MAKALELER

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu 60 Yaşında...

2024.02.06 00:00
| | |
1894

Geçmişte "Rumuz Goncagül, 403.Kilometre, Dağ Denize Kavuştu" adlı ve bunun gibi bir kaç farklı oyunla...

Geçmişte "Rumuz Goncagül", "403.Kilometre", Dağ Denize Kavuştu" adlı ve bunun gibi bir kaç farklı oyunla, bünyesinde oyuncu olarak, görev aldığım, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu ( OBBKT ) nin kuruluşunun 60.yılını 4 Şubat 2024 tarihinde coşkuyla, heyecanla kutladık.

Kültür, Turizm ve Sanat Daire Başkanı Zabit Yön, Genel Sanat Yönetmeni A.Emrah Özdilek, İdari Amir Zafer Bozdağ'ın organize ettiği kutlama töreninde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler'in yaptığı konuşma, 4 Şubat 1965 tarihinde perde açan OBBKT' nin ilk oyununda rol alan oyunculardan, Gülçin Üstüntaş ve Metin Güven'in sahneye davet edilmeleri hepimizi duygulandırdı.

Bilindiği gibi, tiyatromuz Muhsin Ertuğrul’un öncülüğünde Suna Pekuysal, Ergun Köknar, Uğur Gürsoy tarafından 4 Şubat 1965 yılında o dönemdeki adıyla Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu olarak, "Hülleci" adlı oyunla perdelerini açıyor.O günden bugüne 177 oyun ile izleyici karşısına, hiç perde kapatmadan, ara vermeden çıkmaya devam ediyor.Tam tamına altmış yıldır...yarım yüzyıldan on sene fazla.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in törende yaptığı  konuşma önemliydi : 

 “ Ordu adeta bir sanatkâr yuvası. OBBKT haricinde Ordu’da dört tane de özel tiyatro var. Onların başarılarını da yakından takip ediyorum.”  

“Şehrimizde, Ferhan Şensoy, Ali Poyrazoğlu, Levent Kırca ve daha çok sayıda usta isimler aslında Ordu’nun köklerinin ne kadar sağlam olduğunu gösteriyor. Bu bir bayrak yarışıydı. Şimdi bayrağı burada bulunan genç ama usta tiyatrocular ve ekipler taşıyor. Onlar da oyunlarını profesyonel olarak oynuyorlar. Hepsi bizim göz bebeklerimiz. Hepsine başarılar diliyorum." 

Törende kuşkusuz en duygu dolu anlardan biri de "Rumuz Goncagül" oyunun ardından OBBKT bünyesinde sahne alan oyuncular ile çekilen anı fotoğrafıydı.Düşünün, Metin Güven'de vardı o fotoğrafta genç oyuncu Ayfer Yağız'da.Ergun Köknar da, A.Emrah Özdilek de Yani ustalar ve çıraklar, bugün ve dün bir aradaydık.Geçmişi, bugünü ve yarını aynı anda alkışladık.

Kendi adıma OBBKT'nin 100 yaş gününü görüp, göremeyeceğimden pek emin değilim, ama biliyorum ki, OBBKT 100 yıla 100 yıllar ekleyecek...

Belki o törenlerin birinde, nasıl ki, dün akşam salonda, fuayede, kuliste Orhan Gürses, Halis Şahin, Mustafa Gencer, Aydın Üstüntaş, Fatma Aksoy, Uğur Gürsoy, Fatma Demirhan, Halis Yamak, Orhan Gürses, Yalçın Şener başta olmak üzere daha nice değerlerimiz bizlerle beraberdiler, biz de onlar gibi, bizden sonra OBBKT'de görev yapanların yanında olacak, onları alkışlayacağız.Sesimiz seslerine eklenecek.

Anahtar Kelimeler: Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, obbkt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir