MAKALELER

Cibali Karakolu - İstanbul Şehir Tiyatrosu

2015.04.08 00:00
| | |
5763

Cibali Karakolu hali hazırda varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor.

 

 

 

CİBALİ KARAKOLU DRAMATURGİSİ VE ARKEOLOJİSİ

 

 

Yazan: HENRİ KEROUL- ALBERT BARRE
Çeviren: MUAMMER KARACA - REFİK KORDAĞ
Yöneten: NEDRET DENİZHAN
Sahne Tasarımı: RIFKI DEMİRELLİ
Kostüm Tasarımı: CANAN GÖKNİL
Işık Tasarımı: MUSTAFA TÜRKOĞLU
Koreografi: SENEM OLUZ

Efekt: LEVENT AKMAN
Süre: 3 SAAT 30 DAKIKA

OYUNCULAR

BERRİN KOPER, CEM KARAKAYA, CEM URAS, DENİZ YEŞİL MAVİ, DERYA KURTULUŞ, DOĞAN ALTINEL, ERTAN KILIÇ, EYLÜL SOĞUKÇAY, HÜLYA ARSLAN, HÜSEYİN KEFELİ, İBRAHİM ULUTAŞ, MURAT BAVLİ, MÜGE ÇİÇEK TÜRKOĞLU, NACI TAŞDÖĞEN , SEZA GÜNEŞ, ŞEHNAZ BÖLEN TAFTALI, TARIK ŞERBETÇİOĞLU, TUĞÇE AÇIKGÖZ, ZİHNİ GÖKTAY

 

KONUSU (www.ibb.gov.tr)

Cibali Karakolu hali hazırda varlığını koruyan pek çok gerçeğe ışık tutarak geçmişten günümüzü yansıtan eleştirel bir ayna olmayı başarıyor. Öğrenilmiş kadın erkek ilişkileri başta olmak üzere, paranın ilişkilerdeki etkisi, çeşitli kurumlardaki eksikliklerin neden olduğu yetersizlik, toplumsal ve politik yaşama dair eleştirilerle biçimlenen oyun, güldürmek kadar yeniden cevaplanması gereken pek çok soruyu da beraberinde getirmektedir.

 “BİR TİYATRO FENOMENİ” OLARAK “CİBALİ KARAKOLU”
Şehir Tiyatrolarımız Cibali Karakolu’nu oynuyor. “İşin ilginç yanı , oyunun uyarlandığı Fransız vodvili Zifaf Gecesi (Nuits de noces) oyunu “Bir Komiser Geldi” başlığıyla çevrilerek 1950’li yıllarda Şehir Tiyatroları’nda oynanıyor.Ancak seyirciden fazla rağbet  görmüyor.

Buna karşılık , Refik Kordağ ve Muammer Karaca’nın uyarladığı ve ilk kez 1951’de perde diyen Cibali Karakoku , 16 yılda 3.000 (üç bin) ‘in üzerinde oynayarak bir rekora imza atıyor.

1966 yılında Hulki Saner tarafından senaryolaştırılarak başrollerinde Muammer Karaca, Cüneyt Arkın ve Sevda Ferdağ'ın yer aldığı aynı adlı bir filmle beyazperdeye aktarıldı.


80’li ve 90’lı yıllarda bu rakama Nejat Uygur’un gösteimlerini de eklersek karşımızda bir tiyatro fenomeni olduğunu söyleyebiliriz. “ (Kaynakça : Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek, Tiyatro Fenomeni Cibali Karakolunda “Vatanda Muamelesi” Görürdünüz, Panoroma Khas, Sayı 13 )

DUAYEN SANATÇI ZİHNİ GÖKTAY CİBALİ KARAKOLU İLE TİYATRODA 50.YILINI KUTLUYOR
Cibali Karakolu’nda daha önce Muammer Karaca ve Nejat Uygur’un oynadığı başrolü , çapkın Komiser’i , Şehir Tiyatroları’ndaki bu versiyonunda ,  Lüküs Hayat oynayarak rekorlar rekoru kıran ve bu yıl Tiyatroda 50.Yılını kutlayan  duayen sanatçı Zihni Göktay oynuyor.Ama ne oynamak !

TULUAT TİYATROSUNUN VE GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU’NUN HÜLASASI/ÖZETİ OLARAK  ZİHNİ GÖKTAY
Ben böyle bir oyunculuk ve böyle bir sanatçı ne gördüm ne duydum ! 68 yaşındaki bu ustaya iyi bakın! Onda sadece Muammer Karaca’yı , Nejat Uygur’u değil ; Erol Günaydın’ı , Münir Özkul’u , Naşit Özcan’ı , Kavuklu Hamdi’yi, Kavuklu Abdi efendiyi, KeI Hasan’ı ve  İsmail Dümbüllü’yü  (vb) kısaca bütün bir Tuluat ve Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun özetini  görebilirsiniz.

Netekim o da bu geleneği reddetmiyor,aksine bir gazeteye verdiği demeçte bundan gurur ve kıvanç  duyduğunun altını çiziyor :

 "Erhan Yazıcıoğlu Genel Sanat Yönetmeni oldu ve hemen beni aradı. Hani bir türlü hayata geçmeyen 'Cibali Karakolu' vardır ya hayata geçiyor, gelir misin?" dedi. "Amuda kalkarak gelirim" dedim ben de. Benden önce iki büyük ustanın Muammer Karaca ve Nejat Uygur'un canlandırdığı Komiseri oynamak bana gurur verir. Bu çok önemli bir emanettir."(Kaynak : Sabah Gazetesi, 10. 10. 2014)

ÜMRANİYE SAHNESİ’NDE İZLEDİĞİM OYUNDAN İZLENİMLER
Cibali Karakolu’nu 28 Mart 2015 Cumartesi saat 15.00’te Ümraniye Sahnesi’nde izledim. Öncelikle kadronun hemen yarısıyla tanış olduğum , bazıları ile dost olduğum arkadaşlarıma görünmeden , onlara oyun öncesi ve sonrası uğrayamadığım için özür diliyorum.Kısıtlı zamanım olduğu için bu sefer beni affetsinler.

İtiraf etmek gerekirse oyunun ilk perdesini basın galasında izlemiş ve ara kırk dakikaya uzayınca ikinci perdeye kalamayarak çıkmak zorunda kalmıştım.Dolayısıyla birinci perdeyi iki kere izlemiş oldum.

CİBALİ KARAKOLU’NUN KONUSU
Cibali Karakolu kırık dökük bir karakoldur. Başkomiseri olan Cafer Sabbah sert görünümlü ama çok çapkın biridir. Çapkınlık yaparken kendini tüccar Necip Zoka diye tanıtmaktadır. Komiser bir yandan karakolun işleri ile uğraşırken bir yandan da çapkınlıklarının düğümünü uyanıklığı sayesinde çözmeye çalışır.Son sevgilisi tiyatro aktristi Ayfer , arkadaşı olan Avukat’ın eski sevgilisi çıkınca olaylar sarpa sarar.

NEREDEYSE MÜKEMMEL BULDUĞUM OYUNUN İKİ-ÜÇ  KÜÇÜK  KUSURU NEYDİ
Oyunu son sıralardan ve üstelik de sandalyelerden izlediğimiz halde konuşmalardan işitemediğim veya anlayamadığım/kaçırdığım bir iki kelime dışında tek replik/cümle olmadı. Ama ne yazık ki aynı şeyi şarkılardaki bazı şarkı sözleri için söyleyemiyeceğim.

Beste ve güfte /orkestra ve solist ses balansı/dengesi  değme tonmasterlerin bile zorlandığı bir konu.Kurumsal tiyatrolarımızda da bu konunun bir sorun olduğu anlaşılıyor.Benim nacizane önerim , lafların daha iyi alımlanması/anlaşılabilmesi  için koreografinin de şarkıların seyircinin dudak okuyabileceği şekilde düzenlenmesi , artıkilasyona  önem verilmesi  ve solistlerin mikrafonlarının biraz daha açılması !(Belki de tek kusur benim sağır kulaklarımdır , eğer öyleyse  bir baktırmamda yarar var !…)

İkinci kusur ise;  dakikalarca süren Cibali Karakolu sahnesinin uzunluğu. Oyundan kopuyor , orkestrayı dinliyorsunuz ama ister istemez konsantrasyonunuz bozuluyor ve oyundan kopabiliyorsunuz.Opera gibi dev dekorlar yerine daha pratik bir dekor çözümü bulunabilirdi.

Üçüncüsü de  , oyunun ara dahil tam üç saat sürmesi.Günümüz dünyasına üç perde hem oyuncular hem seyirciler için bir maraton.İki en fazla iki bucuk saat olabilirmiş diye düşünmeden edemedim doğrusu.

 

FİNALDE ŞAKIR ŞAKIR AĞLATAN TİRAT NEYDİ
Hele sahneye ilk çıktığında bütün salonun alkış tufanına tuttuğu Zihni Göktay’ın oyunun sonunda yaptığı konuşma beni şakır şakır ağlattı. Oyun sonunda bütün salonun dakikalarca alkışı bana Lüküs Hayat ‘ı hatırlattı.

Bu bölümü oyuna kim kattı bilemiyorum. Ama Zihni Göktay sunduğuna göre ben onun yazdığını sanıyorum.

AKADEMİK DRAMATURGİ VE UYGULAMALI SAHNE DRAMATURGİSİ AYRIMI
Hep söylüyorum,yazıyorum ; asıl dramaturgi oyun kahramanlarının birbiri arasındaki ilişki ve oyunun konusu değil ; bunlar üzerinden seyirciye ne verileceği , oyunun ne diyeceği  ve bunları ortaya çıkartacak şekilde nasıl bir seyirci oyun  ilişkisi kurulacağı olmalıdır.

 

ATATÜRK DE BİR DRAMATURGTU
Atatürk , bu ülkenin gördüğü ilk ve en büyük dramaturgtu.Özsoy Operasını ,İran Kralı Şah Rıza Pehlevi’nin ziyareti sırasında sahnelenmesi ve iki ülke arasında imzalanacak bir dizi dostluk,ticaret ve sınır anlaşmasını temine yarayacak şekilde , operanın konusunu bizzat Firdevsi’nin Şehnamesi’nden (İran’ın Dede Korkut’u Firdevsidir ve Şehname de onun Dede Korkut Destanları’nın İran’daki karşılığıdır) alıp hazırlanması emrini vermişti.

 

ATATÜRK’ÜN ÖZSOY OPERASI ÖRNEĞİNDE VERDİĞİ DRAMATURGİ  DERSİ NEYDİ
Atatürk neden  acaba bu işiçin başka bir eseri , örneğin bizim Homeros’umuz Dede Korkut’u ve onun destanlarını değil de bir acem mitolojisini tercih etmişti ? Cevap basit.Çünkü Şeyhname’ye göre Türk ve Acem bu kitaba göre iki kardeşti .Gerçekten de Nuh’un oğlu Yasef’in üç oğlundan ikisinden biri Türk(Turan)  diğeri de Pers (Acem)tir.

 

BÜYÜK BİR “SANATKAR” VE “DRAMAURG” OLARAK ATATÜRK
Bunun için o ,  “Efendiler siz hayatınızda mebus olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat hiç bir zaman sanatkar olamazsınız." derken   sanata ve sanatçıya verdiği değerle toplumuna örnek oluyordu.

“Sanatkar“ ; Atatürk döneminde hem güzel sanatlar hem de zanaatkarlar anlamında kullanılıyordu.O zamanlar “sanatkar” ; işinin ustası , ustalığının doruğunda olan , mesleğine / sanatına yeni bir şey katan , yenilik , icad yapabilen ,mesleğini geliştirebilen “yaratıcı” anlamındaydı.

Atatürk’e göre , tıpkı mimarlık gibi , toplum mühendisliği yapmak , yeni   (laik ve cumhuriyetçi) nesiller  yetiştirmek , (kendisi gibi) bilge  ve “yaratıcı” bir devlet adamı olmak da bir sanat meselesiydi . Askerlik mesleğindeki kusursuzluk ve  mükemmellik tutkusu , onun devlet adamlığı döneminde de temel ilkesiydi ve hiç kuşkusuz ve elbette ki haklı  olarak Atatürk de kendisini işini tutkuyla yapan , adanmış , yaratıcı bir sanatkar olarak görüyordu.

Dramaturg dünyada bizdeki gibi salt tiyatro ve dramaturgi eğitimi veren fakülte yada yüksekokul mezunu insan demek değildir.O yurtdışında , başında birkaç şapka birden taşıyan bir uzman , çok yönlü bir bilim ve sanat insanıdır.

Gerçek bir dramaturg , olabiliyorsa aynı zamanda hem bir bilim adamı hem de sanat adamı olan , olabilendir.O bilime de sanata da hakim,ikisi arasında durabilen ve ikisi arasında köprü olabilen donanımlı bir kişidir.

İyi bir dramaturg , neyi , nasıl , niçin yaptığını  bilen kişidir.İyi bir dramaturg , deyim yerinde ise bilgisayar yazılımcısı gibi , yeni nesillerin yeni bir dünya yaratmalarının yollarının önünü açan insandır.

O bir tasarımcıdır. O bir öngörendir.Bir çeşit bilici ,kahin ,öngörüleri  , önsezileri güçlü  olmalıdır. Repertuvarın ön araştırmasını yapan Sanat Yönetmenine ve öneriler sunandır.

Atatürk de , Osmanlı ‘dan farklı olarak yeni Cumhuriyet nesilleri yetiştirmek için tiyatroyu bu dönüşümde aktif rol alacak kültürel ve sanatsal bir aktör olarak görevlendirirken aslında dramaturgiden başka bir şey yapmıyordu.

MUHSİN ERTUĞRUL VE BATI YANLI OSMANLI TİYATROSUNDAN  ŞEHİR TİYATROSUNA GELENEĞİN  AKTARILMASINDA VE SENTEZİNDE YAPTIĞI DRAMATURGİ ÇALIŞMASI
Türk Tiyatro Sanatı’nın ikinci büyük dramaturgu  Muhsin Ertuğrul idi. Osmanlı Tiyatrosu Geleneğini ; Operetleri,Tuluat Tiyatrosunu,Mınakyan tarzı nı,ilk Türk aktör Ahmet Fehim geleneğini ,Güllü Agop’un Osmanlı Dram ve Komedi Tiyatroları geleneklerini ,kısaca “alaylılık” geleneğini  “okulluluk/konservatuvarlılık geleneği ile Şehir Tiyatrosu potasında eritti ve modern Türk Tiyatrosu’nu kurdu.

 

ZİHNİ GÖKTAY’DAN ATATÜRK VE MUHSİN ERTUĞRUL BENZERİ  , BİR TİYATRO BİLGESİ GİBİ  ;  UYGULAMALI BİR  DRAMATURGİ  ÇALIŞMASI
Bana göre , çekirdekten yetişen bir alaylı olarak , kendi kendini yetiştirmiş ve kendi göbek bağını kendi kesen bir sanatçı olarak Zihni Göktay da çağımızın en önemli  dramaturglarından biri. Onun diğer dramaturglardan farkı ,o dramaturgisini teoride değil pratikte ; sahnede yapıyor .

 

TİYATRODA /SANATTA HİÇBİRŞEY TAMAMEN DOĞAÇLAMAYA/TULUATA BIRAKILAMAZ ; O ANDA İÇİNDEN  GELENLER BİLE (YÖNETMENLE  VE DİĞER OYUNCULARLA DAHA ÖNCEDEN  PAYLAŞILSA DA PAYLAŞILMASA DA) HİÇ OLMAZSA SINIRLARI ÇİZİLEREK KAFADA DA OLSA TASARLANMIŞ , PLANLANMIŞ,DÜŞÜNÜLMÜŞ (O  TULUATIN/DOĞAÇLAMANIN  OYUNUN BÜTÜNLÜĞÜNE YADA O PARÇASINA UYGUNLUĞU)  HESAP EDİLMİŞ OLSA GEREKTİR

Göktay , hem nalına hem mıhına vuruyor , eleştiri yapacaksa kendinden kendi kurumundan başlıyor.Lafı denk getirerek diyeceğini diyor ,söyleyeceğini söylüyor. Kendisinin de altını çizdiği gibi (bu da ne yaptığını çok iyi bildiği ve bunu bilinçle yaptığını gösterir) Şehir Tiyatroları olarak kuruluşundan bu yana halkın hem eğitimi hem de komediyi dengeleyerek vermeyi ilke edindiklerinin altını çiziyor.
 

GÖKTAY ‘IN KOMEDİ GELENEĞİNİN  KÖKENLERİ ;  ATALLAN FARSLARINA , MİMUS OYUNCULUĞUNA , LATİN KOMEDYASINA KADAR BENZEYEN (BELKİ DE UZANAN) GELENEKSEL  KOMED İ KAHRAMANLARIMIZ KARAGÖZDEN ,KAVUKLUDAN,İBİŞTEN GELİYOR

Göktay , Cibali Karakolu’nda sadece çapkın bir Komiser değil , o aynı zamanda hiç şüphesiz modern bir Karagöz , çağdaş bir Kavuklu , günümüzden bir İbiş’tir.Bizim çoğu Karagöz ve Ortaoyunu oyunlarımızın kökenleri/menşei/kaynağında  Antik Yunan  Aristophanes’in  ve Latin oyun yazarları Platius ve  Terenteus us’un  olduğu gibi  ; Cibali Karakolu’nun kökenlerinde de İstanbul’un Roma döneminden kalan tiyatro yazarlık ve oyunculuk geleneklerinden izler ve bir devamlılık var.

DOĞU ROMA  VE OSMANLI BAŞKENTİ İSTANBUL ‘DA  HER İKİ  TİYATRO GELENEKLERİ ARASINDAKİ  BENZERLİK
Metin And , (sonradan  benim de bulunduğum 1990’lı yıllarda , A.Ü.DTCF.Tiyatro Bölümü’ndeki bir “Geleneksel Türk Tiyatrosu dersinde, bizzat yazdığı o eseri yanlış yaptığını söyleyerek “inkar” ettiyse de) “Bizans Tiyatrosu”  adlı eserinde ; Karagözdeki Osmanlı İmparatorluğu ile İstanbul’da yaşayan azınlık tipleri ile Bizans İmparatorluğu ve İstanbul’da yaşayan tipler arasında benzerlikten çok daha ileri ve fazla paralellikler olduğu iddaası vardır.

BU İDDAANIN SAHİBİ REİCH
İddaa sahibi Karagöz araştırmacısı Alman bilgini Reich’tır.  Karagöz oyununun kaynağı konusunda Reich’ın  ileriye sürdüğü bu  görüşe göre, Karagöz'ün Bizans aracılığıyle eski Yunan ve Roma mimus oyunlarına bağlanmıştır.


MİMUSTAN KARAGÖZE , ANTİK  TİYATRODAN GELENEKSEL TİYATROMUZA
 Bu yazara göre, Türkler İstanbul'u alınca, Bizans mimus'u dilini, yenenlerin diline uydurmak zorunda kalmıştır. Bu bakımdan, Karagöz, Bizans mimus'unun ardılıdır; Türkler Bizanslıların başı kel, karnı şişkin mimus'unu Pişekâr'la Hacivat, eli şakşaklı Maccus'unu da Kavuklu ile Karagöz yapmışlardır.

KARAGÖZ VE MİMUS BENZERLİKLERİ
“Karagöz'ün de, mimus'un da temeli taklide dayanmaktadır; bu oyunlar, İstanbul'daki çeşitli ulusları ve bu ulusların tuhaf tuhaf konuşmalarını taklit ederler; ikisinde de meyhaneci, tacir, dilenci, Yahudi, Ermeni, Arap v.b. tipleri bulunur; her iki oyunda da phallus( yun. phallos: erkeklik uzvu) vardır. “

TÜRK İNCELEMECİLER BU GÖRÜŞE KARŞI
“Her ikisinde de (Karagöz ve Mimus) danslar, şarkılar, açık saçık cinaslar, kaba deyişler, tokat atmalar, itişip kakışmalar ve siyasal taşlamalar vardır; konular arasında da benzerlikler görülür v.b. (Ve fakat) Türk incelemeciler, karagöz'ün mimus'tan çıktığı görüşüne katılmamaktadırlar.(Ben bunda gereksiz bir ulusal kompleks ve gereksiz bir ulusal kibir ve gurur görüyorum.)

METİN AND BU KONUDA NE DİYOR
Bununla birlikte, Metin And, söz konusu yakınlıkları göz önünde bulundurarak, «kanıtların yetersizliği karşısında etkileşme yerine benzeşmelere değinmek daha sakıntılı olur» demiş, bu benzeşmeleri 7 maddede toplamış.

BAKALIM GİZEMİ KİM ÇÖZECEK
Ayrıca, And ,Karagöz'le mimus arasındaki benzerlikleri inceleyen Alman bilgini Reich'ın eserini özetledikten sonra da şöyle diyor ;deyim yerinde ise topu ortada bırakıyor: «Reich'ın açtığı bu çalışma alanı bir incelemeci beklemektedir. Mimus'u en az Reich kadar tanıyan bir incelemeci bugün elimizde geniş sayıda bulunan karagöz metinleriyle ya Reich'ın görüşlerini doğrulayacak, ya da onları çürütecektir.»

DOĞU İMPARATORLUĞUNDAN BİZANSA
“Doğu İmparatorluğu  , Batı’dan ve Helen uygarlığından bir çok puta tapıcı şenlikleri , bunlarla beraber dansları , geçit alaylarını , çeşitli tiyatro temsillerini , Roma’dan da hipodromu almıştır. Din adamları , halkın bilinçlerinde kök salmış bu törenleri  büsbütün kaldıramayacağını anlayınca , siyasetini değiştirmiş , bunları kendi denetimi altına almış , onları hiristiyanlaştırmıştır. ”(AND,Metin, Bizans Tiyatrosu ,EK:2)

BİZANSTAN İSTANBULA
Esasen bizim tiyatromuza kısaca bir uyarlamalar ve kadim ve klasik eserlerin ele aldığı konu ve temaların çağdaş güncellemeleridir demek bilmem ki çok haksızlık mı olur ? Platus’un “Çömlek” oyunu nasıl ki Molier’in “Cimri” oyununda güncellenerek uyarlanmış ise Molier’in hemen bütün eserleri de Ahmet Vefik Paşa tarafından  o günün Osmanlı toplumuna uyarlanmıştı.

CİBALİ KARAKOLU’NUN ÖZ KAYNAKLARI
Dolayısıyla Cibali Karakolu oyununun konusu her ne kadar Fransız bir oyunu ise de araştırıldığında görülecektir ki o oyunun da menşei ve esinlenildiği kaynak ya Latin Komedyasıdır ya da Antik Yunan Komedyası.

LATİN TİYATROSU  PALAVRACI ASKER PROTOTİPİNDEN CİBALİ KOMİSERİNE
Kılık değiştirme , ikizler yada “biri sahte  iki isimli olmak” gibi trükler klasik ve antik komedinin en sevdiği ve en çok sıklıkla kullandığı özelliklerdendir.Ayaküstü bin yalan söyleyen bu Komiser , bu palavralarıyla Platus’un kılık değiştirmiş “Palavracı Asker”in den başka nedir ki ?

DİĞER BENZERLİKLER
Aynı kişiye aşk , aşıkların paylaşılamaması trüğü de Shakespeare oyunlarında da olduğu gibi Latin Komedilerinde de çok kullanılan bir şeydir ki Terenteus’un Andros Güzeli  ve iki aşığı ile Cibali Karakolu’ndaki  oyuncu Ayfer ile iki aşığı arasında yadsınmaz bir paralellik çok aşikardır.

BU BİR UYARLAMA DEĞİL  ; GÜNCELLENEREK/ASAL KÖKLERİNE DÖNEREK YENİDEN YAZIM
Cibali Karakolu o kadar bizden o kadar İstanbul ki söylemeseler asla bir uyarlama olduğu bilinemez. Tipler ortaoyunundan , Karagözden fırlamış gibiler.

ZİHNİ GÖKTAY KARAGÖZ GİBİ DOĞRUCU DAVUT
Zihni Göktay , emekli bir sanatçı ama köşesinde oturmuyor,çalışıyor,boşurmuyor,doğru bildiğini yapmaktan,söylemekten çekinmiyor.Bana göre o yürüyen bir felsefe kitabı. Sokrates gibi oyun boyunca yürüyor,konuşuyor,keskin zekası ,sivri dili ve nükte dolu mizahı ile kapanmış algılarımızı açıyor,ufkumuzu genişletiyor,eleştirel aklı ve mantığı ile sorular soruyor, eleştiriyor, sorguluyor, iğneyi kendine ,çuvaldızı seyirciye batırıyor.

OYUN BOYUNCA GÜLDÜREN ZİHNİ GÖKTAY  FİNALDE SEYİRCİYİ NASIL AĞLATTI
Benim gözyaşlarına boğulma  nedenim ise ; oyunun finalinde dile getirilen temayı ve vurguyu benim de  “Kadın İsterse” (Aşk Grevi) adlı oyunumda vurgulamam değildi sadece  ; beni asıl  duygulandıran , aynı zamanda Cibali Mahallesi gibi ; Alevisi , Sunnisi , Kürdü , Arnavutu , Ermenisi , Lazı , Rum’u , Çerkez’i , Yahudisi , Süryanisi vb. hep birlikte , kardeşçe , elele barış içinde yaşama özleminin dile getirilmesiydi.

OYUNCULUKLAR
Takım oyunculuğunun güzel bir örneğinin verildiği oyunda yine de öne çıkan rolleri anmak gerekirse ; Komiser’in “dırdırcı kadın tiplemesiyle” karısı Asuman rolünü oynayan Derya Kurtuluş ; oyundaki düğün sahibesini , eli maşalı baskın karakterli kadın tiplemesiyle göz dolduran   , Nazire rolünde  Berrin Koper ; Komiser’in yine çapkın ve rüzgar nerden eserse o yöne dönen işbilir  bir avukat olan Damat rolündeki arkadaşı  rolündeki Tarık Şerbetçioğlu ;  Gelin’in  babası rolündeki  (Hürriyet ‘in Pazar ekinde eskiden “Bizimkiler” diye çizgi karikatürlerden fırlamış gibi) on numara gözlük takan , bedenini bir akrobat (bana izlerken rahmetli Feridun Karakaya’yı  ve yukarıda sözünü ettiğim Bizans-Mimus oyuncularını anımsattı)ve papdomimci  ustalığında  kullanabilen Hakkı rolünde   Naci Taşdöğen ; çapkın komiserin yeni ve damat avukatın eski sevgilisi olan,kıvrak ve dinamik oyunculuğu ile dikkat çeken , tiyatro aktristi Ayfer rolünde Eylül Soğukçay ve “r”leri söyleyemeyen ve biraz  saftirik Gelin tiplemesi ile Hülya Arslan Soğukçay ve çok bilmiş , hazırcevap hizmetçi tiplemesiyle Şehnaz Bölen Taftalı ; Zihni Göktay’dan sonra oyunu sırtlayan başarılı isimler.

Lüküs Hayat gibi uzun ömürlü olmasını dilediğim bu güzel oyun için emeği geçen herkesi kutlar başarılarının devamını dilerim.

Anahtar Kelimeler: cibali karakolu, istşeh, istanbul şehir tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir