TİYATROLAR

Semaver Kumpanya

Oynadığı Sahneler

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: İSTANBUL/FATİH
Adres: Silivri Kapı, Çevre Tiyatrosu Sk. No:5, 34107
Telefon: 0212 5855935
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
7935


İlişkili Kişiler

Evren Kardeş
(Oyuncu)
Serkan Tınmaz
(Oyuncu)
Ergün Metin
(Oyuncu)
Sarp Aydınoğlu
(Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı)
Rojhat Özsoy
(Oyuncu)
İrem Erkaya
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Tilbe Saran
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Saniye Samra
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Hakan Atalay
(Oyuncu, Yönetmen)
Tümü

Hakkında

VE SEMAVER KUMPANYA
Kumpanya, 10 Ekim 2002 tarihinde Işıl Kasapoğlu’nun önderliğinde tiyatro dünyasına merhaba dedi. Şehrin merkezinde toplanan kültür-sanat etkinliklerini, Kocamustafapaşa’da, bir çok tiyatrocuya ev sahipliği yapan Çevre Tiyatrosu’na taşıyarak “Haliç’in Öte Yanında Tiyatro” projesini başlatmış oldu.

ÇEVRE TİYATROSU
1972 yılından bu yana, bir çok tiyatrocuyu ve seyirciyi ağırlayan Çevre Tiyatrosu, kumpanyaya katılmak isteyen genç tiyatrocularının yoğun çabalarıyla yenilendi ve içinde barındırdığı değişik mekanların daha işlevli bir hale gelebilmesi için yeniden düzenlendi. Sahnesi genişletildi. Kulisleri yenilendi. Sahnenin hemen önünde bulunan reji odası, olması gerektiği gibi salonun arkasına taşındı ve düzenlendi. Daha önce depo olarak kullanılan mekan, provalar ve gerçekleştirilmesi planlanan dans, müzik ve ritim atölye çalışmaları için düzenlendi. Bir Semaver Kumpanya geleneği haline gelen toplu yemekler yemek için, bir mutfak yapıldı. Seyircilerini daha rahat ağırlamak için fuayesi yenilendi. Oyun öncesi oyuncularının birlikte zaman geçirebilmesi için oyuncu fuayesi hazırlandı.

Gerçekleştirilecek oyunların dekorlarını koyabilmek ve oyun hazırlıklarını yapabilmek için depolar temizlendi. Tüm bu yenileme ve düzenleme çalışmaları, Işıl Kasapoğlu’nun ve onun bu yolculuğuna destek olmak isteyen arkadaşlarının maddi yardımları ile gerçekleştirildi.

TİYATRO KÜTÜPHANESİ
Semaver Kumpanya, Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, sahnesinin bulunduğu Çevre Tiyatrosu’nun pasajında, bütün içeriğini sadece tiyatro kitapları ve metinlerinin oluşturduğu bir tiyatro kütüphanesi kurmuştur. Fransızca ve İngilizce tiyatro metinlerinin ve tiyatro ile ilgili bir çok teori kitaplarının bulunduğu kütüphanede, ayrıca tiyatro ile ilgilenen herkesin okuması gereken temel kitaplar da bulunmaktadır.

Türkiye’nin en önemli yönetmenlerinden biri olan ve geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Mehmet Ulusoy’un reji notlarının ve tiyatro kitaplarının da bulunduğu kütüphanemiz, raflarına katılacağı yeni tiyatro kitaplarıyla tiyatro severlerin hizmetine devam edecektir.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI
Semaver Kumpanya’da, sahnelendiği 11 oyun ve 6 çocuk oyunu dışında, açıldığı günden bugüne farklı atölye çalışmaları düzenlendi.

Bunlardan ilki, Fransa’nın önemli tiyatrolarından “Cumulus”ün oyuncuları ile gerçekleştirilen “Mask Atölyesi” oldu. Bu atölyeye katılan oyuncular, atölye sonunda Çevre Tiyatrosu’nda bir gösteri yaptılar. Fransa’nın önemli kuklacılarından biri olan Karina Chéres ve Bulgaristan’da çok sayıda önemli yapıma imza atmış Magdelena Mitteva da, Semaver Kumpanya oyuncularıyla “Kukla ve Mask Atölyesi” gerçekleştirdi.

Son olarak geçtiğimiz sene, Fransız oyuncu ve yönetmen Julien Bal, İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle, Semaver Kumpanya oyuncularıyla bir “Comedie Dell’arte” atölye çalışması yaptı. Bir aylık çalışmanın ardından atölye çalışmasına katılan oyuncular İtalyan Kültür Merkezi’nde bir “Comedie Dell’arte” gösterisi yaptılar.

TİYATRO KURSLARI
Semaver Kumpanya, açıldığı günden bugüne, sadece oyunlar sahnelemekle kalmayıp, tiyatroyu seven ve ilgilenen tiyatro severlere eğitim vermek için tiyatro kursları da düzenledi.

Yaş grubuna göre ayırdığı kurslarda, çocuklar, gençler ve yaşlılar, Semaver Kumpanya oyuncularından oluşan bir eğitimci kadrosuyla çalıştı. Oyunculuğun temelleri, tiyatro bilgisi ve bilincinin aktarıldığı bu kurslar halen devam etmektedir. Semaver Kumpanya oyuncuları, bu kursların dışında, açıldığı yıldan bu zamana konservatuar sınavlarına hazırlanan gençlere de destek oldu.

Semaver Kumpanya, sınav öncesi sahnesini ve atölyelerini sınava hazırlanan gençlere açarak, birçok gencin konservatuara girmesine ön ayak oldu.

SONUÇTA
Semaver Kumpanya; oyuncusu, yönetmeni, dramaturgu, oyun yazarı, çevirmeni, müzisyeni, organizasyon sorumlusu, ışık tasarımcısı, gişe sorumlusu, kantincisi ve onu çevreleyen seyircileriyle, tiyatronun kolektif bir sanat olduğu gerçekliğini kumpanya yaklaşımıyla net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Semaver Kumpanya, tiyatroya inanan ve destek veren kişiler ile bizleri coşkuyla alkışlayan seyirciler sayesinde perdelerini uzun yıllar açmaya devam edecektir.

Anahtar Kelimeler: semaver kumpanya

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.