MAKALELER

Burada da yaşamıyorum ki zaten...

2024.01.21 00:00
| | |
2611

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT)'nin yapımcılığını üstlendiği...


 
  Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT)'nin yapımcılığını üstlendiği, Brian Clark'ın yazdığı, A.Emrah Özdilek'in yönettiği BU KİMİN  HAYATI adlı oyunda başlıca rolleri Özgür Özdemir, Cemil Gündüz, Ayfer Yağız, Zişan Buse Tınkaoğlu, Mücteba Murtazaoğlu, Gizem Altıngövde, Emrullah Yazıcı, Deniz Selin Atalay, Furkan Dereli, Doğukan Ekinci, İlker Taze, Gamze Gül Kabadaş, İbrahim Çapkın, Ömer Temiz ve A. Emrah Özdilek  paylaşmışlar.

Jüri bir karar verecekti.Ya Ken Harrison’ın kendi isteğiyle hastaneden taburcu olacak ya da Dr. Emerson onu zorla hastanede tutarak, bir şekilde yaşamaya zorlayacaktı.

BU KİMİN  HAYATI rejisi, oyunculukları, sahne, ışık ve ses tasarımıyla üst düzey bir eser. Sahne tasarımı  oyunun yönetmeni A.Emrah Özdilek , ışık ses tasarımını ve özgün müziğini Zafer Bozdağ yapmış.  İstanbul'da devlet tiyatrosu, şehir tiyatrosu ve özel tiyatrolarının sahneye koyduğu pek çok oyundan daha başarılı. Başarılı diyorum çünkü, zaten oyun sonrası dakikalarca devam eden alkışlar da bunun bir kanıtı.

Oyun sonrası yönetmen A.Emrah Özdilek ile konuştuk :

 Bu oyunu seçme nedeniniz neydi? 

- OBBKT olarak, son iki sezondur repertuvar tiyatrosu anlayışına geçtik. Bu sebeple de, herşeyden önce sahnelediğimiz oyunların belli bir çeşitliliği olması gerektiğine inanıyorum. Bir başka ifadeyle, farklı oyun türlerini seyirciyle buluşturma noktasında, repertuvarımızda değişik tarz eserlere yer vermeliyiz, kanısındayım. Bu sezon sahnelenen 'Rumuz Goncagül', 'Bahar Noktası' gibi oyunlar zaten repertuvarımızdaydı. Bu noktada, seyircide başka bir bakış açısı yaratacağına inandığım ve daha önce bu tarz bir oyun OBBKT bünyesinde hiç denenmediği için, “Karar Kimln?”, orijinal adıyla  “Bu Kimin Hayatı?” olarak repertuvarımızda yerini aldı.Bildiğiniz gibi, repertuvar belirlemesini sezon kapanışında yapıyoruz ve geçtiğimiz Haziran'da, 2023-2024 sezonun repertuvarını hazırlarken, öncelikli düşündüğümüz oyunlar arasında bu eser de vardı.

- Seyirciyi düşündüren oyundan kopmasını önleyen bir reji anlayışı uygulamışsınız.Premiere akşamı bu oyunla ilgili hayallerinizin tümünü gerçekleştirdiğinizi düşündünüz mü ?

- Oyun reji olarak düşünüldüğünde, aslında enikonu zor bir oyun. Farklı mekanları olan bir oyunu, ben üç mekanda kurguladım. Hasta odası ve baş hemşire odası, gerçekte ana mekanlarımız gibi dursa da, oyuna kattığım, bence en önemli ayrıntı olan yoğun bakım camı, eserin tüm aksiyonunu verdi ve beni farklı mekan yaratma sorunsalından da tümüyle kurtarmış oldu. Baş hekim odası gibi farklı mekanları, yoğun bakım odası camından hastanın da fotoğrafa girdiği ve hep odakta olduğu bir reji temeline oturtarak, oyunun trafiğini bir an olsun durmayan bir yapıya sokmak için çalıştım. Oyun izlendiğinde hiç aksamayan bir trafik kurguladım. Ayrıca vodvil mantığını böyle bir oyunda uygulamak ne kadar doğru olurdu bilmiyordum ama, denedim ve bir mekanda kapıdan biri çıkarken diğerinden, bir başkasının içeriye girdiğini gördü seyirci. Reji yaparken, sahne geçişlerinde ışık karartmayı çok sevmem. Bu oyunda da, selama kadar bir an olsun sahne kararmadan akıp gidiyor oyun. Oyunu kurgularken, seyirci hep dijital platformda dizi izler gibi izleyecek, o tadı alacak, dedim.Bu anlamda da premiere gecesi ve sonrasında aldığımız yorumlar 'Adeta bir Netfilix dizisi izler gibi bir oyun izledik,' şeklinde oldu. Bu da istediğimize, hayalimize ulaştığımız anlamına geliyor.

Oyun Fotoğrafları: Alican Taze 

KÜNYE;

GENEL SANAT YÖNETMENİ / YÖNETEN
A.Emrah ÖZDİLEK
YAZAR Brian Clark
IŞIK TASARIM  Zafer Bozdağ 
DEKOR TASARIM A.Emrah ÖZDİLEK
ÖZGÜN MÜZİK Zafer BOZDAĞ
DEKOR REALİZASYON Murat Çavuş, Cemal Arslan
YÖNETMEN YARDIMCISI Ömer Temiz
REJİ ASİSTANI Zeynep Karagöz
IŞIK KUMANDA İmdat Akyıldız
IŞIK KUMANDA SES / EFEKT Ender Aydın
SAHNE AMİRİ Alican TAZE 

OYUNCULAR / KARAKTER

Özgür Özdemir / Ken Harrison
Cemil Gündüz / Dr. Michael Emerson
Ayfer Yağız / Dr. Clare Scott
Zişan Buse Tınkaoğlu / Başhemşire Anderson
Mücteba Murtazaoğlu / Hastabakıcı John
Gizem Altıngövde / Hemşire Kay Sadler
Emrullah Yazıcı / Philip Hill
Deniz Selin Atalay / Mrs. Boyle
Furkan Dereli / Dr. Paul Travers
Doğukan Ekinci / Peter Kershaw
İlker Taze / Andrew Eden
Gamze Gül Kabadaş / Dr. Elena Fond
İbrahim Çapkın – A.Emrah Özdilek /
Yargıç Millhonse
Ömer Temiz / Katip
Zeynep Karagöz / Gece Hemşiresi

#obbkt #brianclark #emrahözdemir #serkanaydin_onstage  #bukiminhayatı

Anahtar Kelimeler: Bu Kimin Hayatı, Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, obbkt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir