MAKALELER

Bir Beyhan Saran Kitabı ...

2024.02.18 00:00
| | |
1963

Tolgahan Vurgun'un yazdığı "Beyhan Saran: Sahnelere Bir Armağan" (2024) adlı kitap...

Tolgahan Vurgun'un yazdığı " Beyhan Saran: Sahnelere Bir Armağan" (2024) adlı kitap, Pankuş Yayınları etiketiyle, geçtiğimiz günlerde raflarda yerini aldı. 

Tolgahan Vurgun nehir söyleşi tarzı bu çalışmasında, Beyhan Saran'ın sanat hayatına dair çok özel, arşiv değerinde bilgiler, anılar, fotoğraflar aktarmış. Ayrıca Lemi Bilgin, Ayşenil Şamlıoğlu, Deniz Gökçer, Bedia Akartürk, Emel Göksu, Elçin Şanal, Pınar Çekirge, Haldun Dormen, Hatice Aslan, Melek Baykal, Selçuk Yöntem, Tolga Tekin gibi isimler de Beyhan Saran'ı anlatmışlar.

Tolgahan Vurgun, Beyhan Saran'ın Devlet Tiyatrosun'da Ankara Mithat Paşa Tiyatrosun'da rol aldığı piyeslerin tam listesine yer verirken, sanatçının televizyon, dizi, film çalışmaları, radyo tiyatrosu kapsamında yaptığı çalışmaları da eklenmiş kitabına.

"Sahne biz sanatçılar için adeta bir mabettir.Her dinde mabetler nasıl kıymetli ise sahne de öyledir.  Sahne, o kadife perde, kulisler... Hepsi ayrı güzel ve değerlerdir. Ortamın bir parçası oluyorsunuz. Sadece orada başlayan ve sona eren hayatları yaşıyorsunuz. Kendiniz, kimliğiniz o oyun esnasında çok önemsiz oluyor, yok oluyor adeta."

Tolgahan Vurgun" Bedia Akartürk: Turna'nın Türküsü " (2020) adlı kitabının ardından " "Beyhan Saran: Sahneler Bir Armağan" ile yine geleceğe kalacak önemli bilgileri, detayları başarıyla aktarıyor.

"Beyhan Saran: Sahnelere Bir Armağan" tüm tiyatro severlere, tiyatro insanlarına gerçek bir armağan aslında. Okunması gereken çok önemli bir kitap ! Öneririm.

Son olarak kitabın arka kapağında yer alan metni de paylaşmak istiyorum :  

“ Koridordaki telaşlı sesler salondaki izleyicinin meraklı ve kibar gürültüsüne karışıyordu. Makyajını tamamlayan, kostümünü giyen Beyhan çevresi sarı lambalarla donatılmış aynaya son kez baktı. Kısa saçlarını eliyle şöyle bir düzeltti ve aynaya gülümsedi, artık hazırdı. Her zamanki gibi erkenden kulisten çıktı ve sahne arkasına gitti. Kim bilir kaç kez gördüğü sahne perdesini eliyle tuttu. Kadife kumaşın yumuşaklığı parmak uçlarından bedenine yayıldı. Birkaç dakika önceki heyecanı ve gerginliği artık silinmişti. Fısıltıdan biraz yüksek bir ses duyuldu: 

-     Beyhan ? 

Bu sese karşılık cevap gelmedi. Çünkü perde arkasındaki artık Beyhan değildi. “

Ferhunde Hanımlar dizisi ile hafızalarımızda yer edinen, tiyatro ve televizyonun önemli sanatçısı Beyhan Saran, yıllarca sahnede ve ekranda onlarca kadına hayat verdi.

Oynadığı rollerde kendini geri planda tutmayı düstur edindi. 

Yıllar sonra bu kez sahnede Beyhan Saran var. 

Beyhan Saran’ın başarılı ve renkli yaşamını okurken, tiyatro ve televizyon tarihimizin bir dönemine de tanıklık edeceksiniz."

Anahtar Kelimeler: beyhan saran, Tolgahan Vurgun0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir