MAKALELER

Işıl Yücesoy'un rol aldığı

2024.05.24 00:00
| | |
2140

Efsanevi isim Işıl Yücesoy 55. sanat yılında, yapımcılığını Vigor Kültür Sanat'ın üstlendiği, yönetmenliğini Arsen Gürzap'ın yaptığı...


Isil Yücesoy'un rol aldığı  "İzninle " adlı oyunun  İstanbul Prömiyeri Trump Sahne'de yapıldı.

Efsanevi isim Işıl Yücesoy 55. sanat yılında, yapımcılığını Vigor Kültür Sanat’ın üstlendiği, yönetmenliğini Arsen Gürzap’ın yaptığı "İzninle" isimli müzikli oyunuyla tiyatro sahnesine döndü.Ama ne dönmek...

"İzninle", evli ve iki çocuk annesi Açelya’nın, 45 yıllık evliliğinde aldatıldığını anlamasıyla, içinde olduğu sıkışmışlıktan, toplum baskısından ve rutinlerinden kurtulmaya çalışmasını konu alan bir oyun.

Ayakları üstünde durmayı hayal eden, kendi başına yetmeyi düşünen bir kadın olan Açelya’nın hikayesinde, hepimizin tanıdığı, hatta pek çoğumuzun kendi yaşamıyla özdeşleştirebileceği bir kadını anlayıp, onun hüzünlenip, onunla heyecanlanacağımız bir hikaye izledim.

İşıl Yücesoy yıllar sonra tiyatro sahnesinde tüm ustalığını konuşturdu. Bir aktris bu kadar mı yakışır sahneye ? Tüm zarafeti ile sahnede bir uçtan uça oynayama devam ederken, ışıldayan, o samimi duygulu gözlerle, aynı zamanda şarkılarını söyledi. Söyledi ama her söylediği şarkının anlamı piyesin repliklerine ve yaşamlarımıza dokunuyordu tek tek 

 Öyle inceden inceden öyle naif oynadı ki, o içtenliği ile Işıl Yücesoy bir daha devleşti sahnede. Devleştikçe de naifleşti. Sanırım bir sanatçıyı böylesine  özel kılan da bu tılsım. 

Oyun bitti ama alkışlar bitmek bilmedi. Seyirci alkışladıkça tekrar sahneye çıktı, o çıktıkça seyirci salonu terk etmedi ve alkışlar katnalarak devam etti.Bir ara sanırım,  bu durum sabaha kadar böyle devam edecek, diye düşündüm.O mütevazı duruşu,
 insanlığı hiç gözümün önünden gitmiyor, şuan bile.

Zarafet size çok yakışıyor, Işıl Hanım.

 Dediğim gibi, alkışlar bitmedi ama hayli  yorulmuştu, o sonsuz nezaketiyle izin isteyerek, son kez selamını verdi ve ardından kulise yöneldi.

Belli ki çok yorulmuş ve heyecanlanmıştı.

Alkışlar da kulise peşinden gitmeye devam etti. Seyirci ve yakın dostları,  koşar adımlarla kendisini takip etti. Ben de fırladım peşlerinden.

Sesleri, konuşmaları duyup, derhal odasından çıktı. Yine mahçup gözleri ile konuklarını selamlarken, bir an göz göze geldik. Beni görünce " Canım evladım hoş geldin, yüz yüze tanışmak  burada mı kısmet olacaktı " diyerek, sımsıkı sarıldı bana. Bu içten,  duygu dolu yaklaşımı beni çok mutlu etti.  Sonra kulis kapısına kadar kendisini yalnız bırakmayan tüm dost ve hayranlarına tek tek sarıldı. Ekipte çalışanlarına kadar herkese teşekkürlerini yineledi. 

 Sanırım bir sanatçı da olması gereken en büyük özellik içtenlik, zerafettir. Kibirsiz duruştur.Asalettir.Karşımızda çok büyük bir yorumcu, gerçek bir usta, sevgi, saygı ile dolu koskoca bir yürek, kısaca Işıl Yücesoy vardı.Çünkü o, sanatının doruğunda bir sanatçı olduğu kadar, iyiliğin, içtenlik, sevginin örneği bir insandı.

Size bütün o şarkılar, " İzininle " ile bizlere yaşattığınız güzel duygular adına bir defa daha çok teşekkür ederim.

Künye:

Yazan: İzzeddin Çalışlar
Yöneten: Arsen Gürzap
Oynayan: Işıl Yücesoy 
Dekor: Ethem Özbora
Işık Tasarım: Önder Arık
Stüdyo-Müzik Kayıt: Berkan Kaya
Yapım: Vigor Sanat
Yapımcı: Serdar Akkaya
Asistanlar: Tılsım Tüfekçioğlu, Gamze Bağlıca
Menajerlik: Tümay Özokur
Fotoğraf ve Afiş Tasarım: Şahin Tuhan

Anahtar Kelimeler: arsen gürzap, izninle0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir