MAKALELER

İki Kalas Bir Heves

2023.10.22 00:00
| | |
1236

Tiyatroda beni en çok etkileyen, ahşaptır.Öyle güzel ahşaptır ki mis gibi kokar.Tiyatroya ilk girdiğimde o kokuyu alırım.

" Tiyatroda beni en çok etkileyen, ahşaptır.Öyle güzel ahşaptır ki mis gibi kokar.Tiyatroya ilk girdiğimde o kokuyu alırım.Dedim ki, tevekkeli değil, ustalar, ' iki kalas bir heves,' derlerdi.İşte o kalasların kokusu sinmiş tiyatroya, benim hevesimle birleşmiş.O koku, hiçbir yerde olmayan bir kokudur. Vazgeçemediğim budur." 

Emine Algan'ın nehir söyleşi formatında hazırladığı, " İki Kalas Bir Heves: Erol Günaydın Kitabı "(İş Bankası Yay.,2007) çok kolay okunan, Erol Günaydın'ın özel ve sanat hayatının etraflıca ele alındığı, son derece akıcı bir dille yazılmış, değerli bir eser.

Kitabın özellikle " Bütün Tiyatrolarını Dolaştım İstanbul'un ", " Alemin İçinde Başka Bir Alem : Meddah "," Oyuncu Dediğin Rol Yapmaz ", " Ve Hayatıma Bir Güneş Doğar " bölümleri ilgimi çekti, duygulandım okurken.

Laf aramızda, tiyatronun o hiçbir yerde olmayan kokusunu çok özlemiştim, siz belki de bu satırları okurken, yani, 22 Ekim 2023 akşamı, " Aşk ve Siyaset " oyununun dünya prömiyeri için sahnede olacağım.23, 24 Ekim' de de saat 20.30 da, Kadıköy Eylül Sahnesi'nde izleyicilerimizle buluşacağız.Ne diyeyim, yolumuz açık, alkışımız bol olsun.

Erol Günaydın ne güzel söylemiş :

" Tiyatronun mutfağı kadar sevdiğim bir şey olamaz.Bir de iş bittikten, yorgun argın makyajını sildikten sonra, kendi elbiselerini giyip o aynaya bir bakıyorsun, oh ! "

" Kimseye kızamadım, herkese hak verdim. Belki bu sevgi dağıtımı beni çok mutlu ediyor. Bu sevgiyle belki bana hayat verdiler, nefes aldırdılar.
Her zaman gülüyorum, gülümsüyorum.
N´apayım..." 

" Tek başına bir adam; bastonu, mendili, zembili.Başka hiçbir şeye ihtiyacı yok.Paraya bile yok, isterse yemeğini de hayal eder önünde, yer.Ama çıktığı zaman bir tiyatro oluyor.Baktığında adamda envai çeşit şeyler görüyorsun, bir alem görüyorsun.Meddah budur işte."

Emine Algan imzalı "İki Kalas Bir Heves: Erol Günaydın Kitabı" okunması gereken, mühim bir kitap.

                                                                                    

Anahtar Kelimeler: iki kalas bir heves, erol günaydın0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir