Kişiler: Haluk Bilginer


|
0
|
6794Ödüller

Afife Tiyatro Ödülleri 2006

Jeanne D'arc'ın Öteki Ölümü  - Haluk Bilginer "Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu" 

Afife Tiyatro Ödülleri 2005

Cimri - Haluk Bilginer "Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu"

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Ödülleri 2001

Ayrılış - "Yılın Tiyatro Ödülü" Haluk Bilginer

Afife Tiyatro Ödülleri 1997

Haluk Bilginer "Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu"Eleştirmen Notları

Kral Lear - Oyun Atölyesi

Haluk Bilginer’in usta oyunculuğu, sahne hakimiyeti, karakteri başarıyla çözümlemesi izleyiciyi kendine hayran bırakıyor. Sahneye çıktığı ilk andan itibaren izleyiciyi etkisi altına alıyor. Karakterde sahnelediği tüm duygular seyirciye kolaylıkla geçiyor. İşini ne kadar ciddiye aldığı ve profesyonelliği kendine büyük saygı duymamızı sağlıyor. Haluk Bilginer’i tiyatroda izlemek, daha uzun yıllar izleyecek olmak izleyici açısından çok büyük bir şans. Umarım bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hep tiyatroda varolur ve bizlere, kendini izletme şansından mahrum bırakmaz. 

Son olarak Haluk Bilginer için bir parantez açmak gerekir. Duruşuyla, karakteriyle ve başarılarıyla Türk Tiyatrosunun yaşayan efsanelerinden olan Haluk Bilginer’le aynı dönemde yaşamak ve onu tiyatroda izleyenlerden biri olmak büyük bir onur. Emeği geçen tüm ekibi kutlarım. Yavuz Koç

https://tiyatronline.com/kral-lear_-oyun-atolyesi-11555


Dolu Düşün Boş Konuş - Oyun Atölyesi

Türkçeye Haluk Bilginer tarafından çevrilen, İngiliz oyun yazarı Steven Berkoff’un (1937) “Kvech”, yani İbrani’ce “arka plan diyalogu” anlamına gelen oyunu, “Dolu Düşün, Boş Konuş” başlığı altında Bakırköy Belediye Tiyatroları tarafından sahnelenmekte. Oyunu daha önce ilk kez 1999 yılında Haluk Bilginer-Ferhan Şensoy çevirisiyle ve Şensoy’un rejisiyle izlemiştim. Sonra 2002–2003 sezonunda, gene Oyun Atölyesi yapımı olarak, ancak bu kere Haluk Bilginer’in bir başına çevirisi ve bizzat kendi rejisinden izlediğimi anımsıyorum. İlkinde Haluk Bilginer, Zuhal Olcay, Tamer Karadağlı, Celal Perk, Sermiyan Midyat oynamışlardı;

Haluk Bilginer, bu kere çeviriyi bir başına daha mı derlemiş toparlamıştı ne! Kullandığı dil düzgün, doğru, oldukça duru ve akıcı gelmişti kulağıma. Oyunu da bu kere, Ferhan Şensoy’un yerine kendisi yönetmişti. Mizanseni, kısa sahnelerden oluşan bölümler halinde düzenlemiş, karşıt görüntüleri devinimleri dondurarak vermesine karşın oyunu sanki daha bir hızlı tempoya kavuşturmuştu. Yazarın, oldukça sert ve sivri dilini sıradan insanların, sıradan yaşamlarını, sıradan olmayan bir biçemle ele alışını başka bir dinamizmle seyirciye aktarmış, Steven Berkoff’un: “Seyirciye yapılan açıklamalar bir itiraf gibidir ve tam değeri verilerek oynanmalıdır,” önerisine harfiyen uymuştu.

“Dolu Düşün Boş Konuş”, yukarıda da belirttiğim gibi bu kere de Gürcü yönetmen Zurab Siharulidze’nin eline Haluk Bilginer’in çevirisini almasıyla sahnelenmekte. Üstün Akmen

https://tiyatronline.com/dolu-dusun-bos-konus_-oyun-atolyesi--7139

Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler – Oyun Atölyesi

Entelektüel bir karı koca… Her şeye rağmen on beş yıldır sürmekte olan kırık bir evlilik… Ressam Lisa (Vahide Gördüm) ve polisiye romanların ünlü yazarı Gilles (Haluk Bilginer) oyun boyunca birbirlerini yaptıklarıyla suçluyor, suçlamalara tarafların verdikleri neredeyse birer “evlilik özdeyişi” niteliğindeki yanıtlar izleyiciyi sarıyor, giderek izleyiciyi oyuna dahil ediyor. 

… Veee Haluk Bilginer gerçeği 

Haluk Bilginer ise, Gilles’in fiziksel ifadesini öncelikle gözleriyle, yüzüyle, mimikleriyle veriyor. Gözlerinin, yüzünün konuşması öyle incelikli ki, kassal hareketlerle coşkuları, düşünceleri, duyguları şıpınişi izleyiciye aktarıyor. Kasları bütünüyle ve dolaysız biçimde duygularına bağlı. Mekanik en ufak bir kasılma yok. Sonra bakıyor ki gözleri bazı olguları dile getiremeyecek, sesini kullanıyor. Sözcükler, tonlamalar, konuşma… Yeri geldiğinde Gilles’in duygu ve düşüncelerini, kızgınlığını, sevincini güçlendirmek için (gıdım abartısız) jeste, devinime de başvuruyor. 

Haluk Bilginer’de fiziksel aksiyon sürekli tamam, hiç eksilmiyor. Fiziksel aksiyon, yaratıcı iradesinin özel çabasıyla olguya dönüşüyor. 

Haluk Bilginer’i sahnede izlemenin tadına gerçekten doyum olmuyor. Üstün Akmen

https://tiyatronline.com/evlilikte-ufak-tefek-cinayetler-oyun-atolyesi-7121


Atinalı Timon - Oyun Atölyesi

HALUK BİLGİNER DENİLEN FENOMEN

Oyunda Timon’u Haluk Bilginer canlandırmakta. Haluk Bilginer, bu ülke tiyatrosu için son derece önemli bir kazanç. Özellikle ikinci perdedeki komedya ile tragedya arasında gerili ipte, öylesine ustaca oynuyor ki şaşmamak elde değil. Gövdeyi tamamen duygularının hizmetinde tutma yeteneği desen onda var. Timon’u canlandırmaya yönelik dışsal tekniğin temeli desen gene onda var. Mükemmel fiziksel donanımla bilinçüstü görünmez duyguyu iletmek becerisinden söz etseniz onda var. Sahne üstünde dolaysız, ani ve güçlü etki yaratmasıyla ne sözcüklerin ne de jestlerin yapamayacağını başarmayı tanımlamaya kalkışsanız onda var. Ve de sahnede, Haluk Bilginer’e sarmalanmış Timon var. Üstün Akmen

https://tiyatronline.com/atinali-timon_-oyun-atolyesi--7108

7-Şekspir Müzikali - Oyun Atölyesi

Şimdi elbette Haluk Bilginerr’i soracaksınız. Haluk Bilginer sahnede göründüğü an bu kere de devleşiyor. Her repliğinde, her şarkısında dramatik konumun uyandırdığı ruhsal durumu sanki eliyle koymuş(!) gibi yakalıyor. Duygulanımlarını soğukkanlılıkla üretiyor. Coşkularını yönetiyor, derliyor topluyor seyircisine okutuyor, seyircisini coşturuyor.

Haluk Bilginer sahnede gene yüceliyor. Üstün Akmen

https://tiyatronline.com/7-sekspir-muzikali_-oyun-atolyesi-7073


Antonius İle Kleopatra - Oyun Atölyesi

VE HALUK BİLGİNER
Antonius’a can veren Haluk Bilginer ise (The Guardian’daki meslektaşımız ne demişse demiş, umurumda değil) dış mekanizması, fiziksel kişilendirmesi, kaslarının gevşekliği, tutumluluğu, denetimi, tonlaması, sahne üstü eylemi, büyüleyiciliği, imgelem gücü, konsantrasyonu, inancı, gerçeklik duygusu, coşku belleği, duygu düşünce alış verişi, duruma uyması, kesintisiz çizgisi, gerekli hızı ve tartımı ile seyircinin baş tacı olmayı bu kere de hak ediyor. Haluk Bilginer gibi Haluk Bilginer’ce bir Antonius yaratıyor. Üstün Akmen

https://tiyatronline.com/antonius-ile-kleopatra_-oyun-atolyesi-7035

Pencere - Oyun Atölyesi

Genel Sanat Yönetmeni Haluk Bilginer ve  Oyun Atölyesi…

Oyun Atölyesi yazar David Hare ,çeviri Haluk Bilginer imzalı ‘’Pencere’’adlı oyunda  yönetmen Birkan Uz,sahne tasarımı Gamze Kuş,müzik Çağrı Beklen ,ışık tasarımı Kemal Yiğitcan isimleriyle teknik anlamda çalışmasını tamamlamıştır.
 
Esra Bezen Bilgin, Haluk Bilginer,Kürşat Demir ‘in oluşturduğu oyuncu kadrosuyla Oyun Atölyesinde perdesini 2016-17 tiyatro sezonun da ‘’Pencere ‘’ adlı oyunla açmıştır.

Bilginer, Bezen Bilgin...

Oyunculuk anlamında sahnede izlerken seyirci olarak tüm özlemlerinizi giderdiğiniz anları yaşadığınız ,hayranlıkla izlediğiniz ve izlerken nefesinizin bile sizi rahatsız ettiğini düşünebileceğiniz bir usta! Haluk Bilginer. Füsun Balkaya

https://tiyatronline.com/pencere_-oyun-atolyesi-3824

7 Shakespeare Müzikali - Oyun Atölyesi

Kolajı sahneye taşıyan Kemal Aydoğan, insan hayatını yedi evreye bölerek anlatıyor ve her evrenin sunumunu Shakespeare’in “Bütün dünya bir sahnedir ve kadın-erkek birer oyuncu, sırası gelen girer…” sözüyle yapıyor. İlk evrede büyüme süreci gerçeği yansıtılıyor. Haluk Bilginer'i üzerinde W. S. harflerinin işli olduğu mama önlüğüyle bebek Shakespeare olarak görüyoruz. Ağlayan, altına yapan bebek, geleceğin büyük yazarı bile olsa birilerine muhtaçtır, her bebek bir gün büyüyecek, keder gelip onu da bulacak ve insanoğlu zamana kurban olacaktır.

Oyuncuların fiziksel performansları mükemmel denilecek kadar iyi, Soykarı’ları oynayan Evrim Alaysa, Selen Öztürk, Zeynep Aklaya ve Tuğçe Karaoğlan’ın müzikal oyunculuk yetileri, kondisyonları, sesleri dört dörtlük. Özellikle de Haluk Bilginer, sesi ve kulağı yönünden müzikal oyuncusu için gerekenin çok üstünde bir yetenek. Başak Sakızlıoğlu

https://tiyatronline.com/7-shakespeare-muzikali_-oyun-atolyesi-3719


Jeanne d'Arc'ın Öteki Ölümü - Oyun Atölyesi

 Oyun Atölyesi'nin uzun zamandır oyunlarını izlememiştim. Usta oyuncu Haluk Bilginer' in kendi kariyerinde harikalar yarattığı bu kurguyu seyrederken insani boyutlarda, tanrı ve doğa ilişkilerini kurguladım zihnimde. Daha önce Jım Kerry' nin başarılı tanrı oyunculuğundan sonra, tiyatroda bu denli cesur bir olayı izlemek; fikir dünyamı bütünüyle cezbetti. Zaten oyunculuğu hiçbir zaman tartışılmayan Haluk Bilginer' in dışında bu rolü başarıyla sürükleyecek ikinci bir tiyatrocu gelmedi aklıma. Bazen İngiltere'de aldığı oyunculuk eğitimini yurdumuzda da alsa bu kadar başarılı olur muydu? Sorusuna takılıp duruyorum. 

Oyunun yönetmenliğini Kemal AYDOĞAN üstlenmiş. Kurgulaması fena değil. Dünyanın içinde bulunduğu trajedi, toplumsal problemler yerine irdelenmiş. Sahnede Haluk Bilginer, Güven KIRAÇ, Tülay ÜNAL o kadar başarılıydı ki yönetmenin uyarlaması, ustalıkla epeyce yükselmişti. Yönetmen oyuna uysal bir hava katmıştı. İnsanlığın süregelen olaylarını iki saat gibi kısa bir döngü içinde irdelemiş, hatta karar verme mekanizması tanrı, sahnede senden benden biri oluvermişti. Zaten insanlar olarak hep elde ettiğimiz tüm olguları birinin bize verdiğini sanırız. Bu hep böyle devam etmiştir. Oyun tam bu noktada insanın elde ettiği olguları, yine insanın kendi becerisiyle kazandığını aktarıyor bizlere. Tanrının yaşanılan trajedilere nasıl yaklaştığı gösteriliyor oyun boyunca. 
 
Haluk Bilginer tanrı rolünü canlandırırken pekte lükse kaçmamış. Yani tanrı gizemlerin doruğundan çok, klişeleşmiş bir takım hislerin oluşumundan meydana geliyor. Sahnede aktarmak istediği ile seyircinin düşündükleri özdeşleşmiştir. Zaten oyun içinde gözden kaçmayacak unsur; yaşanılan bir takım insanlık olaylarına ironi yapması. Sahne bütünüyle sadelikle donatılmış. Çok fazla göz alıcı unsur bulunmuyor. Işıkta yerli yerinde kullanılmış. Zaten bu kadar ustanın bulunduğu bir oyunu eleştirirken insan iki kere düşünmeli bence. Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/jeenne-d-arc-in-oteki-olumu_-oyun-atolyesi-3609

Macbeth - Oyun Atölyesi

Oyunun çevirisi Haluk Bilginer'e ait. Mina Urgan' ın Macbeth çevirisini okuyan birisi olarak, karşımızda gerçekten sağlam bir uğraş olduğunu fark ediyoruz. Bilginer, bazı saadetleştirdiği konuşmaları, şiirsel hava içinde geçen sözcüklerle boğmamış. Akıcı, anlaşılır bir dil kullanmış. Kemal Aydoğan, oyunu yönetirken anlaşılır konuyu daha sade tutmuş. Zaten bu sadeliği kullanılan dekordan anlayabiliriz. Kuru kafalarla donatılan sahnenin her yerinde Macbeth' in ölüm saçan hırslarını görebiliyoruz. Kemal Aydoğan' ın yönetim başarısı oyuncuların bitmek bilmeyen temposuyla doruk noktasına ulaşıyor. Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/macbeth_-oyun-atolyesi-3601

Dolu Düşün Boş Konuş - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Haluk Bilginer oyunu çevirerek ilk kez tiyatromuza sunmuştu. Haluk Bilginer'in komedi yüklü sunumu hafızalardan silinmeden Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nun bu oyuna soyunması öncelikle bizleri korkuttu. Fakat oyunu sil baştan ele alan Gürcü Yönetmen Zurab SİHARULİDZE, Dolu Düşün Boş Konuş adlı komediyi Fars halinde izleyene sunmuş. Açık saçık güldürülerle, grotesk kalıplarla gündelik hayatın gülmece yüklü doğasını oyuna yüklemiş. Diğer gösterimlerin aksine çatışma yüklü bir komedi doğmuş. Zurab böylelikle istediği başarıyı da elde etmiş. Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/dolu-dusun-bos-konus_-bakirkoy-belediye-tiyatrosu-3557

Don Juan'ın Gecesi - Oyun Atölyesi

Haluk Bilginer, Don Juan’ı oynarken sade ruh halini bozmadan rolüne eğliyor. Abartıya kaçmayan basit ama çarpıcı sözcüklere, mimikleriyle öylesine vurgu yapıyor ki, seyirci karşısındaki karakterle koltukta kalakalıyor. Keza Düşes’te Gülen Karaman; Roche Piguet Kontesi’nde Güneş Berberoğlu da aynı ciddiyetle rollerini oynuyorlar. Sahnede birbirini tamamlayan muhteşem bir ekip var. Funda İlhan, Ayşegül Ünsal, Evrim Alasya –ki bu oyuncunun sahne duruşu çok iyi-, Muharrem Özcan, Seda Türkmen – Haluk Bilginer ile muhteşem bir oyun çıkarmış-, Selin Yeninci grubun diğer başarılı isimleri. 

Tolga Çebi’ nin duygusal müzikleri, İrfan Varlı’ nın sahneyi donatan ışık tasarımı Don Juan’ın son gecesi’ni aydınlatmış. 

Devlet Tiyatroları ile ilgili verdiği demeçlerden dolayı çokça tepki alan Haluk Bilginer, devletin imkanları olmaksızın ne kadar kaliteli tiyatro yapılacağını açık ve net biçimde gösteriyor. ‘Don Juan’ın Gecesi’ ödenekli tiyatrolara ders verircesine kapalı gişe seyircisiyle buluşmasını sürüdüyor. Gösteriyi kaçırmayın... Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/don-juan-in-gecesi_-oyun-atolyesi--3527


Antonius ile Cleopatra -Oyun Atölyesi

Bu başarılı gösteride Antonius’u Haluk Bilginer, Kleopatra’yı Zerrin Tekindor, Enobarbus’u ve Pompeius’u Emre Karayel, Oktaviyus’u ise Mert Fırat canlandırıyor. Haluk Bilginer orta yaştaki Mark Antoni yorumunda sahnede devleşmiş. İsyanda, aşkın anlatımında, Kleopatra’ya karşı ‘nefre-bağlılık’ çizgisinde Bilginer’in doğal yorumunu görüyoruz. Duydum ki bazı İngilizler Haluk Bilginer’in yorumundan pek memnun kalmamış. Böyle düşünenlerin teatral bilgisini baştan aşağı sorgulaması lazım. Haluk Bilginer oyunun mihenk taşı. Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/antonius-ile-cleopatra_oyun-atolyesi-3463


Dolu Düşün Boş Konuş - Oyun Atölyesi

Steven Berkoff’ un yazdığı, Haluk Bilginer’ in çevirdiği, Muharrem Özcan’ ın sahneye koyduğu ‘Dolu Düşün Boş Konuş’; absürt tiyatro tekniklerini içinde barındıran, sözün eyleme dönüşme karmaşası esnasında insanı insanlıktan çıkaran, ‘iç ses’ – ‘dış ses’ olgusunu yerden yere vuran ve kişilerin egolarını toplumsal kurallar içinde eriten çarpıcı bir oyun! Kritiğe bu cümlelerle başlayarak, 2014-2015 tiyatro sezonunda şimdiye dek izlediğim en iyi on oyundan bir tanesi olan yapımın değerini sizlere de hissettirmek istedim. Haluk Bilginer’ in kurduğu Oyun Atölyesi’nin ilk oyunu olma özelliğini taşıyan eser, Hasibe Eren, Fatih Al, Gökçer Genç, Tuna Kırlı ve Murat Okay’ dan oluşan yeni kadrosuyla günümüz toplumsal ilişkilerine gerçekçi, sistematik eleştiriler sunuyor. Yaşam Kaya

https://tiyatronline.com/dolu-dusun-bos-konus_-oyun-atolyesi-3377
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir