MAKALELER

Cadı Avı - Kadıköy Emek Tiyatrosu

2018.11.28 00:00
| | |
7657

Shakespeare'in Venüs ile Adonis şiirinden Engin Alkan'ın uyarladığı oyun, oldukça yetenekli geniş mi geniş bir kadrodan oluşuyor.

Kadıköy Emek Tiyatrosu, sezona yeni bir oyunla, Cadı Avı ile giriş yaptı. Shakespeare'in Venüs ile Adonis şiirinden Engin Alkan'ın uyarladığı oyun, oldukça yetenekli geniş mi geniş bir kadrodan oluşuyor. Venüs’le Adonis’in yüzlerce yıldır ilham veren hikâyesi, Shakespeare’in lirik aşk sonelerinden arabesk bir neşeyle kaplanan kendine has bir coşku ve abartıyla karşımızda bu kez.  İki arada bir derede en bilinen bu mitin romantizmi, kendini üç heybetli Ana tanrıçanın kollarında buluyor. 

Tüm varlıkların anası Hekate, güzeller güzeli Venüs ve bereket timsali Inanna’yı sahnede ilk olarak cadı kostümleriyle görüyoruz. Bugünün kadınlarını içlerine sindirmiş oldukları her hallerinden belli bu üç ana tanrıça hikâyeyi baştan sona kadar azametli bir şölene dönüştürüyor. Ayşegül Sünetçioğlu, Pınar Yıldırım ve Makbule Sıtare Akbaş gibi yeni nesil yetenekli genç oyuncuların canlandırdığı bu deli dolu cadılarımızın yanına Emre Yetim ve Mert Arat’ın canlandırdığı Adonis ve Mars’ın da girmesiyle oyun, absürt müzikal bir söyleşiye dönüşüveriyor.

Her kötüde bir iyinin, her iyilikte bir kötünün birbirine geçmiş dolambaçlarla dolu girdabını, bu tanrıça ve tanrılar, Adonis’in Venüs ve yeraltı tanrıçası Persophone arasında kalmasını sahnede devleşen bir gümbürtüyle anlatıyorlar. Dünyanın kadınların heybeti altında olmaya devam ettiği ve edeceği “Bizim kadınlığımız kadimdir, mücadelemiz, aşkımız, gücümüz kadimdir... Eh ne de olsa Ana Tanrıçayız biz... Ve sahnedeyiz!” sözleriyle bize bir kez daha hatırlatılıyor sanki.

Oyun iki perdeden oluşuyor. İki saate yakın süre boyunca bir neşelendirip, bir hüzünlendirirken oyuncuların elinden hiçbir şeyin kurtulmadığı, hem güçlü hem de güncel bir iletişim kurmayı başarıyor. Bununla beraber, tarihin en bilindik bu mitolojik hikâyesini bir ara dinlerken zorlandığımızı söylersek abartmamış oluruz sanırım. Girift bir anlatım tutukluğu, abartıya kaçan mizah öğeleri yer yer kendini gösterse de canlı bir orkestraya, oyuncuların hiç bitmeyen enerjileriyle eşlik ettiği başarılı bir oyun ortaya çıkmış. Dekordan kostüm tasarımına, orkestrasından bestelerine kadar özenli bir emek harcanmış bu oyunu yeni sezonda mutlaka izleyin derim.

Anahtar Kelimeler: cadı avı, kadıköy emek tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir