MAKALELER

O, Öyle Kendisiydi Ki!

2024.05.24 00:00
| | |
2148

İzzeddin Çalışlar'ın yazdığı, Arsen Gürzap'ın yönettiği, yapımcılığını Vigor Kültür Sanat,

"...sorun, bitmiş bir hayatı her gün yaşamaktır." 

İzzeddin Çalışlar'ın yazdığı, Arsen Gürzap'ın yönettiği, yapımcılığını Vigor Kültür Sanat, fotoğraf ve afiş tasarımını Şahin Tuhan, ışık tasarımını Önder Arık, dekor tasarımı Ethem Özbora, stüdyo/ müzik kayıtlarını Berkan Kaya'nın üstlendiği " İzninle " adlı müzikal oyunla, Işıl Yücesoy yeniden tiyatro sahnesine döndü.

Kırk küsur yıllık evliliğini noktalayan Açelya tuhaf duygular, ödeşmeler içindeydi.Bir yanda anılar, toplum baskısı, önerilen hayatlar vardı, bir yanda dimdik durmaya çalışan Açelya.

İçinin sessizliğinde bir yerlere tutunmaya çalışıyordu hiç durmadan.Ruhu lime lime olmuş gibiydi aslında

70’li yaşlara merdiven dayamış, çiçeklere ve umutlarını korumaya tutkun, iki çocuk sahibi bir kadının aldatıldığını öğrenmesi, bir büyük duygusal savruluşu da beraberinde getirmişti, hiç kuşkusuz.

İçine çekildiği ev, eşyalar, alışkanlıklar... yaşadığı küskünlerin, isyanların ilmikleri gün be gün çoğalırken, bakışlarında hep o buğ vardı.Ne tuhaf içimizden geçen sözcükleri haykırıyordu Açelya.Hem kar, hem güneş olmak, yürek başkaldırırken susmak zordu.An geliyor," Sözümü söyleyip, izninle bu şarkıdan çekileyim," diyordu.

" İzninle " farklı oyunculuk, güçlü sahne performansı gerektiriyor. Işıl Yücesoy bunca yıllık deneyimi, ustalığı, erişilmez/ benzersiz, mükemmel üstü yorum gücüyle, sahnede, sözcüklerin tam anlamıyla devleşiyor ve gerçek bir grande dame olduğunu, bir defa daha kanıtlıyor.Açelya'yı aklın, duygunun uyumlu beraberliğinde yaratıyor.
Ve her yorumladığı karakterde, sesiyle, mimikleriyle, jestleriyle yepyeni özdeşmeler ortaya koyma başarısını yinelerken, 'Bir İkonografik, Toplumbilimsel Değer/Ölçüt olarak Işıl Yücesoy Farkı'nı da gözler önüne seriyor ve

" Yaşamın ta kendisi bu oyun . Çok tanıdık . . O yüzden çok severek oynuyorum " diyor.

Bir an içinin sessizliğinde dağıldığını hissetti Açelya.Öyle çok susmuştu ki.Evde konuşacak kimse olmadığı için, çiçeklerle konuşmayı öğrenmişti giderek.Hayatında nicedir tek değişmeyen şey, o ağır, ağdalı yalnızlığıydı.

Arsen Gürzap'ın üst düzey, çok soluklu rejisi içerik, üslup uyumunu tam olarak yakalamış, izleyicinin sahnede olup bitenlerle duygusal bağ kurmasına imkan tanımış, böylece izleyiciyi yüreğinden fethetmeyi başarmış.  

" İzninle "  her şeyden önce, Arsen Gürzap, Işıl Yücesoy'un resitali olarak alkışlanmayı hak eden bir piyes.

" İzninle " alkış avcılığına, argo sözcüklere, galiz küfürlere gerek görmüyor, bayağlığa, tekdüzeliğe düşmüyor, genelgeçere gönül eğmiyor, sadece güzel duygular sunuyor izleyicisine.Ve düşünün, yüzleşin, sorgulayın kendinizi, diyor.

" Ben sözümü söyleyip izninle
Bu şarkıdan çekileceğim
Bana sonrası güzel deme
Belki de şimdi öleceğim..." (*)

" İzninle " metinden, rejisine, başarılı oyunculuk gösterisinden, sahnelenişine tüm detayların özenle hazırlanıp sunulduğu, gerçek tiyatro izleme hazzını seyircisine yaşatan bir eser.Daha ne olsun ?


(*) Dayıoğlu S.: " İzninle " şarkı sözü

Anahtar Kelimeler: arsen gürzap, ışıl yücesoy, vigor kültür sanat



0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları





E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir