MAKALELER

Sadık Şendil - Hayatın Güldüren Yüzü

2024.01.07 00:00
| | |
3491

Sadık Şendil sinema ve tiyatromuza yazdığı senaryo ve piyeslerle katkıda bulunmuş değeri, önemi tartışılamaz usta bir yazar.

Sadık Şendil - Hayatın Güldüren Yüzü 

Sadık Şendil sinema ve tiyatromuza yazdığı senaryo ve piyeslerle katkıda bulunmuş değeri, önemi tartışılamaz usta bir yazar.Gerçek bir düşünür ve sanat insanı...

Kanlı Nigar, Yedi Kocalı Hürmüz gibi oyunlar, Bizim Aile, Tatlı Dillim, Hababam Sınıfı, Mavi Boncuk, Süt Kardeşler gibi unutulmaz filmler hep onun eserleri.
 
Geçtiğimiz ay, Alternatif Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini alan " Sadık Şendil - Hayatın Güldüren Yüzü " (2023) adlı biyografi kitabını Numan Aydınoğlu kaleme almış.Fotoğraflar, belgeler ve oğlu Cem Şendil'in katkıları, Müjdat Gezen'in anlattıkları ( Şöyle diyor Müjdat Gezen :" Onu tek kelimeyle anlatmak istiyorum :' Ustam'dı.") okuru ister istemez etkiliyor...son derece samimi, akıcı bir dille adeta okurla sohbet edilircesine kaleme alınmış olması da cabası.

Kitabın önsözünde Numan Aydınoğlu şunları söylemiş : 

" Bazı sanat dalları vardır ki, izlerken, hakkında konuşurken, dinlerken, en neşeli ya da en kederli anımızda bize eşlik etmesini isteyip mırıldanırken arkasında yatan kahramanı bilmeyiz.

Tıpkı sinema, tiyatro, operet gibi: Hepimiz izlediğimiz filmlerden sonra sinema salonundan ayrılırken ya da perde kapanmadan, bizleri selamlayan ve ellerimiz kızarırcasına ayakta alkışladığımız bütün oyuncuları, çalan müzikleri hemen hatırlarız. Muhtemelen bu yazıyı okurken de aklınızdan onlarca sinema ve veya tiyatro oyuncularını saymaya, hatta şarkılarını bile mırıldanmaya başladınız belki o anılarınıza kaydettiğiniz filmlerin. Peki, kaçının müziklerini yapanı hatırlıyorsunuz? Hatta biraz daha ileri gidelim; şimdi size 'Senede Bir gün, Seven Ne Yapmaz, Aşktan da Üstün, Son Hıçkırık' desem belki içinizden mırıldanmaya bile başlarsınız.

Sadık Şendil kim desem mesela?

Ya da bir başka soru sorsam: Ya bu filmlerin senaryoları yazılmasaydı? Şarkılar yazılmasaydı? Ya güfteler... diye soruları sıralasam...

İşte böyle başladı maceramız. Perde kapandığında görünen kahramanlar, izleyenler tarafından alkışlanırken, sahnedeki kahramanlar da alkış tutarlar, muhtemeldir ki o alkışlar da sizlere görünmeyen kahramanlar içindir. Rejisinden, set çalışanına, yapımcısından senaryo yazarına...

Sadık Şendil veya kendisinin de onur duyduğu haliyle Sadık Abi.

Yaşamı boyunca çektiği maddi ve manevi her türlü sıkıntı ve acıya rağmen yazdığı senaryoların filme çekilmesi için hiç kapı çalmamış, hatta senaryosunu kullanıp telif haklarını ödemeyenler için yeğeni Celit'in 'Neden alacağını istemiyorsun enişte?' sorusuna 'Bu camiada Sadık Abi diye isim yapmak kolay değil. Para yüzünden bu isme leke süremem' diyecek kadar da onurlu bir şahsiyet..."

" Sadık Şendil - Hayatın Güldüren Yüzü " gerek içeriği, kusursuz anlatımı ve özellikle de bir dönemi belgeliyor oluşuyla da kıymetli bir kaynak ve arşiv anlamında çok önemi bir kitap.

21 Ocak akşamı " Aşk ve Siyaset "in ilk turnesi ve 2024'ün ilk temsili için Ordu'da olacağız.Sonrasında farklı sahnelerde izleyiciyle buluşmaya devam edeceğiz.Yolunuz Ordu'da düşerse bekleriz.

Anahtar Kelimeler: sadık şendil, hayatin güldüren yüzü0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir