MAKALELER

Enka Sanat Koordinatörü Murat Ovalı'lıya söyleşi

2017.03.09 00:00
| | |
8776

Enka Kültür Sanat’tan önce Enka Vakfı’nı biraz anlatalım isterseniz.

ENKA KÜLTÜR SANAT KOORDİNATÖRÜ MURAT OVALI’YLA ENKA TİYATRO BULUŞMALARI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Sevgili Tiyatronline Okuyucuları; 

TRT Kent Radyo İstanbul’da yapımcılığını ve sunuculuğunu üslendiğim, İstanbul’da Bir Nefes adlı İstanbul’un kültür, sanat, sosyal, eğitim gibi alanlarında alternatif etkinlikleri, uğraşıları tanıttığımız, dinleyicilerimize seçenekler sunduğumuz programda zaman zaman mesleğim tiyatro olması sebebiyle tiyatro etkinlikleri üzerine sohbetler gerçekleştiriyorum.  Geçtiğimiz günlerde programa ENKA  Kültür Sanat Koordinatörü Murat Ovalı’yı davet ederek, 29. Yılında ‘ENKA 24 Ocak- 28 Mart Tiyatro Buluşmaları’ üzerine yaptığımız sohbeti sizlerle paylaşmak istiyorum.  


BAYRAKTUTAN: ENKA Kültür Sanat ne zaman kuruldu?
OVALI: Enka Kültür Sanat’tan önce Enka Vakfı’nı biraz anlatalım isterseniz. Enka Vakfı 1983 yılında İstinye’de bir bayırın üstünde, 110 dönümlük bir tesis olarak hizmet vermektedir. Açılımı ise spor eğitim ve sosyal yardım vakfı. Spor alanında üç ana branşta; atletizm sutopu , yüzme ve tenis olarak faaliyet gösterirken, eğitim denince ENKA okullarımız var. Anaokulu, ilköğretim ve lise olarak hizmet vermekteyiz. Daha sonra Adapazarı’nda bir okulumuz daha oldu. Burası deprem sonrası tüm çocukların burslu okuduğu bir okul. Bir de Gebze Organize Sanayii Bölgesi’nde teknik lise olarak ara eleman yetiştiren bir okulumuz var. ENKA’nın sosyal tarafı kültür sanat ise, 29 yıldır Enka Kültür Sanat olarak varlığını sürdürmekte.

BAYRAKTUTAN: Eğitim ile Kültür Sanatın birbirinden ayrılmaması ne doğru bir anlayış ve de sporun.

OVALI: Üzerinde bulunduğumuz topraklar yıllar önce böyleymiş. Sporun sanatın ve eğitimin içi içe olduğu ve bireylerin özgür düşünceyle hareket ettiği, kendini sanatla ifade ettiği, sporla sağlıklı bireylerin yetiştiği düşüncesini devam ettirmek istiyoruz. 

BAYRAKTUTAN: ENKA Kültür Sanat ‘ın faaliyet alanları nedir?
OVALI: ENKA Kültür Sanat olarak her yıl üç dönem etkinliklerimiz oluyor. Şubat ve Mart aylarında Tiyatro Buluşmaları, temmuz Ağustos ayında da açık hava buluşmalarımız var. 

BAYRAKTUTAN: Konserler mi?
OVALI: Sadece konser değil açık hava sinemamız var. Yaz aylarında Sezonun en iyi filmlerinin yer aldığı gösteri takvimimiz oluyor.

BAYRAKTUTAN: Hepsi İstinye’deki ENKA’nın içinde mi?
OVALI: Evet açık hava tiyatromuz var.  Ekim Kasım aylarında da müzik buluşmalarıyla sezonu tamamlıyoruz. Yılın altı yedi ayı hiç durmadan etkinlik düzenleyerek devam ediyoruz.  Bu yılı Tiyatro Buluşmalarıyla başlattık.

BAYRAKTUTAN: Tiyatro geçen yılda vardı değil mi?
OVALI: Geçen yıl, ondan önceki yılda vardı.

BAYRAKTUTAN: Şimdiden tiyatro duyurularınız sosyal medyada tam hızla devam ediyor.
OVALI: Bu anlamda sosyal medyayı iyi kullanıyoruz. Bunun yanı sıra bizi yıllardır takip eden bir kitlemiz var. Onlar şimdiden biletlerini aldılar bile. Ama şunu da söyleyelim gelir amacı gütmeyen bir vakıf olduğumuz için birçok öğrenciyi ücretsiz olarak alıyoruz.

BAYRAKTUTAN: Bu çok önemli. Bilet fiyatları özellikle öğrenciler için ayrı bir külfet. Ben yeğenlerimden biliyorum. Paralarının birçoğunu bu tür etkinlikler için harcayıp ayın sonunu zor getiriyorlar. Peki sizi takip eden öğrenciler, size nasıl ulaşıyorlar?
OVALI: enkasanat.org internet sitemizden ve sosyal ağlardan takip ederek, iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak, her etkinliğimizde belli bir bölümü ayırdığımız öğrencileri misafir edebiliyoruz. Ama bunun için oyunlardan birkaç hafta önce bize ulaşırlarsa onlar için ayırdığımız kota dolmamış olur.

BAYRAKTUTAN: Yani biraz hızlı hareket ederek salon dolmadan izleme imkânı bulabilirler diyorsunuz. 
OVALI: Evet hem de sosyal medyada bizi paylaşırlarsa daha fazla gence ulaşmış oluruz.

BAYRAKTUTAN: Ben biran önce bu yılki oyunlara geçelim istiyorum.
OVALI: 24 Ocakta Semaver Kumpanya ile başladık. Sevilen bir Melih Cevdet Oyunu ‘İçerdekiler’. Geçen sezon başlayan çok başarılı bir oyun. Açılışımızı da bu oyunla yaptık. Bizim etkinlik saatimiz 20:30 bunu hatırlatmak isterim. Ayrıca oyunlar ENKA Vakfının içinde İbrahim Betil Oditoryumu’nda sahneleniyor. 

BAYRAKTUTAN: Diğer oyunları da sırasıyla anlatır mısınız?
OVALI: Geçtiğimiz yılın en iddialı on oyun içine giren özel bir oyun ‘Kundakçı’ Oyun Atölyesi’nden. Adından söz ettiren oyunları tercih ettik. Üstelik bizim bilet fiyatlarımız kendi mekânlarındaki bilet fiyatları gibi değil. Biz de daha uygun. Tam bilet 40tl. Öğrenci 20tl.

BAYARKTUTAN: O halde bu kıymetli oyunları izlemek için ENKA gösterimlerini bekleyelim. 
OVALI: Çok zarifsiniz. Bizim amacımız kâr etmek değil elbette. Şöyle bir sloganımız var. ENKA, Sanatı kalbine yakın tutanların, buluşma mekânı. Bu yüzden sanatı kalbine yakın tutan herkesi tiyatromuza davet ediyoruz. 

BAYRAKTUTAN: Sezonun en iyi oyunlarını almışsınız.
OVALI: Teşekkürler. Aynen söylediğiniz gibi hepsi birbirinden özel. Sarı Sandalye ‘nin ‘O Hakkâri’de Bir Mevsim’ de çok özellikli bir oyun. Ferit Edgü’nün kırk yıl önce yazmış olduğu eserinden yola çıkarak oyunlaştırılan bir oyun.  Sarı Sandalye ekibi üniversiteli arkadaşlardan devam eden, başarılı oyunlar sahneleyen bir gurup. Hakikaten çok özel bir oyun daha. Aynı zamanda ekip olarak bir sinerji yakalayan, Tiyatro Ada, Nazım Hikmet’in bir eserini ‘İvan İvanoviç Var mıydı? Yok muydu? ‘ adlı oyununu sahnelediler. 

BAYRAKTUTAN: Salonunuz kaç kişilik?
OVALI: Burası etkinliğe göre değişiyor? Sahneleme yapısına göre bazen küp koyabiliyoruz bu yüzden yükselebiliyor. 450 -500, bazen 600 kişiye kadar çıkabiliyoruz. Açık hava tiyatromuz 1000 kişilik. Yazın çok daha fazla kapasiteye sahibiz. 

BAYRAKTUTAN: Konserler için elverişli bir durum. Oyunlara devam edelim.
OVALI: 1 Şubatta büyük oyuncu Köksal Engür’ün başrolünü gerçekleştirdiği, Merve Engin ile beraber Bo Sahne, Levent Özdilek’in yönettiği ‘Uşak Kral ve Ötekiler’i oynadı.
Ertesi gün Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencilerinin hazırladığı ‘Düğün’ adlı oyun sahnelendi.

BAYRAKTUTAN: Bu profesyonel oyunların yanında, üniversite oyunlarına da yer vermeniz ne güzel.
OVALI: Eskiden konservatuar oyunları daha fazlaydı. Ama şimdi pek denk gelmiyor sanırım. 

BAYRAKTUTAN: Bu anlamda diğer bölgelerdeki Tiyatro bölümlerine açık mısınız?
OVALI: Buradan tüm üniversite tiyatrolarına seslenelim önümüzdeki yıl onların ve bizim takvimimize uyarsa başvurularını bekliyoruz. 

BAYRAKTUTAN: Sırada yine her yıl izlenme rekorları kıran Bakırköy Belediye Tiyatrosu var. Hangi oyunla sizde misafirler?
OVALI: Eğlenceyi sevenler için çok güleceğiniz bir oyun ‘Gülünç Karanlık’ 7 Şubattaydı.   14 Şubatta da ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike’yi Tiyatro Pera oynadı. 
Sonrasında bizim için çok özel bir konserimiz vardı. Neşeli Pazarlar. Üstünde titrediğimiz bir etkinlik. Çalanlar çocuk, dinleyenler çocuk hem de çocuklara ücretsiz.

BAYRAKTUTAN: Uzun süredir gerçekleştirdiğiniz bir proje bu değil mi?
OVALI: Evet yıllardır devam ediyoruz. Son üç dört yıldır da ‘Barış İçin Müzik Orkestrası’ ile beraberiz.  Biliyorsunuz ‘Barış İçin Müzik Orkestrası’, El Sistema Türkiye’nin temsilcisi olarak devam ediyor ve bunlar birçok imkânı olmayan çocuğa evrensel ve çok sesli müzik eğitimi veriyorlar.  Bu anlamda klasik müzik seyircisini oluşturmak istediğimizden, çocukların etkinliğe ücretsiz gelmelerini sağladık. Çocuklar hem eğlendiler hem de imkânı olmayan çocuklara yardım ettiler.

BAYRAKTUTAN: Ücretsiz olduğu için yardımı nasıl karşılıyorsunuz?
OVALI: Çocuklara ücretsiz ama velilere ücretli.

BAYRAKTUTAN: Ve 23 Şubatta benim en sevdiğim oyunu izledik. Adalet Ağaoğlu’nun ‘Kozalar’ oyunu.
OVALI: Tiyatro Pangar’ın kapalı gişe giden oyunu Ayşenil Şamlıoğlu’nun rejisiyle. Üç büyük usta Demet Evgar, Binnur Kaya ve Esra Dermancıoğlu oynuyor. 28 Şubat tarihi Hayal Perdesi’nin. ‘İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz’ adlı oyun bir Boris Vian klasiği. Bol ödüllü oyun Selin İşcan, Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berkem , Nihat Alpteki gibi önemli bir kadrodan oluşuyor. Bu arada önemli bir ayrıntıdan söz etmek istiyorum. Bazı oyunlarımızda yaş sınırı var. Bu oyun 18 yaş üstüne hitap ediyor. Diğer oyunlarımızın bir kısmında da bu ayrıntıyı atlamamak gerekiyor.

BAYRAKTUTAN: Adı Oyun olan bir oyun var Stüdyo Oyuncuları’nın.
OVALI: 7 Martta Şahika Tekand’ın yönettiği Samuel Beckett’in ‘Oyun’u  dediğiniz gibi. Bu oyun üç kişi için yazılmış ancak Şahika Hanım yine farklı bir rejiyle, ışıkla beraber on beş kişilik bir kadro oluşturmuş. Işığın da bir oyuncu olduğu farklı lezzete, yine izlenilmesi gereken bir oyun. En iyi ışık ödülü aldı zaten. Gelelim Moda sahnesinin oyununa 13 Martta seyircimizle buluştu.‘Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz’

BAYRAKTUTAN: Bu da çok merak ettiğim oyunlardan. Moritz Rinke’nin bu oyununu Kemal Aydoğan yönetmiş. 
OVALI: Yine kıymetli oyuncuları var. Sermet Yeşil, Berfu Öngören, İnan Ulaş Torun ve ve Özlem Taş oynuyorlar. 12 yaş sınırını hatırlatayım. Yine bizim için çok özel bir ekip Dostlar Tiyatrosu bizlerleydi. Sahnemizde ağırlamaktan gurur duyduğumuz, daimi sanatçımız Genco Erkal’ın oyunu ‘Güneşin Sofrasında Nazım ve Brecht’. 
 
BAYRAKTUTAN: Benim en merak ettiğim güne geliyor sıra 27 Mart Dünya Tiyatrolar Gününe özel nasıl bir sürpriz hazırladınız?
OVALI: Üç yıldır devam ettiğimiz bir etkinlikle 27 Martı kutlayacağız. ‘Sahnelerden Aşk Şarkıları’ Çiğdem Erken’in bir projesi. Tiyatrocu dostlarıyla birlikte sahnede şarkıları söylendiği keyifli bir gece olacak. Geçen sene Haldun Dormen Lüküs Hayat şarkısıyla finali yapmıştı. Kimler kimler olacak sahnede… Merak edenler sitemize girip görebilirler.

BAYRAKTUTAN: Ben sürpriz olsun istiyorum. Bu yüzden söylemeyin. 
OVALI: Peki o zaman hem Sahneden Aşk Şarkıları’yla hem de tiyatro sohbetleriyle dopdolu bir 27 Mart kutlaması için herkesi bekliyoruz. Son etkinliğimize gelince sizin de biletinizi günler öncesinden aldığınızı söylediğiniz 28 Martta Tuluğ Tırpan’la Serhat Kılıç’ın Atlantik’li Yıllar konseri.

BAYRAKTUTAN: Serhat çok sevdiğim ve gurur duyduğum bir arkadaşım onu ve şarkı söylemesini çok özlediğim için hemen biletimi aldım ben.
OVALI: Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir proje. Şu anda provaları devam ediyor. Atlantikli Yıllar deyince akla Ahmet Ertegün geliyor şüphesiz.

BAYRAKTUTAN: Dünyaya mâl olmuş bir isim.
OVALI: Atlantik Records müziğin sahibi dünyaca ünlü birçok sanatçının albümünü yapan Ahmet Ertegün’ün için yazılan ‘The Last Sultan’ adlı kitaptan hareketle Tuluğ Tırpan’ın özel olarak yaptığı müzikal, yetenekli oyuncu Serhat Kılıç’ın güzel sesinde hayat buluyor. Bazı tiyatrocularda onlara eşlik edecekler. Serhat’ın oyunculuğunun yanı sıra güzel sesini bilmeyenler varsa bu konser kaçmaz derim. Bizim sahnemiz seyirciyle sanatçının en sıcak buluştuğu bir mekân. Bunu bir seyircimiz söylemişti. Bunun nedeni sahneyle seyircinin çok yakın olması. Sanki etkinliğin içindeymişsiniz gibi hissedebilirsiniz. 

BAYRAKTUTAN: Böylece 28 Martta Tiyatro Buluşmaları sona erecek ve ardından ne gibi etkinlikleriniz olacak?
OVALI: Açık hava buluşmalarımız başlayacak. Buluşma sözünü ilk kullanan kurumlardan biriyiz. Açık hava konserlerimiz olacak ama bunun yanı sıra yine tiyatrolara devam edeceğiz. Açık havaya uygun tiyatrolarla görüşmelerimiz başladı. Yine titizlikle seçeceğimiz oyunlarla bahar ve yaz seyircisini tiyatrosuz bırakmak istemiyoruz.

BAYRAKTUTAN: Açık hava film gösteriniz var mı?
OVALI: Sezonun en seçkin filmlerini düşünüyoruz. Belki bir film haftası gibi aynı seriden oluşan filmlerle bağlantılar yapabiliriz.

BAYRAKTUTAN: Ben olacağını düşünüyorum. Yıllardır işinizi titizlikle yapan bir ekipsiniz.  Seçtiğiniz oyunlardan belli oluyor.
OVALI: Yıllardır deyince size bir anekdot anlatayım. Bizim sahnemizden geçmeyen tiyatrocu neredeyse yok.  Sadece tiyatro değil sporda da böyle. İstanbul’da ENKA sporu bilmeyen sporcu yoktur. Zira konserlerimizde de yine aynı. Yıllar önce Funda Arar bir açık hava konserinde ‘Ben konservatuar zamanında bu sahnede koroda çıkmıştım, şimdi sahnedeyim.’ Gelen birçok sanatçıdan aynı şeyi duyuyoruz.

BAYRAKTUTAN: Bu sizin işinizi ne kadar iyi yaptığınızı gösteriyor.
OVALI: Benden değil ENKA’dan kaynaklanıyor.  Onursal Başkanımız Şarık Tara’nın başarısıdır.  Rahmetli Sadi Gülçelik’in adına öyle bir tesis yerleşmiş ki kurulduğu günden beri her alanda ivmesini büyütmüş. Gelen her sanatçımız memnun olarak ayrılıyor. Candan Erçetin, Fazıl Say gibi önemli isimler bizi hiç yalnız bırakmıyorlar.

BAYRAKTUTAN: Murat Bey çok teşekkür ederiz. Öncelikle ‘Tiyatro Buluşmaları ‘ fikri için. Aylarca bekleyip yer bulamadığımız oyunları sahnenizde, hem de uygun fiyatla seyretme imkânı sağladığınız için. 
OVALI: Bizim etkinliklerimize, ENKA Şirketler grubunda çalışan herkesin katkısının olduğunu söylemek istiyorum.  Nazik davetiniz için biz teşekkür ederiz. 

Zeynep BAYRAKTUTAN

Anahtar Kelimeler: enka kültür sanat, enka, murat ovalı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir