MAKALELER

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu'nun Beceriksizler'i

2014.04.24 00:00
| | |
5359

Boynukara, "Mem u Zin" adlı oyununda tahrifat yapıldığı gerekçesiyle Kültür Bakanlığı ve oyunun sahnelenmesinde rolü olan kişilere dava açmış...


 
Diyarbakır Devlet Tiyatrosunun "Beceriksizler" adlı oyunu yine bir Diyarbakırlı Cuma Boynukara'ya ait. 

Boynukara, "Mem u Zin" adlı oyununda tahrifat yapıldığı gerekçesiyle Kültür Bakanlığı ve oyunun sahnelenmesinde rolü olan kişilere dava açmış, neticesinde oyunun devlet tiyatroları tarafından sahnelenmesi yasaklanmıştı. 

 

 

Devlet Tiyatrolarının şu anki genel müdürü Mustafa Kurt'un gerekli alt yapının oluşmasıyla (Kürtçeyi çok iyi konuşabilen oyuncu, yönetmen ve set ekiplerinin bir araya gelmesi) Kürtçe oyunların  da sahneleneceğine dair görüşlerini de hatırlamak yerinde olacaktır. Oyun dilinin Türkçe olduğu başka bir oyunla karşımıza çıkan Boynukara, bu sezon da devlet tiyatroları tarafından makbul görülmeye devam ediyor. 

 

Sezon başından itibaren temsilde olan Beceriksizler oyunu, çeşitli şehirlere de turneye çıktı. Diyarbakır halkının tiyatroya ulaşımında önemli pay sahibi olan devlet tiyatrosu içerik ve kimlik olarak yöreye özgü temaları sıkça kullanıyor.

 

 

 

Beceriksizler oyunu da ölümü istemesine rağmen bunu insani zaafları nedeniyle  başaramayan iki insanı arada kalmışlık duygusunu esas alarak aktarıyor. Ölümün ana izlek olduğu oyunda ölümü arzu eden iki karakter, intihar konusunda başarısız/ beceriksiz bir konumdalar. Bu ölememe durumu bir sorgulamanın ötesinde ötekileştirilmiş insanın kabullenişi olarak yorumlanmış yönetmen Yüksel Memiş tarafından.  Çeşitli intihar biçimlerinden kendilerince en basit olanı köprüden atlamayı tercih eden kahramanlarımız, ne öbür tarafa geçebiliyor ne de dünyada tutunabiliyor. Kendilerinin yazıp kendilerinin oynadıkları bir dünya oluşturuyorlar. Oyunlar daima iki kişilik. Birbirlerine öyle bağlı ve alışıklar. Oyunun çizgisel akışını değiştiren ise yine kendileri gibi intiharı başaramayan bir annedir. Ona karşı oynadıkları da arada kalmışların yerini belli eden münkir- nekir oyunudur. Ancak bu oyun çok uzun sürmez ve  oluşturulan yeni dünyanın gerçeği karşımıza çıkar ve ölüm gerçekleşir. Adsız karamanlarımızın ölümü başaramamalarının en büyük nedenlerinden biri de korkudur. Korku teması yazarın ve yönetmenin ölümü sorgulamamasının arkasında yatar. Oyun boyunca hiçbir iş tek kişi tarafından yapılmaz. (oyunun sonundaki intihar hariç) 

 

 

"Yukarıdakiler-Onlar" adlandırmasıyla ötekileştirildikleri anlaşılan kahramanlarımızın yalnızlıkları da yine iki kişiliktir. Ölüm, korku, ötekileştirme temaları birbiriyle iç içe geçmiş bir şekilde oyun boyunca sürer. Ancak bunların içinden yönetmenin öncelediği tema korkudur diyebiliriz.

 

 

Ercan Kılıçarslan, Mustafa Turan ve  Sevi Demirçivi  beceriksizlerimiz. Oyunun sonunda ölmeyi becerebilen Mustafa Turan ve en beceriksiz Ercan Kılıçarslan bir saatlik oyun süresince hiçbir takılmaya uğramıyor. Yer yer durum komedisine dönüşen oyunun alçalıp yükselen anlarında oyuncular bu değişimi başarıyla aktarıyor. Sevi Demirci, "sorunların kaynağı" olarak gösterilen, boyun eğen kadını doğruca yansıtmış ancak denize düşmesinden olsa gerek(!) makyajı biraz fazla kaçmış.

 

 

Oyunun kostüm ve dekor tasarımcısı Melih Karakurt da iyi bir çıkarmış. Küçük bir kulübe, bir kayalık ve kuru dallarıyla bir ağaç oyunun dekorunu oluşturuyor. Sahneye daha sonra getirilen ve küçük de olsa çevreci bir mesaj veren kimyasal ilaç varilleri ile denize vuran çeşitli nesneler hareket halindeki diğer dekorları oluşturuyor. Oyuncuların kostümleri de gayet uygun. 

 

 

Işık tasarımcısı Zeynel Işık sade dekoru gerektiği ölçüde ve farklı tonlarda renklendirmeyi başarabilmiş. Denizin ışıması küçük bir bölümde gösteriliyor. Müziklerin sahibi Cem İdiz, sakin doğa sesleri ve oyuncuların söze girişinden önce kestiği müziklerde başarılı.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu yereliyle, ulusalıyla tiyatromuzda olsun isteriz.


Yazan           : Cuma BOYNUKARA                                        
Rejisör          : Yüksel MEMİŞ                                                      
Rejisör Yrd.  : Gülizar OLTULU                                              
Işık Tasarım        : Zeynel IŞIK
Müzik                  : Cem İDİZ
Kostüm Tasarım : Melih KARAKURT
OYUNCULAR: ERCAN KILIÇARSLAN, MUSTAFA TURAN, SEVİ DEMİRÇİVİ

Anahtar Kelimeler: diyarbakır devlet tiyatrosu, diyarbakırdt, beceriksizler0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir