MAKALELER

Cimri -Semaver Kumpanya

2019.06.08 00:00
| | |
7253

Dünya tiyatro tarihinin en çok bilinen ve en çok oynanan oyunlardan biri olan “Cimri” bambaşka bir varyasyonla Semaver Kumpanya....

Semaver Kumpanya’dan Kalıpları Yıkan Modern Bir “Cimri”

   Dünya tiyatro tarihinin en çok bilinen ve en çok oynanan oyunlardan biri olan “Cimri” bambaşka bir varyasyonla Semaver Kumpanya tarafından 2016 yılından beri oynamaya devam ediyor. Fransız edebiyatının önemli temsilcilerinden Moliere'in 1600'lü yıllar burjuva yaşamını ve karikatürize ettiği insan tiplemeleri üzerinden toplumundaki yozlaşmaları hicvettiği eserini bu kez Tansu Biçer uyarlayarak Serkan Keskin’e teslim ediyor. Bilgesu Kasapoğlu’nun dramaturgisiyle unutulmayacak bir başarıya imza atan Cimri’de dekor yine Tansu Biçer’e, ışık tasarımı Utku İnan’a, kostüm Bade Yavuz’a, müzikler ise Okan Kaya’ya ait. Oyunda Harpagon’a Serkan Keskin hayat verirken diğer karakterlerde Rojhat Özsoy, Cansu Saka, Hakan Atalay, Onur Yalçınkaya, Sezin Bozacı, Ezgi Ulusoy Tamer, Onur Şenol, Ahmet Kaynak, Selen Şenay, Uğur Senkeri ve Saniye Samra yer alıyor. 


   Fransız yazar Moliere tarafından 5 perdelik yazılmış oyun ilk kez 1668’de Palais Royal’de oynanmış. Konusu, inanılmaz cimri olan ve paradan başka bir şeye değer vermeyen Harpagon üzerinden 17. yüzyıldaki Parisli bir burjuva ailesinin ve döneminin ahlâk anlayışını komedya çerçevesinde işlenir. Geçmişten günümüze güncel kalmasının sebebi, toplumdaki yozlaşmayı toplumsal yozlaşmayı iyi anlatan edebiyat eserlerinden biri olması ve bunu yaparken de esprili öğeler kullanılması. 
   Eser, Türkçeye ilk Ahmet Vefik Paşa tarafından ''Azarya'' adıyla; daha sonra Teodor Kasab tarafından ''Pinti Hamit'' adına uyarlayarak çevrildi. Metnin tam çevirisi ise 1938 yılında İsmail Hami Danişment tarafından ilk önce suhulet kitabevi, sonra Yaşar Nabi Nayır da milli eğitim bakanlığı tarafından basılan bir çeviriyi gerçekleştirmiştir.
   Moliere’in kaleminden çıkan oyun Serkan Keskin’in oyunculuğuyla klasik eserlere kalıpları kıran muhteşem bir anlayışla ilerliyor. Cimrilik gibi malzemesi bol, güçlü kara mizah yapılabilecek bir konuyu daha da köpürterek yaklaşık 2 saate yakın saat gibi işleyen bir performansa imza atıyor. 


   Oyun ağır bir tempoda başlayıp aynı ivme ile yükseliyor. Bu yükselmeyi izlemek çok keyifliydi öncelikle. Harpagon karakterini canlandıran Serkan Keskin’in basamak basamak yükselmesini izlerken enerjisine hayran kalıyor insan. Performansıyla her türlü övgüyü hak ediyor. Karakteri içsel ve fiziksel, başarılı bir şekilde yorumlaması izleyici üzerinde büyük hayranlık uyandırdı. Üst düzey bir oyuncu olduğunu her sahnede izleyiciye hissettirdi. İzlediğim en iyi oyuncu performanslar arasında gösterebileceğim Serkan Keskin, oyunun izlenilirliğini üst seviyeye taşımış. Sahne hakimiyetini, izleyici ile kurduğu diyalogu oldukça beğendim. 


   Frosine karakteriyle izleyici karşısına çıkan Sezin Bozacı ise, üst düzey bir performans sergileyerek zaten yüksek olan oyunun temposunu bir üst seviyeye taşıdı. Özellikle Serkan Keskin’le olan sahneleri oldukça başarılı ve eğlenceliydi. Oyunda görev alan diğer karakterlerde Rojhat Özsoy, Cansu Saka, Hakan Atalay, Onur Yalçınkaya, Ezgi Ulusoy Tamer, Onur Şenol, Ahmet Kaynak, Selen Şenay, Uğur Senkeri ve Saniye Samra’dan oluşan kadro kenarda kalmıyor ve sırıtmıyor. 


   Reji açısından oyunu oldukça başarılı buldum . Bir an bile düşmeyen tempo, karakterlerin kendine has üslup ve hareketleri, izleyiciyi çabucak oyunun içerisine çekmeyi başardı. Eline koluna sağlık Tansu Biçer… Sandıklardan oluşan dekor anlayışıyla da gayet işlevsel ve akıl dolu bir çalışmaya imza atıyor. 


   Bilge Kasapoğlu’nun akıllara durgunluk verecek dramaturgi dehası ise oyunu büyük ölçüde rahatlatıyor. Klasiklere olan bakış açısını değiştirerek oyunun izlenirliğine büyük ölçüde katkı sunuyor. Bade Yavuz’un kostümleri metinle ortak, günceli arayan, modern bir anlayış içerisinde doğru seçimlerle kotarılmış. Okan Kaya’nın müziklerini ise oyunun ruhuna uygun ve başarılı buldum.


   Özetle; Semaver Kumpanya’nın Cimri’sini mutlaka ajandanıza not edin. Elbette yer bulabilirseniz. Zira sezon başından beri kapalı gişe oynamaya devam ediyor. Seyirciyi sahneye getirmek için bu tür oyunlara daha çok ihtiyacımız var.  

(OYUNUN KÜNYESİ):
Cimri 
Yönetmen: Tansu Biçer
Yönetmen yardımcısı: Selin Nazlı Ustaoğlu, Volkan M. Sarıöz
Dramaturji: Bilgesu Kasapoğlu
Dekor Tasarım: Tansu Biçer
Işık tasarım: Utku İnan
Dekor uygulama: Zeki Kızılışık, İsmail Hazır, Sema Öztaş
Kostüm: Bade Yavuz
Kostüm Uygulama: Ayşenur Arslanoğlu
Müzik: Okan Kaya

Oyuncular:
Harpagon: Serkan Keskin
Cléante: Rojhat Özsoy
Elise: Cansu Saka
Valère: Hakan Atalay
La Flèche: Onur Yalçınkaya
Frosine: Sezin Bozacı
Mariane: Ezgi Ulusoy Tamer
Anselme: Onur Şenol
Jacques Usta: Ahmet Kaynak
Claude Kadın: Selen Şenay
Simon Efendi ve Komiser: Uğur Senkeri
La Merluche: Saniye Samra

Anahtar Kelimeler: cimri, Semaver Kumpanya0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir