MAKALELER

Ben Bir Oyuncu...Kendi Küllerinden Tutuşan (*)

2023.08.24 00:00
| | |
3649

Bir süredir yeni sezon için önerilen oyun tekstlerini dikkatle incelerken, tiyatroya dair yazılmış kitapları da, nasıl derler,...

Bir süredir yeni sezon için önerilen oyun tekstlerini dikkatle incelerken, tiyatroya dair yazılmış kitapları da, nasıl derler, büyük bir iştahla okumaya, devam ediyorum.Hele tiyatroya emek vermiş sanatçılarımızın yaşam öykülerini okumak, o hayatlarla hemhal olmak beni çok duygulandırıyor.Farklı heyecanlar yaşamama neden oluyor.

Neredeyse bir yıl gecikmeli olarak okuduğum bir eserden bahsetmek istiyorum size.

" Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar " ( Tarsus Belediyesi Kent Yayınları, 2022 ) adlı kitabında Uğur Pişmanlık, Kerim Afşar’ın yaşamı, sanat anlayışı, ilkeleri, Devlet Tiyatrosu, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda, Berlin’de çalıştığı dönemlere, sahnede canlandırdığı karakterlere, yönettiği oyunlara, radyo tiyatrosu ve arkası yarınlarda sesi ve oyunculuğuyla kitleleri etkileyişine kadar, sanatçıyı farklı boyutlarıyla ele almış, geniş bir yayın ve arşiv taraması neticesinde derlediği makale ve diğer belgelerle çok önemli bir çalışmaya imza atmış.

“ Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam : Kerim Afşar ” kitabında; Zeynep Oral, Gökhan Akçura, Adem Dursun, Rutkay Aziz, Hikmet Çetinkaya, Sevgi Özel, İlhan Selçuk, Altan Erkekli, Levent Ülgen, Güneri Civaoğlu, Fikret Otyam, Can Dündar, Tufan Türenç, Semih Sergen, Sevgi Özel, Ali Sirmen, Esin Afşar , Müşerref Hekimoğlu, İbrahim Demirel, Hıncal Uluç, Pınar Çekirge, Gülşen Karakadıoğlu, Günay Güner, Işık Kansu, Hasan Bülent Kahraman gibi pek çok değerli ismin Kerim Afşar için yazmış oldukları metinleri okurken, yukarıda da değindiğim gibi, duygulanmamak, bütün o yılları sanki yeni baştan yaşamamak elde değil.

Kısaca, " Sahneye Uyarlanmış Bir Yaşam: Kerim Afşar " kitabı zengin içeriğiyle son derece önemli bir kaynak.Okumanızı öneririm.

Ve henüz bitirdiğim bir başka kitaptan da söz açmak istiyorum size.

Gülten Dayıoğlu " Yüzler ve Sözler " ( Yapı Kredi Yayınları, 2023 ) isimli anı kitabında Bedia Muvahhit, Muammer Karaca, Çolpan İlhan'a da yer vermiş.Hatıraları senelerle alaşımlamış, kelimelere adeta hayatın tüm renklerini, ezgilerini eklemiş.

Sözlerimi Güngör Dilmen'in " Ben Anadolu " oyunundan çok sevdiğim şu bölümle bitirmek istiyorum :

" Ben bir oyuncu
kendi küllerinden tutuşan
o söylencelik kuş gibi.
Yeniden can bulmak için
yüreğinizden kopan kıvılcımlarla
eğiliyorum önünüzde..." 


(*)Dilmen G."Ben Anadolu" Bilgi Yay.,2017

Anahtar Kelimeler: kerim avşar0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir