MAKALELER

Turist - The Club

2012.12.26 00:00
| | |
3388

Geçtiğimiz tiyatro sezonu Asmalımescit’te teatral hareketlilik yaratan ‘The Club’ bu sezon düşünsel alanını biraz daha genişleterek

Tiyatroda Sinematografik Muhteşem Öykü!
 

Geçtiğimiz tiyatro sezonu Asmalımescit’te teatral hareketlilik yaratan ‘The Club’ bu sezon düşünsel alanını biraz daha genişleterek ‘Adahan Hotel İstanbul’un yüz elli yıllık şarap mahzenine taşındı. Genç yazar Cihan Sağlam’ın yazdığı oyunların daha geniş kitleye ulaşması adına ‘The Club Mahzen’ seyirciye müthiş atmosfer sunuyor. ‘Turist’ oyunu grubun yeni ortamında, şimdiye dek alışılagemiş tiyatro yargılarını değiştiren, enteresan, şaşırtıcı bir etki! Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği gösteri için yazılacak çokça yeni cümle var. 

‘Turist’ grubun ilk mobil projesi. Aslında sinema sanatının gücünü tiyatronun içine yerleştiren önemli örnek. Türkiye’de daha önce video görüntüler tiyatroda kullanılmış, gruplar anlık görüntüler içinde sahneye aktaramadıkları sahneleri bizlere göstermişlerdi. Ama bu sadece anlık görüntülerin oluştuğu yapıydı. Cihan Sağlam’ın ‘Bugs Bunny’ adlı sinema filmi uluslararası alanda başarılar elde ederken, yönetmen teatral dünyasının içine sinemadan gelen izleri taşımayı başarmış. Düşünün bir oyun izliyorsunuz, oyundaki konu duvara yansıtılan görüntülerle ilerliyor. Bir anda İstanbul’un caddelerinde, sokaklarına gezerken diğer yanda tiyatro sahnesinin içinde sanatsal yolculuk gerçekleştiriyorsunuz. Her iki sanatın içiçe geçmiş görüntüsü şaşırtıcı büyüyü beraberinde getiriyor. 

Cem’in Dünyasından Topluma Bakış! 

Konuda uyuşturucu bağımlısı Cem, hayallerini, umutlarını gerçekleştirmek isterken uyuşturucu tacirlerini dolandırır. Sevgilisiyle farklı dünyalara yolculuk yapmak isteyen karakterin son 24 saatini izleriz. Cem’in çaldıklarına karşılık borcunu ödeyebilmesi için bir günlük süresi vardır. Ailesinden başlayıp sırayla en yakınındaki arkadaşlarının kapısını çalar. Fakat bazı arkadaşları harici Cem’e yardımcı olan neredeyse yok gibidir. Cem’in çıktığı 24 saatlik yolculuk ‘varoluş’, ‘hayatın enerjisi’, ‘gerçek sevgi’, ‘dostluk’ ve ‘aşk’ olgusunu irdeler. Aslında yaşamımızın içinde varolan duyguların izdüşümünü görürürüz sahnede, görüntülerde. İnsanların birbirine yabancılaştığı dünyada ‘Cem’ bizlerin aynası. Düşünün hayatınızın en önemli 24 saatini yaşıyorsunuz ve yakınınızdaki insanlara muhtaçsınız. Kaç kişinin iyiliğini görebilirsiniz? Ya da yeni bir hayata yelken açmak isterken yanınızda kaç kişiyi götürebilirsiniz? Sevgiliniz ya da eşiniz?...

Cihan Sağlam, genç yaşında çok sağlam işler gerçekleştiriyor. Yazım ve yönetim alanında yakaladığı enerji o’nu Türkiye Tiyatrosu’nda yüksek noktalara çekmiş. ‘Turist’in içine yerleştirdiği espriler, şaşırtıcı görüntüler, insanları kendi yaşamlarıyla yüzleştiren sahneler başarılı proje gerçekleştirdiğinin en büyük kanıtı. Oyuncu seçimindeki doğru kararları ‘Turist’ gösterisinin başarısında büyük etken. Cem Özeren, Serap Oral, Deniz Türker, Mürüvvet Kurt, Barış Çelikkol, Sertaç Teker, Batur Belirdi, Helin Temurlenk, Oğuzhan Yücel, Nilsen Arıbaş sahnedeki kaliteli kadroyu oluşturmuş. Cem Özeren gösterinin başrolünde konuyu sürükleyen isim. Çok genç olmasının yanında inanılmaz sahne enerjisine sahip. Duygu değişimleri, psikolojik gerilim oyun sırasında genç oyunucuya zorlayıcı baskı oluşturmuşken, o bu baskıdan olağanüstü yeteneğiyle çıkmayı başarmış. 

Sanki oyun o’nun için yazılmış! Ekibi birbirinden ayrımak nerdeyse imkansız. Sahnedeki enerji inanılmaz!
 
‘The Club Mahzen’in ‘Turist’i 2012-13 sezonunun dikkat çekici gösterilerinden. Tiyatro ve sinema seyircisine önerim mutlaka bu oyunu görün. 
Oyunla ilgili bilgilere, gösterim tarihlerine http://www.thisistheclub.com adresinden ulaşabilirsiniz... 


Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com 

Anahtar Kelimeler: The Club, Turist0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir