Haber

Ortak Yapım projesine dahil olan kurumlar, projeyle ilgili açıklamalarda bulundu

Ortak Yapım projesine dahil olan kurumlar, projeyle ilgili açıklamalarda bulundu

2020.10.27 00:00
| |
0
|
4862


Ortak Yapım projesinin basın toplantısında konuşan BKM CEO'su Zümrüt Arol Bekçe "Ortak Yapım'ın çok moralli bir proje olduğunu düşünüyorum...

Ortak Yapım projesinin basın toplantısında konuşan BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe “Ortak Yapım’ın çok moralli bir proje olduğunu düşünüyorum. Fikrin çıktığı andan bugüne kadar bu projede emek konulan her adım hepimiz için heyecan verici oldu. Son 8 ayı düşünürseniz, dünyanın içinden geçtiği belirsiz ve zorlu sürecin yanı sıra kültür, sanat ve eğlence sektörünün aldığı darbe hepimizi çok aşağıya çekti. Sadece Türkiye’de de değil, tüm dünyada tiyatroların, sahnelerin, sinemaların kapanması, buna mukabil kalan her şeyin açık olması oldukça zorlayıcıydı. Ama böyle bir durumun varlığı ile pes etmek yerine bizler sanata ve önümüzdeki yıl her şeyin düzeleceğine olan inancımızla bu projeye ve kurumlar olarak kendi projelerimize sarıldık ve hayattan kopmayarak üretmeye devam ettik. Sağlıkla ve eskisinden çok daha büyük bir coşku ile yeniden salonların dolacağı günleri bekliyoruz.” dedi.

DasDas Kurucu Ortağı Mert Fırat, “İçinden geçtiğimiz bu süreçte, kültür sanat dünyasının önemli değerleriyle “Ortak Yapım” projesinde bir araya gelmekten mutluluk ve heyecan duyuyoruz. İlki gerçekleşen bu projeyle tiyatromuza yeni metinler kazandırmanın, üretimlerimizi zor koşullar içinde olsak da devam ettirmenin ve umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz. Heyecanımızı paylaşacak tüm yazar dostlarımıza şimdiden teşekkür ederiz. Mart ayından beri gerek dünyada gerek Türkiye’de çeşitli sanat disiplinleriyle dertlerimiz bağlamında buluştuk, destekleştik ve alanlarımıza dair çözümleri birlikte geliştirdik. Yeni sezonda da alanımıza yeni soluk olarak gördüğümüz "Ortak Yapım” umarız DasDas olarak bir parçası olduğumuz seyircimize ve tiyatromuza ilham olacaktır.” dedi.

ENKA Sanat Koordinatörü Murat Ovalı, “Tiyatromuza kalıcı yeni eserler kazandırmasını hedeflediğimiz Ortak Yapım projesi ile Türk tiyatrosu için alışılagelmişin dışında bir kültürel dayanışma örneği çizdiğimize inanıyoruz. Ortak Yapım projesi ile attığımız bu adım, günün şartlarına uygun geçici, anlık bir çözüm değil. Çünkü toplumun, sanatın birleştirici gücüne ve sürekliliğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.Bu noktada biz de ENKA Sanat olarak, kültür-sanatın toplumsal faydasını ön plana çıkartmak için üzerimize düşen etkin desteği vermeye devam edeceğiz. Proje ile prodüksiyonunu üstlendiğimiz Firuze Engin’in “Kusursuz Çiftin Harikulade Serüvenleri” ile Gökhan Eraslan’ın “Nuh’un Gemisini Aramak” isimli tiyatro oyunlarını, 2021 yılında sahnelerimizde ağırlayacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak “Sanat kurumları, sanatçılar ve bu alandaki tüm paydaşlar zor bir dönemden geçiyor. Tiyatro alanı da pandemi sürecinden en çok etkilenen alanların başında geliyor. Bu olağanüstü dönemi hep birlikte, güçlü bir şekilde atlatabilmek için elimizdeki en önemli araçlardan biri “dayanışma”ydı. Bu dayanışma ruhuyla doğan Ortak Yapım projesi, çok yoğun ilgi gördü. İki buçuk aylık kapsamlı bir değerlendirme çalışmasının ardından Seçici Kurul oy çokluğuyla 786 başvuru arasından kazanan eserleri belirledi. Proje kapsamında sahnelenecek tüm oyunlar için şimdiden büyük heyecan duyuyoruz. Ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu olağanüstü koşullar altında, bu güçlü birlikteliğin parçası olmaktan çok mutluyuz.” dedi.

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, “Tüm paydaşların, daha farklı bir kültür sanat deneyimi için iş yapış biçimlerini gözden geçirmeleri gerektiğine inanıyorum. Herkesin düşünce yapısını değiştirmesi gerektiği bir dönemdeyiz. Sanatçısından oyuncusuna, menajerinden mekanına beraber adapte olmamız gerekiyor. Tiyatro ekosisteminin sürdürülebilirliğini sağlamak demek hem üretimi desteklemek hem de birbirimizi destelemek demek. Dolayısıyla Türkiye’deki tiyatro tarihinde böylesine güçlü kurumların bir araya gelmesi gerçekten bir ilk. Bu proje, pek çok oyun yazarı, yönetmen ve oyuncuya mesleklerini icra edebilmeleri için fırsat sunmuş olacak. Sahneye konacak eserler için şimdiden büyük heyecan duyuyorum ve dilerim ki bu ortak hareketimiz endüstrimize ve tüm sektörlere örnek olur.” dedi.

Anahtar Kelimeler: ortak yapım, iksv, dasdas, enka, Zorlu PSM

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir