MAKALELER

Kader Can - Bam

2019.02.08 00:00
| | |
5387

Bam İstanbul, bu sezonda bizi Murat Mahmutyazıcoğlu’nun yeni oyunu Kader Can’la buluşturuyor.

                                 
Bam İstanbul, bu sezonda bizi Murat Mahmutyazıcoğlu’nun yeni oyunu Kader Can’la buluşturuyor. Yazarın bu oyununu açıkçası merakla beklemekteydim ve 25 Aralık ilk gösterim tarihinin belirlenmesiyle, en yakın tarihe bilet alarak Kadıköy Theatron’da oyunu izledim.

Kader Can, 21 yaşında annesiyle Bağcılar İstanbul’da yaşayan hayallerle dolu bir genç. Biraz kendini tanıtıp bırakmıyor bizi. Onunla oyun boyunca kol kola girip yaşadığı yeri, taşımak zorunda kaldığı hayatın sert köşelerini geziyor, tanık oluyor, onun duygularını biz de yaşıyoruz. Gördüğü ve konuştuğu insanlarla bizi de arasına alıyor ve katediyoruz onun dünyasını. Samimi, içten ve heyecanı yüksek bu gencin 12 aylık dönem askerliği asıl konusu oyunun. Yaptığı uzun dönem askerliği süresince başından geçenler bize hep uzak kalsın istediğimiz hikâyeleri önümüze seriyor. Güllerim soldu ama dinleyin diyor Kader Can tüm saflığıyla.

Ne var ki hayalleri askerliğinin bitişiyle gerçeklerin ortasına düşüyor. Annesinin Kader Can’ın gerçeklere toslamasında az payı yok değil. Kaçış yok. Hayalinde rap âleminin büyük yıldızı, kendi şarkı sözleri hayatının kıyı ve köşelerini içeren, büyük hayallerin büyük şairi Kader Can’ın hikâyesi hepimize askerlik yaptırıyor tek tek. Anne ve erkek çocuk ilişkilerine, bir nevi gözlem yapma şansı veriyor oyun.

Metin öyle naif ve öyle güzel yazılmış ki bize hikâyeyi katman katman dilimleyerek anlatıyor. Soyulan her katla Kader Can’ı, hayallerini, dönüşümünü, dökülüşünü izliyoruz. Sahnede duran bir küp ve onun etrafında kılıktan kılığa giren Deniz Karaoğlu’nun nefis performansına kendinizi anında teslim ediyorsunuz. Deniz Karaoğlu öyle iyi çalışmış ki her anı büyük emek harcanmış olduğu oyunculuğu, Gizem Bilgen’e ait hareket düzeniyle bence sezonun en başarılı performanslarından birini sergiliyor. Yönetmen yardımcılığını Sevda Deniz Karali’nin, müziğini Ah Kosmos’un yaptığı bu oyunu ben çok sevdim. Yaklaşık 90 dakika olan süresi bana biraz uzun gelmedi de değil. 

Sezonun görülmesi gereken oyunlarından biri Kader Can ve onun hikâyesini dinlediğinize hiç ama hiç pişman olmayacaksınız. En yakın zamanda 17 Şubat’ta Toy İstanbul’da, 16 Şubat Kadıköy Boa Sahne ve 22 Şubat’ta ise Toy İzmir’de izleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: kader can, bam0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir