TİYATROLAR

Bursa Devlet Tiyatrosu

BİLGİLER

Durumu: Aktif
İl/ilçe: BURSA/OSMANGAZİ
Adres: Atatürk Caddesi Heykel
Telefon: 0224 2212944
Sosyal Medya:

Etkinlik

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerik
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.
0
|
105965


İlişkili Kişiler

Burak Sergen
(Oyuncu, Yönetmen)
Tayfun Erarslan
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)
Erhan Gökgücü
(Oyuncu, Reji Asistanı +3)
Erkan Can
(Oyuncu)
Yakup Çartık
(Işık Tasarımcısı)
Tekin Temel
(Oyuncu)
Payidar Tüfekçioğlu
(Dış Ses, Oyuncu +2)
Bilge Şen
(Oyuncu)
Serdar Yeğin
(Oyuncu)
Cem Uslu
(Efekt, Oyuncu +4)
Füsun Demirel
(Çevirmen, Oyuncu)
Oktay Dal
(Oyuncu, Reji Asistanı +1)
Tümü

Hakkında

Osmanlı Devlet adamı Ahmet Vefik Paşa (1823-1891)’nın 1879 yılında Hüdavendigar Vilayeti Valiliğine atanarak Bursa’ya gelmesiyle yalnız Bursa için değil, ulusal tiyatromuz açısından da önemli sayılan bir aşama gerçekleşmiştir.

Aynı yıllarda Tanzimat döneminin önemli tiyatrocularından Güllü Agop Osmanlı Tiyatrosu’ndan ayrılmış Thomas Fasulyeciyan ve bazı arkadaşları ile Bursa’ya gelerek Melek-zat bahçesinde temsiller vermiştir. Ahmet Fehim’in anılarından öğrendiğimize göre Ahmet Vefik Paşa Fasulyeciyan ve arkadaşlarını izledikten sonra onlara “Size tiyatro yaptıracağım, eserler vereceğim, kira vermeyeceksiniz, yalnız senede iki kez Gureba Hastanesi için oynayacaksınız.”der. 

1957 yılında Bursa’mızın ikinci Ahmet Vefik Paşa’sı İhsan Sabri Çağlayangil’in valiliği zamanında çevresinin ve sanat dostu kişi ve kurumların katkılarıyla Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’na eski Marmara Sineması binası tahsis edilmiştir. 28 Eylül 1957 akşamı perdelerini açan Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu 1971 yılında yerleşik düzene geçene kadar turne tiyatrosu olarak hizmet vermiştir. Yerleşik düzene geçmeden önce 1957-1971 yılları arasında Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosunda oynanan oyunların bazıları şunlardır;

1971 yılının 1 Ekim günü Lilian Helmann’ın yazıp, Ali Cengiz Çelenk’in sahneye koyduğu Küçük Tilkiler oyunuyla Bursa Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu yeni bir döneme giriyordu. Artık Bursa’nın yerleşik kadrolu bir tiyatrosu vardı. Tiyatromuzun ilk müdürü Ali Cengiz Çelenk’ti.1936-1978 yılları arasında Ali Cengiz Çelenk’in ölümünden sonra Tiyatro Müdürlüğü görevine Nisan 1978’den temmuz 1978’e kadar teknik kadroda bulunan Adnan Açıkdüşünenler vekaleten getirilmiştir. 1978 yılında Ziya Demirel Ankara’dan Bursa Müdürlüğü görevine atanmış ve 1980 yılına kadar sürdürmüştür.

1980 yılında Yalın Tolga Devlet Tiyatrosu Müdürlüğüne getirilmiştir. Yalın Tolga Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun o günlerde amacını şöyle açıklıyor;


“Tiyatroyu kuruluş kanunu amacı doğrultusunda yönetmek, seyirci sayısını arttırıcı çalışmalar yapmak. Ayrıca gençliğe ve çocuklara yönelerek yarının tiyatro kültürünü ve sevgisini kazanmış seyircisini hazırlamak.”

Anahtar Kelimeler: bursa devlet tiyatrosu, bursadt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE