MAKALELER

Retro - The Club

2011.11.08 00:00
| | |
2939

sikiyatr koltuğuna uzanmış, hatırlamak istemedikleri üzerine derin bir çalışmaya girişen doktor ve küçük kız...

The Club’ta ‘Retro’ Zamanı!
 

The Club, 2008 yılında kurulduktan sonra Beyoğlu Asmalımescit’te kendi sahnesine kavuşan genç bir topluluk. Türkiye’ nin içinden geçtiği ‘kaos toplumu’ sorunsalı üzerine korkusuzca eğilen grup, çalışmalarında yerli yapıtları ön plana çıkarmakta ısrarlı. Yargıtay’ ın bir skandala imza atarak on üç yaşındaki bir kıza tecavüz eden yirmi küsür kişiyi ‘gönüllü birliktelik’ bahanesi ile serbest bırakması olayı tazeliğini korurken, ‘Retro’ da on üç on dört yaşında bir kıza tecavüz eden toplum irdeleniyor.
 
 Daha önce izlediğim ‘Neverland’ ile ‘Aşk Şarkısı’ oyunlarında insanlara gerçeklerle yüzyüze bırakan The Club’ un seyircisine anlatmak istediği önemli kaygıları var. ‘Retro’ bu kaygıların önemli bir örneği. Cihan Sağlam’ ın yazıp yönettiği oyunda birbirinden sağlam genç kadro karşımıza geçiyor.


 
‘Retro’ sözlük anlamına baktığımız zaman geçmişle ilgili yargılarla karşılaşıyoruz. Genelde moda anlatımlarında kullanılan, ama psikolojide sıklıkla dile getirilen önemli bir sözcük ‘Retro’! İnsan geçmişini, toplumsal geçmişi anlatmak için dilimize pelesenk olması gereken sözcüğü bizlere The Club hatırlatıyor.
 
Peki Neler Oluyor ‘Retro’da?
 
Gösteride bir kız çocuğunun hayatına tanıklık ediyoruz. POrtam kasvetli... Zorla söylenmek istenilenler, zorla söyletimek istenenler, zorla zorlanan geçmişler... Dört kişi tarafından alıkonularak tecavüze uğramış zavallı bir bedeni yeniden yaşama kazandırmak için kendi standartlarını aşmaya çalışan psikiyatr, aile sorunlarından kurtulmak için karşısındaki küçük kızı kendisine çıkış kapısı yapmış. Kızıyla ilgili olaylara duyarsız bir anne alkolle boğuşurken, genç sevglisi ile gününü gün ediyor. Fakat bir yandan da kızının düştüğü çaresizlik karşısında annelik duygularını bastıramıyor. 

Görmek İstemediklerimizi Bize İzleten Bir Grup!
 
Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde boy boy yüzümüze çarpan korkunç olayları toplumsal belleğimizden kaynaklı görmek istemiyoruz. Geçtiğimiz hafta yaşadığımız N.Ç. tecavüz vakasında dahi duyarlı insanlar harici, toplum sorunun üzerine gitmekten aciz kaldı. The Club’ un sahneye koyduğu ‘Retro’ toplumsal acizliği sert biçimde yüzümüze çarpıyor. İnsanların içinden alınarak dört kişinin tecavüzüne uğrayan bir kız çırpınıyor. Kendisine tecavüz edenler ortalıkta dolaşırken o sevgiye muhtaç hayata asılıyor. Hayal ediyor. Hayalindeki arkadaşıyla gülüyor, susuyor, ağlıyor, çığlık atıyor... Sesini duyan birileri var mı diye? 

Mükemmel Oyuncular Sahnede! 

Cihan Sağlam, oyununu yazarken bir psikiyatrın ruh halini şahane çözümlemiş. Durgun bir ses tonunun ardında yatan gerçekler oyun ilerlerken herkesi şok ediyor. Kız çocuğunun yaşadığı korkunç tecavüz olayı seyirciyi derin sessizliğe sürüklerken toplumsal sorguyu da beraberinde getiriyor. Ercan Reşat Demir, Tuba Karabey, Sedef Alpman, Serkan Dağlı, Alayça Öztürk , Ömer Balbal sahnede görev alan oyuncular. Tuba Karabey, tecavüze uğramış kızın psikolojik çözümlemelerini harika yapmış. Psikiyatr koltuğundaki titremeler, bağırmalar çok etkileyici. Şizofren duygularla sanal gerçeklik arasında sıkışan karakterini öylesine güzel yorumlamış ki, seyirci kızın yaşadığı duygularla birebir empati kurabiliyor. Sahnelere böylesi mükkemmel oyuncular lazım. Ercan Reşat Demir, ailesel sorunlardan kaçmaya çalışan psikiyatrda iyi performans ortaya koyuyor. Oyunun son sahnesinde etkileyici duruşu var. Ekibin tamamı üzerine düşeni başarıyla gerçekleştirmiş. 

The Club, henüz tazeliğini koruyan, her an herkesin başına gelebilecek kötü bir olayı sağlam kadrosuyla bizlere aktarıyor. Toplumdaki birey olarak kendinizle yüzleşmek istiyorsanız ‘Retro’ yu izleyin... 

Oyun her Cuma 21.00’ da The Club’ta... 
 
Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com 

Anahtar Kelimeler: The Club, Retro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir