MAKALELER

Tayfun Kalender

2010.08.17 00:00
| | |
3345

Tayfun Kalender' de Berlin'de yaşayan birçok tiyatro sanatçısı gibi, 70'li ve 80'li yıllarda Berlin'e "demir atıp" bir türlü "demir almak zamanı geldi" diyemeyenlerden;.. 

    80'li yıllarda Berlin'e demir atmış olan bir tiyatro sanatçısı daha: TAYFUN KALENDER...
 
    Tayfun Kalender'de Berlin'de yaşayan birçok tiyatro sanatçısı gibi, 70'li ve 80'li yıllarda Berlin'e "demir atıp" bir türlü "demir almak zamanı geldi" diyemeyenlerden; Çetin İpekkaya, Metin Tekin, Yekta Arman ve Barış Eren... gibi. Tayfun Kalender'le iki ortak yanımız var: birincisi benim de onun gibi 80'li yılların başında Berlin'e demir atmış olmam... diğer ortak yanımız ise sohbetimiz sırasında ortaya çıktı. Meğer 60'lı yılların sonlarında İstanbul'un aynı semtinde büyümüş, aynı ilkokula gitmiş, aynı yazlık sinemalarda püfür püfür esen rüzgarda aynı filmleri seyretmişiz. Tabiki o zamanların semtlerinin her köşesinde olan köşebaşı çeşmelerinden de avuçlarımızla çeşme suyu içmişiz. Artık nostalji olan yazlık sinemaları ve köşebaşı çeşmelerini anlatmayı başka bir zamana bırakıp, kendisiyle yapmış olduğum sohbete geçelim:

 
     Beni tiyatroya bulaştıran babamdır...
 
    1954 İstanbul doğumluyum. Tiyatro merakım küçük yaşlarda başladı. Radyo tiyatrosu tutkunuydum. Sabahları saat 10'da radyodaki radyo tiyatrosu ve arkası yarın'ları hiç kaçırmazdım. Perşembe günleri rahmetli Kerim Afşar'ın tiyatro programını sabırsızlıkla beklerdim. Tiyatroya beni bulaştıran ise babamdır. Herkesin babası tiyatro sanatına karşı gelirken, babam tam aksine beni tiyatroya itti.
 
     İstanbul Belediye Konservatuarı yıllarım...
 
    Konservatuar imtihanındaki jüri arasında Çetin İpekkaya, Yıldız Kenter ve Nedim Otyam gibi hocalar vardı. Benimle beraber imtihana girenler arasında Sumru Yavrucuk'da bulunuyordu. Okula başladığımız aynı dönemde ise Hakan Altuner, Neşe Kazankaya, Uğur Yücel, Tilbe Saran ve Mübeccel Vardar gibi arkadaşlar aramızdaydı. Hocalarım ise: Yıldız Kenter, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal gibi değerli hocalarım oldu.
 
     Unutamadığım anılar...
 
    Cuma günleri Yıldız Kenter'in dersi vardı. Bir hafta önceden konuyu verirdi. Ben, Ayhan Kavas ve Gülen Karahan ile birlikte üç kişi kıskançlık rolü oynayacağız. Ayhan ve ben eşcinsel rolünü oynamaya karar verdik. Yıldız Hanım çok şaşırmış "Nasıl olur, ikiniz de aslan gibi delikanlısınız" demişti. Bir de Berlin'de Sakıncalı Piyade'yi oynayacağız. Rutkay Aziz yönetiyordu. Levent Beceren ve Atilla Cansever Rutkay Aziz tutkunuydular. Rutkay Aziz "ışığı veriyorsun, parmaklığı yalıyor..." dedi.. Yani verilen ışık parmaklıklara doğru gelsin anlamında söylemişti. Ancak o arada Levent ve Atilla parmaklıkları yalamaya başlamazlar mı... Biz hepimiz birden "yuh!.." çektik. Çok eğlenmiştik o gün prova sırasında.

 


 
     Yıldız Kenter hiç taviz vermezdi...
 
    12 Eylül zamanında İstanbul Belediye Konservatuarı'nın başına geçen Yüzbaşı okula gelecekti. Haberimiz yokken prova esnasında içeri giriverdi. Hepimiz ayağa kalkmak üzereyken, Yıldız Kenter hiçbirimizi ayağa kaldırmadı.

 


 
     Ve Dostlar Tiyatrosu...
 
    İstanbul Belediye Konservatuarı'nı 1980 yılında bitirdim. Ancak burada öğrenciyken Dostlar Tiyatrosu'nun atölyesine de başlamıştım. Hocalarım arasında Genco Erkal, Macit Koper ve Mehmet Akan vardı. Dostlar Tiyatrosu'nda Yavuzer Çetinkaya'nın yazdığı Mehmet Akan'ın sahneye koyduğu "Gün Dönerken"i Genco Erkal, Macit Koper ve Zeliha Berksoy'la beraber oynadık. Dostlar Tiyatrosu'nda Kafkas Tepeşir Dairesi, Sabotaj... gibi oyunlarda oynadım.
 
      Diğer tiyatro grupları...
 
    Salih Kalyon'la Ankara Çocuk Tiyatrosu Grubumuz vardı. Devlet Tiyatrosu'nda Arsen Gürzap'la Kösem Sultan'da oynadım. Daha sonra Egemen Bostancı'nın Şan Müzikhol'ünde Ayşen Gruda ve Altan Erbulak'la beraber Aziz Nesin'in Gol Kralı'nı oynadık.
 
    1984 yılında ise Berlin'e demir attım...
 
    1984 yılında Berlin'e geldim. Tiyatrom'un kuruluşundan beri Tiyatrom'dayım. Berlin'deki ilk oyunum "İnci" dir. Daha sonra Çetin İpekkaya'nın yönettiği Cahit Atay'ın "Karaların Mehmetleri"nde oynadım. Theater Werkstatt'da Çehov'un "Evlenme Teklifi"ni sahneledim. Daha sonra Grimm Kardeşler'in "Karbeyaz" oyununu, bir de Grips Tiyatrosu'nda bir gençlik oyunu sahneledim. Bir iki de film çalışmam oldu. Tiyatronun dışında Metropol FM radyosunda reklam spotlarında konuşuyorum. Tiyatrom'un tiyatro atölyesinde dersler veriyorum. En son "Uçurtmanın Kuyruğu" ve "Kocamı Nasıl Öldürürüm" oyunlarında oynadım.
 
ADEM DURSUN
Ağustos 2010
adem-dursun@versanet.de

Anahtar Kelimeler: Tayfun Kalender0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir