MAKALELER

Meral Çetinkaya

2008.08.24 00:00
| | |
4179

Ben hiç dersime çalışmadan geldim, şimdi size ne anlatacağım...


   
Yaptıklarıyla konuşan, çok yönlü sessiz bir sanatçımız MERAL ÇETİNKAYA

 
Söyleşiye başlarken, sesalma cihazımın düğmesine bastığımı görünce; "Ben hiç dersime çalışmadan geldim, şimdi size ne anlatacağım..."  diyerek, hakikaten dersine hiç çalışmayan bir öğrencinin, öğretmeni karşısında takındığı tavır ile kızarıp bozaran, mahçup bir öğrenci görüntüsü sergilemişti MERAL ÇETİNKAYA...
Hani yazılı imtihanlarda hep iyi not alan, ancak iş sözlüye gelince heyacanlanıp ağzından fazla laf çıkmayan öğrencinin yaşadığı zorluk gibi...
O anda aklıma ilk gelen tiyatro sanatçımız Müşfik Kenter oldu.
O da pek konuşmamıştı; cümleleri cımbızla almıştım ağzından...
Ancak bu sanatçılarımız, konuşmalarıyla değil de, yaptıkları işlerle senelerdir konuşanlar katagorisine girdiler.
1945 yılında Bursa'da doğan Meral Çetinkaya, liseden sonra kazandığı bursla Amerika'da Sanat Tarihi okumuş. Tiyatroya başlaması ise tamamen bir tesadüf:
 
Kenterler Tiyatrosu'nda sergilenecek Hamlet oyunu için İrlandalı bir yönetmene tercümanlık yapması için Yıldız Kenter tarafından tiyatroya çağırılmış... İşte o günlerde tiyatro mikrobu (!) kanına karışmış...


 
     50'li yıllarda Türkiye'deki tiyatro ve opera manzaraları...
 
    Annem ev hanımıydı, arada resim yapardı. Babam radiyolog idi. Annem de ona her konuda yardım ederdi. Laborotuvar işleri dahil bütün işleri annem yapardı. Babam pek sanatla ilgilenmezdi. Ben ve annem babamdan gizli sinemaya giderdik. Sinemaya gitmek babamdan gizli olarak yaptığımız tek şeydi. Kafkasya göçmeni olan eniştemin opera alışkanlığı vardı. Darülbedayi Dram Tiyatrosu yanmadan önce ilk defa beni oraya opera seyretmeye götürdüğünde ben ilkokul öğrencisi idim. O zamanlar tiyatro ve operaların önlerinde kuyruklar oluşurdu. Eniştemle opera kuyruğunda beklediğim günleri hep hatırlarım... Rahmetli Ferhan Onat'ı dinlemek şansına erişmiştim o zamanlar.
 
     Bale çalışmaları...
 
    Bana tiyatroyu sevdiren, teşvik eden resim hocamdı. Ortaokulu bitirdiğimde bale kursuna gidip, vücudumu kullanmaya başladım. Macaristan göçmeni Madam Olga ile bale çalışmaları yaptım. Konservatuarın bale sınavlarına beni o sokmuştu. Lise eğitimim bitince kazandığım bursla Amerika Birleşik Devletleri'nde Sanat Tarihi okudum.
 
     Kenterler'de tercümanlığım...
 
    Amerika'daki sanat tarihi eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye'ye geri döndüm. O ara Kenterler Tiyatrosu'nda sergilenecek Hamlet oyunu için İrlandalı bir yönetmen gelecekmiş. Beni de ona tercümanlık yapmam için Yıldız Hanım tiyatroya çağırdı. Bu işim sırasında tiyatro iyice kanıma girdi. Ankara'dan tercümanlık için diplomamı istemişlerdi. Bu işlemler sırasında bir süre boş kalmıştım. Ben de tiyatro sanatını sevdiğim için LCD kurslarına başladım. Beklan Algan tarafından yönetiliyordu. Dönem arkadaşlarım arasında Macit Koper, Rutkay Aziz, İsmet Üstekin, Sevim Üstekin, Sevgi Özdamar ve Cezmi Baskın gibi oyuncular vardı.
Ancak o ara LCD kursları kapandı. Çalışmalarımızı Beklan Algan'ın evinde sürdürdük. Hepimiz heyacanlı ve inançlı idik; tiyatro sanatına çok bağlı idik. Biz sadece kurs öğrencisi değil, tüm çalışmaları beraber yapardık. Büyük bir imece içinde yürütüyorduk çalışmalarımızı.
 
     TV ve film çalışmalarım... "Bizimkiler"...
 
    1969 yılında itibaren Dostlar Tiyatrosu'nda yıllarca çeşitli oyunlarda oynadım.
"Şili'de Av", "Alpagut Olayı", "Bitmeyen Kavga", Gün Dönerken", "İkili Oyun", "Yalınayak Sokrates",.. gibi. Daha sonra Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda 2007'ye kadar oynadım.
Tiyatronun dışında sinema filmi ve televizyon çalışmalarım oldu. 1979'da Ali Özgentürk'ün yönettiği "Hazal" ile başladı sinema çalışmalarım. Sırasıyla Bir Yudum Sevgi Atıf Yılmaz), Uçurtmayı Vurmasınlar (Tunç Başaran), Eylül Fırtınası (Atıf Yılmaz), Kaç Para Kaç, Vizontele, Sızı, Firar, Su Da Yanar, Suyun Öte Yanı, Maruf, Çıplak, Vizontele, Vizontele Tuuba.. gibi.
Televizyon dizi çalışmalarım 1989 yılında Bizimkiler adlı dizi ile başladı. Yazlıkçılar, Gülbeyaz, Binbir Gece...
 
      Oynadığım oyunlar ve ödüller...
 
    Son oynadığım oyun Sivas 93. Ondan önce de yine Genco Erkal ile "Oyun Sonu"nda oynadım. Sırasıyla: Şili'de Av, Alpagut Olayı, Bitmeyen Kavga, Gün Doğarken, İkili Oyun, Yalınayak Sokrates, Bir Yaz Evi, Hadi Öldürsene Canikom, İlk Gençlik, İvan İvanoviç Var mıy dı? Yok muydu?, Sezuan'ın İyi İnsanı, Oyun Sonu, Sivas 93...
Hazal filmi ile 18. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü (1981), Suyun Öte Yanı ile 4. Ankara Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (1992), Solgun Bir Sarı Gül ile de 34. Antalya Film Şenliği'nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (1997), 11. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde Binbir Gece adlı dizideki rolüm için "Bilge Olgaç Başarı Ödülü (2008), Sezuan'ın İyi İnsanı ile En İyi Kadın Oyuncu, Oyun Sonu ile de Vasıf Öngören Ödülü (2007), İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu? adlı oyun için Avni Dilligil Ödülü En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü ve İsmet Küntay En İyi Kadın Oyuncu Ödülü.
 

 
ADEM DURSUN
Temmuz 2008
adem-dursun@versanet.de

Anahtar Kelimeler: meral çetinkaya, sahne insanları0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir