleri...?


2015-2016 ROTARY TİYATRO ÖDÜLLERİ - Yılın Kadın Sanatçısı Veda Yurtsever İpek
2015-2016 ROTARY TİYATRO ÖDÜLLERİ - Yılın Erkek Sanatçısı M. Lebip Gökhan
2015-2016 ROTARY TİYATRO ÖDÜLLERİ - En İyi Dekor Ethem İzzet Özbora
22. 'Türkan Kahramankaptan Özel Ödülleri' Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu Ayşen İnci

Anahtar Kelimeler: ikinci bölüm, istdt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir