MAKALELER

Delikır ile Kırmızı Başlıklı Seyirci

2023.10.14 00:00
| | |
2510

Yaşar Altan Erbulak. 11/11/1929 Erzurum doğumlu. Karikatürcü, tiyatro oyuncusu, yazar, show-man, takdimci, opera sanatçısı...

" Yaşar Altan Erbulak. 11/11/1929 Erzurum doğumlu. Karikatürcü, tiyatro oyuncusu, yazar, show-man, takdimci, opera sanatçısı, baba, koca, dost, arkadaş ALTAN. Nesli tükenmiş bir insan. Son yüzyıllarda dünyada eşi benzeri bulunmaz bir erkek. Altan'ı anlatmak olası değil ya da benim harcım değil. Bu nedenle yalnızca Altan'ımı anlatacağım. İkimizin öyküsünü BİR AŞK-BİR ÖLÜM-BİR AŞK olarak özetlemek mümkün. Altan karakışta açmış bir kardelen çiçeğidir. Hem Buddha, hem Marx'tır. Varlığı hafif, tüy gibi, yokluğuysa taşınmayacak kadar ağır bir deha. Ben ondaki Altan'ı anlatmayı amaçlıyorum, becerebildiğimce. Yer yer kendi kaleminden yazdıklarını ekleyeceğim. Anılarıyla mektuplarını...."

" Delikır ile Kırmızı Başlıklı Seyirci " ( Güneş Yayınları.,1989 ) adlı kitap Füsun Erbulak'ın bu satırlarıyla başlıyor.Ve devam ediyor :

" O bir PALYAÇO idi. Günlerden bir gün, ünlü bir sirk palyaçosu, en ön sırada oturan küçük bir kız çocuğunun hiç gülmediğini fark eder. Yanına kadar sokulup en etkili numaralarını yapar. Küçük kız donuk bakışlarla süzmektedir onu. Hoplar, zıplar, taklalar atıp sular fışkırtır; göbeğinden çiçekler çıkartıp armağan eder, küçük kıza. Nafile!.. Palyaço becerisinden kuşkuya düşer bir an ve çaresiz, ağlar. Aslında kızın gülmeyişine değil, kendi bitmişliğine, çöküşüne ağlar. Ve ayakları tutmayan sakat, minnacık kız, 'Palyaço ağlıyor!' diye çığlık atarak, kahkahalarla gülmeye başlar. Ne zaman anlatmıştı bana bu öyküyü hatırlayamıyorum. Palyaço Altan, hemen hemen hiç ağlamadı, bildiğim kadarıyla. "

Füsun Erbulak, yaşanmışlıkları, siyah beyaz fotoğrafları, el yazısıyla yazılmış notları, mektupları, Altan Erbulak imzalı köşe yazılarını, karikatürleri, gazete, dergi kesiklerini ustaca yerleştirilmiş sayfalara.Hüznü, sevgiyi, özlemi, elemi, aşkı katmış sözcüklere ve bir anı, aynı zamanda belgesel bir kitap çıkmış ortaya.Bir dönemin gelecek nesillere incelikle anlatıldığı çok özel, üstelik arşiv değeri olan bir kitap.

Kitaptan Altan Erbulak sesleniyor bizlere :

" Tiyatroyu sevin.
Tiyatro bir ‘gibi’ yapmak sanatıdır.
Gerçek oyuncu aslına en uygun biçimde ‘gibi’ yapar.
Tiyatroyu sevin, çünkü ‘gibi’ olan sizsiniz. ” diyor.

" Oyuncu oyuncudur. Hiç oyuncu olmayanlar vardır. Kumaşında birkaç ilmik oyunculuk dokunmuş olanlar vardır. İşte onlar, bildiğimiz oyunculardır."

“ Bir de vücudunun her santimetre karesi tiyatro tanrısının gözetiminde, tiyatro yapsın, insanlara seslensin diye yaratılmış olanlar vardır. İşte onlar gerçek oyuncudur. ”

“Onlar için Shakespeare, Feydau, Gogol, Taner yoktur. Onlar için sadece oynayacakları oyun, kişiliğine bürünecekleri rol vardır. İnsanı oynayacaklardır. Bizlere seslenecekler, dünyanın neresinde olursa olsun seyircilere yazarın yazdıklarını sahneden doğru olarak aktaracaklardır…” diyor.

" Delikır ile Kırmızı Başlıklı Seyirci " Füsun-Altan Erbulak kitabı satır altları çizilerek okunmayı gerektiren, çok boyutlu, önemli bir çalışma.

Anahtar Kelimeler: altan erbulak0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir