MAKALELER

Aşk Şarkısı - The Club

2011.10.04 00:00
| | |
3996

The Club, Asmalımescit’teki ilk oyunuyla sahnesini tiyatro seyircilerine açtı. Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği ‘Aşk Şarkısı’, günümüz...


‘Aşk Şarkısı’ na Sığınan Yaşamlar!

    The Club, Asmalımescit’teki ilk oyunuyla sahnesini tiyatro seyircilerine açtı. Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği ‘Aşk Şarkısı’, günümüz Türkiyesi’nin parçalanmış sosyal yaşantısını gerçekçi bakış açısıyla ele alırken, içinde barındırdığı eskimiş Türk filmi tadındaki öyküsüyle sahneden çarpıcı kareler sunuyor. Gösteride genç, dinamik kadro göze çarpıyor: Serap Oral, Cavit Çetin Güner, Tarkan Çeper, Fatih Altun, İpar Karaörs, Alp Derilgen, Pınar Göktaş, Murat Yılmaz, Can Cano oyunun bütününü duygusal biçimde kavramış isimler. 

    Gösterinin ayrıntılarına bakacak olur isek... 

    Oyunun konusunda bir baba ve iki erkek çocuğun aile yaşantısı dikkatleri çekiyor. Hafif delililik boyutunda, elinden bırakmadığı içkisi, sigarası ile çocuklarına psikolojik, bedensel işkenceler yapan baba; göçüp giden aileyi kurtarmaya çalışan çocuklarına büyük eziyetler çektiriyor. Evin küçük oğlu bir kavga sonucunda sığındığı bir evde tanıştığı eski bir sinema aktrisine aşık olurken, büyük kardeş Bosna’daki savaştan kaçan sevgilisiyle evlilik hayalleri içinde yaşıyor. İki kardeşin üniversite arkadaşlarıyla kurduğu rock grubu hayallerin büyüyerek çoğaldığı bir liman! Her ilişkinin kendine özgü bir şarkısının olduğu konuda, akıp giden yaşamların dönüm noktaları bir bir ortaya çıkıyor. 

    Cihan Sağlam’ ın Artıları Eksileri! 

    Oyunun yazarı ve yönetmeni Cihan Sağlam, elindeki oyuncu malzemesinin kalitesini bilerek oyununa eğilmiş. Genç kadronun yüksek temposu, iki saat tek perdelik konuyu akıp götürmüş. Yönetmen oyunun akıcılığını hızlandırmak için Mazhar Alanson, Teoman, Erkin Koray...vs şarkıları araya serpiştirmiş. Özellikle duygusal aşk geçişlerinde yönetmenin öncelikleri ön plana çıkıyor. Mesela başrolde oynayan kadının duygusal ruh hali o denli kaliteli olmuş ki, insanı derinden etkileyen bir psikolojik analizi izliyoruz. Anne sevgisinden mahrum kalmış genç bir çocuk ve yıllar boyu gerçek sevgiyi özlemiş bir kadın! Bu iki boşluğun doldurulmasında yönetmenin ince zekası belirginleşiyor. Aşk sahneleri olabildiğine sade. Birbirini bağlayan duygu tamlamaları oyunun başka önemli ayrıntısı! 
Bunların yanında, oyunda belli başlı eksiklikler var. Mesela her şeyi söyleme telaşına düşen bir yazarı, yönetmeni sahnede görüyoruz. Askerlik, işsizlik, sevgisizlik, ayrılık, hayaller... derken insan oturduğu yerde hangi duygu haliyle empati kuracağını şaşırıyor. Biraz daha ağır veya toplu gitmekte yarar var. Dağınık bir görüntü oluşturmadan oyun sadeleşebilir. 

    Sezonun İyi Oyuncuları Sahnede! 

    Serap Oral, orta yaştaki aktris rolünde Feri Cansel’i hatırlatıyor. Belli süre Yeşilçam’da seks furyasında oynayan, daha sonra kendisini evine kapatan kadının duygularını onunla yaşıyoruz. Ciddi anlamda oyunun mihenk taşı! Kesinlikle yüz ifadesini, duygu tanımlamalarını değiştirmeden ilk oyun gibi devam etsin rolüne. Cavit Çetin Güner oynadığı genç çocuk karakterini öylesine hoş sunuyor ki; babayla diyalogta, aşık olduğu kadınla konuşmalarında, abiyle kurulan hayallerde mükemmel bir performansla karşılaşıyoruz. Tarkan Çeper, babanın olumsuz görüntüsünü güzel sunmuş, fakat biraz daha canlı olmalı. Fatih Altun, hayalleri peşinde, ailesini kurtarmaya çalışan abinin olgun tavırlarını güzel resmediyor. Özellikle Cavit Çetin Güner ile iyi ikili olmuşlar. İpar Karaörs, Alp Derilgen, Pınar Göktaş, Murat Yılmaz, Can Cano oyunun diğer başarılı isimleri. 

Oyunda babanın intihar ettiği sahne, Serap Oral’ ın giyindiği pespaye elbise, kadın ile çocuğun ev konuşmaları değiştirilmeli. Ayrıca Serap Oral, üzerindeki elbiseyi çekiştirmese, elbiseyi kapama telaşına düşmeden oyununu oynasa her şey daha iyi olacak. 

‘Aşk Şarkısı’, The Club’ ın ilk oyunu. Sahnede Oyuncuların mükemmel gayreti sanki yıllardır var olan bir grubun varlığını bizere hissettiriyor. Gösteriyi izlerken yüksek derece ayrılık acısını tadacak, Türkiye’ nin gerçek yüzünü açık seçik göreceksiniz. Sezonun sağlam oyununu kaçırmamanızı öneririm. 

Oyun, Her Çarşamba/Perşembe 5-6-12-13-19-20-26-27 Ekim Saat 21.00'de Beyoğlu - Asmalımescit The Club’ta. 

Anahtar Kelimeler: The Club, Cihan Sağlam, Aşk Şarkısı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir